Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Epidemie koronaviru může potopit některé provozovatele elektrických koloběžek

Ondřej Mára Ondřej Mára 31. 3. 2020 • 08:10
40
63
Zobrazit náhledy (40)
Lime S Lime S Lime S Lime S Lime S Bird Bird Bird Bird Bird Bird Bird Bird Bird Bird Bird Bird Jump Jump Jump Jump Jump Jump Jump Jump Jump Jump Jump Jump Jump Jump Jump Jump Jump Jump

Provozovatelé sdílených koloběžek zažívali krušné časy ještě před vypuknutím epidemie nového koronaviru, nyní se však jejich podniky mohou dostat až do existenčních problémů.

Sdílené elektrické koloběžky zažívaly největší slávu zhruba v roce 2018, kdy slibovaly rychlou, dostupnou a bezemisní mobilitu prakticky pro každého. Díky jejich popularitě se navíc mohlo jednat o celkem zajímavý byznys, který mohl přilákat i řadu velkých investorů.

Jenže popularita elektrických koloběžek brzy narazila na problémy nejen u veřejnosti, která stroje často ničila, ale také u vedení některých měst, jejichž radnice začaly provoz koloběžek výrazně omezovat (převážně s ohledem na bezpečnost).

Sláva elektrických koloběžek tak začala upadat a spolu s ní upadal i zájem investorů. Stále se přitom bavíme o době před vypuknutím epidemie nového koronaviru, který by mohl být pro řadu společností nabízejících sdílenou mikromobilitu pomyslným posledním hřebíčkem do rakve, jak dodává Bloomberg.

Brad Bao, spoluzakladatel a šéf společnosti Lime, již koncem předminulého týdne zveřejnil na blogu společnosti informace, podle kterých společnost utlumuje nebo přerušuje provoz služeb na všech trzích s výjimkou Jižní Koreje. Před pandemií přitom společnost provozovala okolo 120.000 elektrických koloběžek ve 30 státech Evropy a USA.

Jeden z hlavních konkurentů Lime, společnost Bird, zase informovala o stažení svých služeb z 6 velkých amerických měst a 21 evropských měst. Omezení nabídky svých služeb ohlásila i společnost Jump, dceřiná společnost Uber Technologies. Ta přerušila službu sdílených elektrokol a elektrických koloběžek na většině evropských trhů a omezení služeb na trzích v USA.

Omezená nabídka služeb, omezení cestovního ruchu a častá nařízení vlád omezující vycházení tak pro provozovatele sdílené mikromobility znamenají obrovský propad příjmů. Řada z nich přitom musela propouštět již koncem minulého roku, kdy investoři začali ztrácet zájem o odvětví, které navzdory velké popularitě nedokázalo generovat zisky.

Aaron Michel, partner v úspěšné kapitálové firmě Ventures, se k tématu společností zabývajících se sdílenou mikromobilitou vyjádřil pro Bloomberg následovně: „Slyšel jsem řadu lidí, kteří srovnávají těžkou situaci elektrických koloběžek se společnostmi, jako je Uber nebo Lyft. Stejně jako oni, i elektrické koloběžky zaznamenávají propad používání,“ dodal Michel.

Na rozdíl od Uber a Lyft byl však verdikt nad elektrickými koloběžkami vynesen dříve, než přišel virus,“ usuzuje Michel. Ten očekává, že společnosti bez velkých investorů půjdou ke dnu, zatímco společnosti s větším kapitálem se vrátí na holá minima.

S názorem, že pandemie může položit na lopatky některé společnosti v oboru sdílené mikromobility, souhlasí i Emily Castor Warren, současná ředitelka politiky plánování dopravy pro společnost Nelson/Nygaard a bývalá vedoucí politiky společností Lyft a Lime.

Podle jejích slov budou zranitelné především společnosti, které měly ještě před krizí problémy s velkými výdaji a nejisté finanční zajištění. „Pokud současná omezení (vycházení/cestování) přetrvají, budou muset přinejmenším provést zásadní propouštění na základní týmy, protože náklady, které nemohou snížit na nulu, jsou platy zaměstnanců a nemovitosti pro jejich kanceláře."

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
2. 4. 2020 14:08
Re: Dobrych zprav..
To jim moc nepomůže, když se jim masivně propadne výběr daní :-)
Avatar - Barrichello
2. 4. 2020 14:08
Re: neboj
Kdyby mi nešlo o auta, asi bych sem nechodil a jezdil bych ve Fabii 1,9 TDI za 5 litrů abych ušetřil :-)
Avatar - Barrichello
2. 4. 2020 11:15
Re: Dobrych zprav..
Pandemie zlomí vaz elektrofanatikům a green dealu, nebot na to nebudou mít prachy a pokud bude nějaký stát tak blbý a ty prachy to toho bude rvát i tak, čeká ho nevyhnutelný krach. :-)
Avatar - Barrichello
2. 4. 2020 11:13
Re: neboj
Já žádný bludy nepíšu, ty si psal ty. Počítat náklady na km s cenama co už neplatí je trapný.

BTW v USA maj taky CNG a ještě E85, komu se zdály v minulosti náklady na benzín vysoké, mohl si to dát na CNG nebo si koupit flexfuel a jezdit na E85. Cenově je to někde jinde.
2. 4. 2020 11:01
Re: neboj
no vidím, že jsi pochopil, jaké bludy tady píšeš, to je svým způsobem zadostiučinění.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku