Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Crash-test SUV proti osobnímu autu: Co vás čeká? (video)

David Bureš David Bureš 2. 10. 2011 • 16:24
2
83
Při kolizi SUV s osobním autem jsou pasažéři menšího vozu vystaveni většímu riziku poranění nebo usmrcení.

Německý Výzkumný ústav pojišťoven (UDV) zkoumal, jaké jsou následky nehod mezi vozy SUV a osobními automobily. Výsledky studie dokázaly, že pasažérům menšího vozu hrozí výrazně větší riziko poranění nebo usmrcení.

V crash-testu, ve kterém Toyota RAV4 v rychlosti 40 km/h z boku narazila do Opelu Astra, utrpěl řidič Opelu poranění hrudníku, zatímco řidič v Toyotě vyvázl z nehody nezraněn. Při nárazu ve vyšší rychlosti by cestujícím menšího auta hrozilo vážnější zranění.

Riziko zranění zvyšuje vyšší světlá výška a hmotnost SUV. Podle vedoucího výzkumu, Siegfrieda Brockmanna by měla být struktura karoserie vozů SUV upravena tak, aby kompenzovala výškový rozdíl.

Nejnebezpečnější jsou pro osobní automobily větší a starší SUV. Při nárazu obvykle nejsou vozidla a jejich deformační zóny kompatibilní, což odnáší posádka lehčího osobního automobilu.

Příkladem je boční kolize na následujícím videu. Velké SUV naráží do boku kombi nižší střední třídy. Spodní tuhý nosník karoserie menšího vozu ale posádku vůbec nechrání, energii nárazu musí absorbovat pouze dveře a B-sloupek, takže dochází k výrazným deformacím.

Brockmann tvrdí, že by měly být vozy SUV povinně vybaveny systémy automatického brzdění, které dokáže snížit rychlost v okamžiku nárazu. Následky nehody potom nejsou tak závažné.

Výsledky také potvrdily to, že se pasažéři cítí v SUV bezpečněji než v osobním autě, 66 % dotázaných řidičů SUV uvedlo, že se v autě cítí bezpečně nebo velice bezpečně. V osobním autě se bezpečně cítí 52 % šoférů.

Nehodu mezi SUV a malým autem simuloval v roce 2008 i německý autoklub ADAC. Proti sobě se rychlostí 56 km/h rozjelo Audi Q7 a Fiat 500. Automobily byly nasměrovány tak, že Audi zasáhlo levou polovinu přídě Fiatu.

Přestože Fiat 500 získal pětihvězdičkové hodnocení v crash-testech Euro NCAP, výsledky střetu s Audi Q7 tak dobré nebyly. Airbag řidiče Fiatu nezabránil kontaktu hlavy řidiče s A-sloupkem a hrudníku s volantem. Navíc poté, co splnil svůj hlavní úkol, prasknul. Naměřené zatížení na krční páteři řidiče je velmi vysoké a v praxi může znamenat smrtelné zranění. K závažným poraněním by také došlo v důsledku tlaku v oblasti nohou a pánve.

Další video ukazuje kolizi Volkswagenu Golf s Volvem XC90, resp. Kiou Sorento. Čelní kolize, při které jel každý z automobilů rychlostí 50 km/h by dopadla hůře pro posádku osobního vozu. Při kolizi s Volvem došlo k posunu přístrojové desky Golfu o 23 cm, kolize s Kiou znamenala posun o 8 cm.

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

K věci
| 1. 2. 2012
1/ Při čelním, či bočním střetu je výhoda vyššího SUV neoddiskutovatelná. Jeho nárazník je výškově proti vaší hrudi, váš nárazník je výškově proti jeho podlaze.
2/ Auto s nižší hmotností nemá tak tuhou karoserii jako větší SUV.
3/ Nakonec to nejdůležitější: fyzika - kapitola: Impuls síly a hybnost hmoty. Kromě tuhosti karoserie je pro přežití důležité přetížení, jakému jste byli při nárazu vystaveni. Co se stane při střetu 1-tunového auta s 2-tunovým SUV je jasné. Alespoň těm, kteří při fyzice dávali pozor. A fyzika platí víc než emoce, či spekulace o tom jak to vidíte vy.
MOZKOVÉ STŘETY
| 6. 10. 2011
Ještě že ty znalý - lépe řečeno všehoznalý 8-s
Stejně mě to nepřesvědčí
| 6. 10. 2011
:yes:
Vsechno to je peken ALE...
| 4. 10. 2011
Tady je problém v tom, že je to otázka konkrétního modelu, nikoli třídy. Třeba A4 má zajímavě řešený B sloupek a dveře, takže by měla dobře vydržet boční náraz od čehokoli (víc bude záležet na hmotnosti než na místě, kde ke kontaktu dojde).

Jsou prakticky dvě cesty - buď budeš testovat každý s každým (protože jde z velké části o kompatibilitu aut), nebo nárazy začneš provádět do několika typů maket, což bude tlačit automobilky k unifikaci (teď mají k dispozici celou stěnu a je celkem jedno, kde mají rozmístěné deformační zóny).

Bezpečnost je otázka konstrukce vozu. Dá se jen těžko triviálně vyhodnotit. Realita je taková, že na tom auta nejsou vůbec slavně. Nejlepší je se nehodě snažit vyhnout. Když už by k nehodě mělo dojít, tak jsem byl vždy zastánce nárazu do pevné překážky - náraz do zdi, sloupu, převrácení se, to vše se dá nasimulovat, ale těžko ti někdo zaručí bezpečnost při nárazu do auta o neznámé hmotnosti a rychlosti. Zkrátka jít na jistotu, vyřadit co nejvíce neznámých ze hry.
Avatar - Ada je zase tady
Stejně mě to nepřesvědčí
| 4. 10. 2011
Na psychiatrii by mel skoncit kazdy, kdo si dobrovolne koupi druheho rendlika. :no:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku