Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dodge Viper se i po 7 letech od konce výroby prodal jako nový kus

Lukáš Volšický
Diskuze (8)

Hrubiánský americký sporťák Dodge Viper se nevyrábí už skoro sedm let, ale i přesto jsou vzácné šance si jej koupit jako první majitel. Letos k tomu došlo zatím jedinkrát.

Legendární americká zmije se nevyrábí už téměř sedm let, ale pořád jsou poslední šance si ji koupit úplně novou. Překvapivou realitu potvrzují nejnovější obchodní výsledky automobilového koncernu Stellantis, zahrnujícího americkou značku Dodge. Během prvního čtvrtletí letošního roku se totiž nějakým zázrakem prodal jeden zcela nový kus hrubiánského sporťáku s obrovským desetiválcem pod kapotou.

Poslední třetí generace sportovního modelu Dodge Viper se v americkém Detroitu začala vyrábět už v roce 2012, tehdy s oficiálním jménem SRT Viper, a poslední vyrobený kus sjel z výrobní linky v srpnu 2017. I v následujících letech se však autorizovaným prodejcům značky daří prodávat nové vipery, i když ne ve zrovna závratných počtech.

Letošnímu „úspěchu“ se zatím jedním prodaným autem předcházely i další dva nově prodané exempláře koncem loňského roku 2023. Během roku 2022 se neprodal žádný, přičemž v letech 2021 a 2020 se prodalo po čtyřech kusech každý rok.

Video se připravuje ...

Standardem všech viperů byl atmosférický vidlicový desetiválec, v nejnovější generaci s obrovským 8,4litrovým zdvihovým objemem. V poslední evoluci vyvinul maximální výkon 477 kW (649 koní), který se při decentním faceliftu v roce 2014 zvýšil o další 3 kW (5 koní). Ve výsledku tak Viper vyvinul 480 kW (654 koní).

A jak se může stát, že se i po necelých sedmi letech od ukončení produkce kultovní Viper prodal ve zcela novém exempláři? Ke znovu spuštění výrobní linky pochopitelně nedošlo, ale někteří z bohatších prodejců si před ukončením modelu udělali skladovou zásobu, kterou postupně rozprodávají až do dnešních dnů.

Lukáš Volšický
Diskuze (8)

Doporučujeme

Avatar - Barrichello
5. 4. 2024 15:14
Re: USA
taky už jich tam bohužel ubývá, ale pár normálních s poctivými motory se naštěstí ještě najde
5. 4. 2024 14:40
USA
Auto ještě pro normální lidi :yes: :yes:
Avatar - Barrichello
5. 4. 2024 09:18
Re: Viper je legenda
Viper se vyráběl v USA, trolle :-)
Avatar - Jenik3
5. 4. 2024 08:55
Re: Viper je legenda
Co asi bude chybět z moderních výdobytků techniky novopecenemu majiteli zmije na jeho 7 let staré novotě?
Řekl bych, že pramálo.
Avatar - Barrichello
4. 4. 2024 20:03
Viper je legenda
:yes: :yes: :yes: :yes: