Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Cupra Formentor má po úpravě víc koní, lepší zvuk a dvacetipalcová kola

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 25. 1. 2021 • 07:17
12
Zobrazit náhledy (12)
ABT Cupra Formentor ABT Cupra Formentor ABT Cupra Formentor ABT Cupra Formentor ABT Cupra Formentor ABT Cupra Formentor ABT Cupra Formentor

Bylo jen otázkou času, než se společnost ABT Sportsline – častý úpravce koncernových vozů – pustí do poslední horké novinky Cupry Formentor.

Crossover Cupra Formentor je prvním samostatným modelem značky Cupra, která se prezentuje coby samostatný brand oddělený od Seatu. Původně se hovořilo o tom, že ostrá sportovní verze zůstane vyhrazena značce Cupra a posléze Formentor dorazí s „civilnějšími“ motory a logy Seatu. Nakonec ale Formentor zůstává jen a pouze Cuprou, i když silný benzinový dvoulitr doplní i všední motorizace jako 1.5 TSI či 2.0 TDI. A možná i ty silnější, stále se intenzivně spekuluje o propůjčení pětiválce Audi.

Ale než na něj přijde řada, musíme si vystačit s dosavadním maximem. Tím je přeplňovaný zážehový čtyřválec 2.0 TSI, jenž v sérii produkuje výkon 228 kW a 400 newtonmetrů točivého momentu. Společnosti ABT Sportsline to ale nestačilo a softwarovou úpravou vydolovala ze čtyřválce o 44 kW a 50 newtonmetrů víc. Výsledkem je tedy 272 kW (370 k) a 450 N.m. V praxi se akcelerace z klidu na stovku zlepšuje z původních 4,9 na 4,6 sekundy. Maximální rychlost zůstává i nadále omezena na 250 km/h.

video

Pouhou modifikací pohonné jednotky úpravce nekončí. Kromě ní vám k Formentoru nabídne výfukový systém ABT s lepší akustikou a výraznějšími koncovkami. Další možností jsou upravené pružiny snižující světlou výšku až o pětatřicet milimetrů.

Kdyby ani to nestačilo, přihodí němečtí tvůrci ještě obrovská dvacetipalcová kola, která si můžete prohlédnout na fotografiích v přiložené galerii. Pokud se vám nelíbí, má ABT v záloze ještě jedny dvacítky, případně menší devatenáctky.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud