Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Fiat Chrysler chystá motor Tornado. Bude to řadový šestiválec!

David Bureš David Bureš 21. 12. 2018 • 06:15
38
23
Zobrazit náhledy (38)
Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee Jeep Grand Cherokee
Chystaný agregát by mohl debutovat v nové generaci Jeepu Grand Cherokee nebo chystaném Jeepu Wagoneer.

Nové evropské emisní normy letos výrazně proměnily nabídku motorů jednotlivých značek. Chystají se ale ještě přísnější pravidla, na něž automobilky budou muset reagovat dále upravenou technikou nebo dalšími, zcela novými motory. Jeden takový chystá také italsko-americký koncern Fiat Chrysler Automobiles.

Interně se mu údajně říká Tornado a je vyvíjen s cílem nabídnout výkon na úrovni osmiválce 5.7 HEMI s hladší křivkou točivého momentu. Půjde o šestiválec, přičemž nebude vidlicový jako dosavadní takové agregáty FCA, ale řadový! Italsko-americký koncern tak jde podobnou cestou jako Daimler, který už vidlicové šestiválce řadovými postupně nahrazuje. Výhodou takového řešení je hladší, kultivovanější chod.

Zážehový motor bude mít objem zhruba tří litrů, přičemž podle všeho půjde o stejnou rodinu jako u agregátu Hurricane, alias přeplňovaného dvoulitrového čtyřválce. Nebude to ale jen čtyřválec doplněný o další dva válce, kvůli zachování kompaktnosti musejí konstruktéři zapracovat na prostorově méně náročné hlavě válců. Šestiválec by tak měl mít jednotlivé válce blízko sobě, i díky chybějícím ocelovým vložkám válců.

Připravovaný agregát bude samozřejmě přeplňovaný, v základní verzi údajně turbodmychadlem typu twin-scroll. Silnější varianty by ale mohly dostat turbodmychadla dvě, společně se zesíleným blokem.

Fiat Chrysler Automobiles chce jednotku Tornado využít napříč svým portfoliem. Užijí ho nejen americké značky Jeep, Chrysler, Dodge a Ram, ale také italské Maserati a Alfa Romeo, u nichž se však zřejmě dočkáme svébytných úprav.

Motor bude pravděpodobně debutovat v některé z novinek Jeepu, na který koncern aktuálně hodně sází. Konkrétně by se mohl představit v příští generaci Grand Cherokee připravované pro příští rok nebo chystaném velkém SUV Wagoneer, které má dorazit do dvou let.

Témata
Avatar - Barrichello
27. 12. 2018 14:06
Re: Hmm
Jinak co tam máš dál? Díval sem na na prodejní čísla, značka Chrysler v roce 2005 prodalo 650 tis aut ročně v USA, loni 320 000. V Evropě v 2005 48 000 ks, loni asi 100.

HEHEHE
Avatar - Barrichello
27. 12. 2018 14:05
Re: Hmm
Juuva, jeden motr za 10-11 let, jinak všechno jede z úvodního vývoje Daimler/Chrysler a dotaženo Cerberus. Pentastary fakt nejsou dílem FCA, jen snížili u 3,2 objem z původního 3,6 z dílen DCH.
Avatar - Barrichello
27. 12. 2018 14:02
Re: ... tak jsme se to zase všechno dozvěděli....
Který V6 A V8 FCA umí? Ty od Maserati rep. Ferrari nebo ty co vyvinul DaimlerChrysler a dotáhnul Cerberus?
Současný Pentastar fakt dílem FCA není a HEMI už vůbec ne, šášulo >:D
Avatar - Barrichello
27. 12. 2018 14:01
Re: Mám GC s pentastarom
5st převodovka Mercedes je spolehlivá normálně, při pravidelné výměně oleje a slušném zacházení najede v pohodě 250-300 tis km....
Spíš díky zastarosti má auto větší spotřebu palivu a horší zrychlení
23. 12. 2018 18:52
spotreba
ma nejako netrápi, ale jazdím 90 percent mesto za nejakých 16 na sto. Mimo mesta na okreskách v pohode okolo 10 a dá sa aj za 9 v eko móde. Na tú váhu auta a permanentnú štvorkolku je to v pohode.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku