Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Chcete si vydělat? Průměrný plat v automobilkách zase rostl

ČTK ČTK 16. 2. 2020 • 18:11
25
20
Zobrazit náhledy (25)
Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny

Průměrná měsíční mzda v tuzemském automobilovém průmyslu loni vzrostla o šest procent na 43.949 korun. O 31,5 procenta tak převýšila průměrnou mzdu v Česku.

Počet zaměstnanců v členských firmách sdružení meziročně vzrostl jen mírně o jedno procento na 133.378 osob. Z toho 78.430 pracovníků tvořili zaměstnanci dodavatelských organizací a 44.897 lidí pracovalo pro finální výrobce. V účelových organizacích našlo uplatnění 10.051 pracovníků.

"Data o vývoji průměrných mezd a počtech zaměstnanců ve firmách Sdružení automobilového průmyslu za rok 2019 odrážejí hospodářské zpomalení v odvětví, které charakterizuje pokračující růst mezd a stagnace počtu zaměstnanců, a to ve větší míře u dodavatelských firem. V letošním roce s ohledem na náběh nových regulatorních opatření či na celkovou ekonomickou situaci nelze již nadále očekávat tak pozitivní růst mezd jako v minulých letech," uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.

Růst mezd zaznamenaly všechny kategorie. Dynamičtějším tempem rostly mzdy u finálních výrobců a v kategorii účelových organizací. Průměrný plat u finalistů se zvýšil o 3400 korun na 54.227 Kč, u výrobců dílů stoupl o 1500 Kč na 37.883 korun.

Tuzemský automobilový průmysl reprezentuje 26 procent průmyslové výroby a 23 procent exportu ČR. Podílí se jednou třetinou na investicích do výzkumu a vývoje. V roce 2018 vykázaly automobilky celkové tržby 1,1 bilionu korun.

Související články

Témata
18. 2. 2020 05:44
Re: Největší problém jsou průměrné platy
Presne tak.
Pri páse sa narobia ako fretky a jediný bonus je vtom, že "podnikovým" autobusom ich privezú fachať a potom uťahaných odvezú domov! :-(
17. 2. 2020 13:22
Největší problém jsou průměrné platy
Průměrný plat v autoprůmyslu roste. Super. To je asi jako když roste průměrný plat

Co třeba uveřejnit průměrný plat dělníka v automobilovém průmyslu?

Nebo průměrné platy se kancelářských?

To už se do krámu ovšem tolik nehodí
17. 2. 2020 10:45
Re: prachy nejsou všechno i když sytý hladovému nevěří
U nás dělá hodně inženýrů ze Slovenska a programy se opravdu nechají dělat v Indii.
17. 2. 2020 07:27
Re: prachy nejsou všechno i když sytý hladovému nevěří
Možno sa to mení a máš pravdu, ale stále poznám inžinierov aj z jedného aj z druhého súdka. Hlavne tí, čo nechceli odcestovať ďaleko, robia niečo iné ako svoju vyštudovanú profesiu. Ale to nie je problém, problém je ten, že vyštudovali doma, a peniaze odvádzajú niekde úplne inde. Ale je to len a jedine chyba štátu, že ľudia jednajú takto. Rovnako ako má maslo na hlave Slovensko, že mladí utekajú študovať na kvalitnejšie školy do Čiech a mnohí tam nakoniec ostávajú aj robiť, lebo sú u vás lepšie zaplatení ako doma. Takže žiadna dojemná starosť o vaše VŠ, ale kritika systému ako takého. Za lepšími peniazmi sa uteká na západ, a tunajšie agentúry (české aj slovenské) zháňajú odborníkov po všetkých čertoch. Už som robil so Srbom, Bulharom aj Rumunom a trend je taký, že sa veľké časti projektov dávajú zhotoviť do Indie alebo Vietnamu. Celé je to pošahané.
16. 2. 2020 20:50
Re: prachy nejsou všechno i když sytý hladovému nevěří
Určitě, celej Západ má nedostatek inženýrů a tak pošle Čechy umejvat nádobí, jo jasně... Tady je vidět ta omezenost a neznalost, jen papouškujete kecy z hospody. Takže asi takhle, z praxe a vlastní zkušenosti - Švédsko, Irsko, Německo, všude jsem narazil narazil na české inženýry - metalurgové, procesní a výrobní inženýři, konstrukce motorů, já plastař. U nikoho nevím, že by dělal něco jiného.

Trh je totiž tak probranej, že se berou Filipínci, Brazilci, o Indech ani nemluvě, byť dostat do EU někoho takového je půl roku od podpisu smlouvy. Roky už tam probíhá i snaha předělat ekonomy na aspoň nějaké techniky. Určitě si dopřejí takový luxus kopnout českého inženýra do zadku... Kdo tam jde, musí projít pohovorem, takže i jazyk umí na požadované úrovni, logicky.

Když už máte tak dojemnou starost o naše VŠ, tak nejhorší jsou cizinci, vystudují zdarma a pak zdrhnou. Oni ani jejich rodiče tu nezaplatí na daních ani prd. No nebudu jmenovat obzvlášť jeden, že... ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud