Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Češi preferují klasická auta, nákup elektromobilu zvažuje desetina

ČTK ČTK 16. 10. 2020 • 18:08
7
172
Zobrazit náhledy (7)
Škoda Enyaq iV Škoda Enyaq iV

Češi preferují spíše konvenční auta, koupi elektromobilu plánuje nebo zvažuje desetina motoristů a firem. Ostatní odrazuje především vysoká pořizovací cena, krátký dojezd a nedostatek dobíjecích stanic.

Vyplývá to z průzkumu Centra pro dopravní výzkum. Podle statistik je v Česku registrováno z celkového počtu 8,1 milionu aut zhruba 3000 aut na elektrické pohon.

Elektrická auta podle průzkumu zajímají zhruba 27 procent řidičů, přes čtyři procenta s nimi mají přímé zkušenosti. O koupi takového vozu však přemýšlí nebo je rozhodnuto pouze zhruba desetina motoristů. Podobné výsledky průzkum vykázal i u firem, když 89 procent z nich o nákupu ani neuvažuje. Překvapením podle autorů průzkumu je, že zájem o elektromobily často roste s věkem.

video

Jednotlivce odrazuje od nákupu elektrického auta především vysoká kupní cena, která je u elektromobilů v průměru dvakrát vyšší než u klasických aut. Jako důvod ji uvedlo více než 80 procent respondentů. U firem stejný důvod uvedlo přes 35 procent dotázaných. Kolem 55 procent motoristů vadil u elektromobilů i krátký dojezd a nedostatek dobíjecích stanic. Dalším často uváděným argumentem proti nákupu elektrického auta byla slabá životnost baterie.

Pro zájemce o elektromobily jsou naopak hlavním lákadlem nízké provozní náklady, což uvedla více než polovina motoristů a také velká část firem, a také nulové emise. Roli pro ně hraje také rychlý technologický pokrok a atraktivní image těchto vozů.

Průzkum se zaměřil také na možnosti, které by mohly názor většiny motoristů k elektromobilům změnit. Nejčastěji šlo o dotace na nákup, které by se pohybovaly často k polovině kupní ceny. Přesvědčit by řidiče mohlo i zvýhodněné povinné ručení, daňové úlevy, bezplatné užívání dálnice či parkování, vyplynulo z průzkumu.

Rozšíření vozů s elektrickým motorem je jednou z priorit českého Národního akčního plánu čisté mobility. Právě elektrická auta jsou pro stát prioritou v rámci zvyšování ekologizace dopravy, do roku 2030 chce jejich počet rozšířit na stovky tisíc, v případě pozitivního vývoje až na půl milionu.

Související články

Témata
18. 10. 2020 23:52
Re: Nejen cena
V tom prípade o Ev neuvažuj, to je jednoduché. Nie je to typ pohonu vhodný pre každého. Ešte naozaj nie.
18. 10. 2020 23:51
Re: záleží na ceně
Na bláboly si tu vyhlásený expert ty. Klameš a vymýšľaš si až sa ti práši spod prstov.
18. 10. 2020 23:49
Re: Kdo to zkusí, nelituje.
A to si vymyslel sám, alebo si si niekde prečítal lož od sebe podobného?
18. 10. 2020 14:36
Re: Ptali se na ulici...
No, kdyz vas vidim, tak mi prijde, ze nase minulost je spus takove stigma.

A problem je, ze neumime premyslet.

A ty neumis rozlisovat, mezi ideologii a tim co se deje okolo..
Avatar - Barrichello
17. 10. 2020 21:43

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud