Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Čínská státní společnost BAIC Group se chce stát největším akcionářem Daimleru

Ondřej Mára Ondřej Mára 17. 12. 2019 • 03:01
18
8
Zobrazit náhledy (18)
Nová továrna Mercedes-Benzu v Rusku Nová továrna Mercedes-Benzu v Rusku Nová továrna Mercedes-Benzu v Rusku Nová továrna Mercedes-Benzu v Rusku Nová továrna Mercedes-Benzu v Rusku Nová továrna Mercedes-Benzu v Rusku Nová továrna Mercedes-Benzu v Rusku Nová továrna Mercedes-Benzu v Rusku Nová továrna Mercedes-Benzu v Rusku Nová továrna Mercedes-Benzu v Rusku Nová továrna Mercedes-Benzu v Rusku Nová továrna Mercedes-Benzu v Rusku Nová továrna Mercedes-Benzu v Rusku

Čínské společnosti BAIC a Geely se pustily do neoficiálního závodu, jehož výherce by mohl získat křeslo v dozorčí radě Daimleru.

Státem vlastněná čínská společnost BAIC Group se podle informací Reuters pustila do realizace svého plánu, na jehož konci by měla být největším akcionářem společnosti Daimler, pod kterou spadá značka automobilů Mercedes-Benz.

BAIC Group vlastní v současnosti okolo 5 % akcií společnosti Daimler, což ji řadí na pozici třetího největšího akcionáře. Pokud by se ale společnosti podařilo odkupem z volného trhu získat plánovaných 10 % akcií, stala by se největším akcionářem Daimleru a zřejmě by si tak zajistila i křeslo v dozorčí radě.

Státní společnost BAIC Group však není jedinou čínskou společností, která má zájem prosadit se v dozorčí radě Daimleru. O totéž se snaží i čínská společnost Zhejiang Geely Holding Group, známá spíše jen jako Geely, která v současnosti vlastní cca 9.69 % akcií známé německé automobilky. Geely se tímto způsobem snažilo rozšířit svou spolupráci s Daimlerem na čínském trhu a současně si získat křeslo v dozorčí radě, což se ale Geely dosud nepovedlo.

Podle dalšího zdroje agentury Reuters, který je obeznámen s plány BAIC Group, chce BAIC získat větší podíl ve společnosti Daimler proto, aby upevnila své postavení předního čínského partnera německé automobilky na čínském trhu. Obě společnosti spolupracují již řadu let a v Pekingu dokonce společně provozují joint venture Beijing Benz Automotive.

Podle dalších spekulací pak společnosti plánují i společnou stavbu užitkového vozu s logem Mercedes Benz, který by mohl být vyráběn v joint venture na užitková vozidla Foton Daimler Automotive.

Samotný Daimler však dosud neobdržel žádné zprávy, podle kterých by měl BAIC zvyšovat svůj podíl ve společnosti, uvedla společnost na dotaz Reuters. „Vítáme v Daimleru všechny dlouhodobé investory,“ uvedl Hubertus Troska, šéf čínského zastoupení Daimleru. K možnému zvýšení podílu BAIC v Daimleru pak dodal: „Máme se rádi. Podívejme se, jak se budou věci vyvíjet.

Související články

Témata
17. 12. 2019 22:56
Klid, hvězda na čumáku zůstane.
jenom nebude stříbrná a třícípá, ale žlutá a pěticípá.
Avatar - pradeda777
17. 12. 2019 22:36
Re: budoucnost?
Tady nejde o nějaké propojení. Tady jde o invazi čínských gangsterů komunistů-kapitalistů.... :-[]
Avatar - Hammunasakra
17. 12. 2019 18:09
Re: PAJC NA BAIC
To že největší čínská investice v ČR = je soukromá půjčka firmě českýho předsedy vlády = to fakt NENI dobře :-(
Avatar - Hammunasakra
17. 12. 2019 18:08
Re: budoucnost?
Jakýho socialismu? V Číně si vládnoucí parta řiká dál komunisti, ale vládne tam přece daleko tvrdší kapitalismus = než tady v Evropě
17. 12. 2019 15:52
budoucnost?
Zvláštní propojení socialismu a kapitalismu..., kdo z nich asi má lepší prognostický ústav ??? :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud