Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Fiat Panda chce pokořit rekodní nonstop jízdu napříč Afrikou

Michal Fokt Michal Fokt 5. 12. 2012 • 13:40
5
7
Dvojice britských dobrodruhů chce být těmi nejrychlejšími, kteří kdy dojeli z Kapského města do Londýna. Zapomeňte přitom na nějaký defender nebo géčko - na cestu se vydá dvouválcový Fiat Panda!

Britové Philip Young and Paul Brace si usmysleli, že pokoří rekordní jízdu svého krajana Johna Hemsleyho, jenž dokázal v roce 1983 dojet od hotelu Mount Nelson v Kapském městě do Marble Arch v Londýně za 14 dní, 19 hodin a 26 minut.

Jenže zatímco Hemsley dostal za tím účelem speciálně připravený Range Rover, Young a Brace se rozhodli vyrazit s obyčejným Fiatem Panda 0,9 TwinAir, jenž je jen lehce upraven - má přídavnou palivovou nádrž, ochranný kryt olejové vany motoru a jinak umístěný vstup sání. Nejde tedy ani o verzi s pohonem všech kol, jak by se na auto, které má v plánu prokousat se od jihu k severu Afrikou, slušelo.

Aby panda a její posádka splnila vytyčený cíl, bude muset denně urazit více než 1000 mil (1600 km) přes Botswanu, Etiopii, válkou zasaženou Libyi a Tunisko, odkud ji doveze trajekt do Evropy, aby následně pokračovala až do Londýna. Nepůjde přitom o žádnou bezhlavou jízdu, panda dostane satelitní sledování, nesmí totiž překračovat v jednotlivých zemích povolené rychlostní limity. O měření času se postará britská motorsportová asociace RAC.

První, kdo s nápadem provést takovou jízdu přišel, byl v roce 1938 novinář Humrey Simmonds, jemuž to trvalo 31 dní a od té doby měl spoustu následovníků.

Související články

Témata
Avatar - sendador
6. 12. 2012 07:24
Re: Chybí mi tu informace,
Mne se libi obe dve. Ta nova vlastne jen rozviji design povedene predchudkyne, na prvni pohled je videt, ze jsou to obe dve pandy. Neco jako u oktavky.
Avatar - Stejsn
5. 12. 2012 20:12
Re: Chybí mi tu informace,
No vidíš, a mně se právě designově strašně líbí, narozdíl od té minulé, která zas příjde o ničem mně.
5. 12. 2012 18:49
Chybí mi tu informace,
kolik bude mít Panda doprovodných vozidel. Nevěřím, že předokolka prakticky bez vybavení, nutných úprav a navijáku pojede pouští sama. Bez deseti rezervních kol prostě nemá v Africe šanci, pokud teda nemá něco jako runflat.
A připojuji se k názoru, že nová nafouknutá Panda na základu Jihoamerického Una je designově o ničem ve srovnání s velmi povedenou předchůdkyní. Fiat dnes kazí co může. Teď ještě čekám co za hrůzu vyprodukuje jako nástupce Grande Punta aby si tak zatloukl poslední hřebík do rakve...
5. 12. 2012 15:39
Re: Určitě se to padaří
Zbytečná až hloupá reakce.
:no:

Za sebe... Taks and to Panda zvládne. Pokud ano, tak je to velký výkon. Pokud ne, tak snad důvody propadnutí budou se ctí... :-)
Avatar - white label
5. 12. 2012 13:42
Re: Určitě se to padaří
Jj, jedničkový jeníku, zrovna s tvým avatarem to zní velmi přesvědčivě a nezaujatě... :*) >:D

P.S. Osobně bych dal přednost předchozí Pandě, tenhle "nafouklý knedlík" je proti ní těžce "o ničem". ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku