Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Francie se chystá pokutovat hluk aut i motorek pomocí speciálních radarů

Ondřej Mára Ondřej Mára 30. 7. 2021 • 04:33
36
58
Zobrazit náhledy (36)
Alpine A110Légende GT Alpine A110Légende GT Renault Mégane R.S. Renault Mégane R.S. Renault Mégane R.S. Trophy Renault Mégane R.S. Trophy Paříž Paříž Paříž Paříž Paříž Paříž Paříž Paříž Paříž Novitec Ferrari F8 N-Largo Novitec Ferrari F8 N-Largo Novitec Ferrari F8 N-Largo Ferrari 296 GTB Ferrari 296 GTB Porsche 911 GT2 RS Porsche 911 GT2 RS Porsche 911 GTS Porsche 911 GT3 Touring Porsche 911 GT3 Touring Porsche 911 GT3 Touring Porsche 911 GT3 Touring Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell

Zatímco řada z nás miluje zvuky pořádných aut a motorek, ve Francii je chtějí do pár let pokutovat pomocí speciálních radarů.

Zvuk pořádného motoru a kvalitního výfukového systému jsou věci, které budou mnohým z nás při přechodu na elektromobilitu opravdu chybět. Žádný umělý zvuk se zkrátka nevyrovná burácení velkých šestiválců a osmiválců, které mění benzín na úsměv. Jenže velká část společnosti nemá pro tuto zvukovou kulisu moc velké pochopení.

Skvělým příkladem je Francie, respektive její hlavní město, kde motoristé rychle upadají v nemilost. Paříž totiž již od roku 2019 monitoruje množství „nevyžádaného“ hluku na ulicích, což ale zatím nevedlo k žádným postihům. Do pár let by se však situace mohla změnit.

O podobný systém je prý ve Francii zájem a jeho zavedení prý zvažují města jako Nice, Bron nebo Lyon. Systém bude muset ještě potvrdit svou přesnost, než se letos během srpna začne s finálním testováním. Podle Carscoops by však již od konce roku 2022 či začátku roku 2023 mohl začít rozdávat pokuty.

Samotné zařízení pracuje s akustickou anténou, složenou ze čtyř mikrofonů, a 360° kamerou. Mikrofony přitom nejenže zaznamenávají a analyzují zvuk, ale také jsou schopné zjistit směr, ze kterého vychází. Pokud tedy budete projíždět pod zařízením s příliš hlučným autem, mikrofony zvuk zachytí, analyzují a při zjištění přestupku vás kamera vyfotí. Podle značky pak bude vyhledán majitel a bude mu zaslána pokuta.

Nový systém přitom nepůjde jen po automobilech, ale také po motocyklech. Právě starší motorky jsou totiž nejčastějším zdrojem nadměrného hluku. Limity prý ale často porušují i moderní stroje, u kterých lze snadno vyměnit utlumený výfuk za hlučnější sportovní variantu.

V případě aut se pak systém zřejmě zaměří na modifikované výfukové systémy, neboť většina nových vozů musí splňovat určité limity hlasitosti. U výfuků s nastavitelnými klapkami si pak majitelé nejspíš budou muset pohlídat, že jedou v tom správném městském režimu.

Doporučujeme

Témata
2. 8. 2021 16:57
Re: Vecer s tym suhlasim
asi si si neprecital clanok, na ktory reagujes, tento je o hluku, odporucam este raz precitat, emisie sa risili v inom clanku
Avatar - kari.laz
1. 8. 2021 09:30
Re: Omezení, zákaz, příkaz...
Ferrari už przní baterkama, aby jsi mohl kolem souseda proklouznout neslyšně a za chvíli to tak bude u všech aut. Svět se v pr*del obrací.
Zajímavé, že nikdo nevzpomenul hlasitou hudbu. Není vůbec výjimka potkat tak bl*bého, jak tři dny starý pes, že venku 7 stupňů, on čepici, bundu ke krku, ale stažená okénka a vyhrává jak Kočka na pouti, aby to všichni slyšeli. To mě osobně vadí víc, než nějaký přiměřený příjemný zvuk auta, nebo motorky.
Avatar - kari.laz
31. 7. 2021 22:25
Re: Staré herky
To s tím na 110 % nesouviselo, to by byla ve špitále pokaždé, když by kolem projel autobus, ale ty si vždycky najdeš důvod svést to na diesel.
31. 7. 2021 22:07
Re: Staré herky
je to skolka v prirode, kterou mimo jine vyhledavaji rodice astmatickych deti, kam svoji dceru davala i znama, protoze dcera je docela silna astmaticka. a po tomhle vystupu jeli vecer do spitalu, protoze holka nemohla dychat.
je mozny to s tim treba uplne nesouviselo, ale kazdopadne inhalovani zplodin z dyzlovych rakovino-jedo-metu nikomu neprospiva a malym detem z dychacimi potizemi tuplem ne.

dyzl v osobnich autech konci u vetsiny automobilek do 5 let
31. 7. 2021 19:37
Re: Omezení, zákaz, příkaz...
Nepiju, takže mě po opici nikdy nezastihnete :) Co až Vám zakážou pít, protože ožralci na ulici třeba zase štvou mě. A co sem pletete smrad a emise? Copak nové auto neprochází normami, když má v útrobách desetiválec? Jsem proti tuningu a vykuchaným tlumičům výfuku a podobně, ale zakazovat něco, co je v pořádku (auta s výkonnými motory, dělající krásný kravál) je prostě fašismus. Pardon.