Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Hennessey Venom F5 oficiálně: Osmiválcové hyperauto, co umí 500 km/h

David Bureš David Bureš 16. 12. 2020 • 10:18
91
2
Zobrazit náhledy (91)
Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5

Novinka amerického specialisty je poháněna dvěma turbodmychadly přeplňovaným osmiválcem o výkonu 1.354 kW. Katapultovat ji má až na 500 km/h.

Hennessey je v americkém Texasu sídlící tuningová společnost specializující se úpravu supersportovních aut různých značek. Vedle toho však staví také vlastní automobily. V roce 2011 tak přišel ďábelský Venom GT postavený na základech Lotusu Elise, který zvládl jet rychlostí 427 km/h. Letos pak následuje Venom F5, využívající už vlastní technický základ.

O příchodu této novinky přitom víme již tři roky, v roce 2017 totiž na výstavě SEMA debutoval model chystaného auta. Po třech letech už jsou však práce takřka hotovy a Hennessey představuje sériovou verzi avizovaného hypersportu.

Tvary navazují na dřívější studii, což znamená přísně účelné aerodynamické tvary s charakteristickou siluetou superauta, s kabinou posunutou spíše vpřed. Přední světlomety jsou úzké, vzadu zaujme obří difusor, stejně jako koncovky výfuku ústící vysoko, až skoro mezi koncovými světly.

Interiér je pak proti původním představám ještě spartánštější. Minimalistický volant s několika ovladači včetně startování motoru připomíná řešení ze závodních aut, potažmo formulí. Chybějící horní část věnce má pak usnadnit výhled na přístrojový štít. Ten je také jednoduchý, tvoří jej jen displej, rovněž inspirovaný závodními auty, který doplňuje ještě jedna obrazovka uprostřed kabiny. Středový panel s kulatými výdechy zase evokuje některé vozy McLaren.

Hennessey ale spíše než o designu hovoří o technice. A ta je hodně zajímavá. V průběhu vývoje se zvažovalo použití až osmilitrového motoru, objem agregátu sériového auta se ale nakonec zastavil na hodnotě 6,6 litru. O pohon se konkrétně stará vidlicový osmiválec, dopovaný dvěma turbodmychadly. Jedná se o dílo vlastní konstrukce s litinovým blokem a hliníkovou hlavou válců. Nechybí tu ani unikátní konstrukce sběrného sacího potrubí umisťující mezichladič mezi přetlakovou komoru a hlavu válců pro snížení teploty vzduchu a zvýšení výkonu. Hmotnost agregátu se pak zastavila na 289 kg.

Parametry motoru činí 1.354 kW v případě výkonu a 1.617 N.m v případě točivého momentu. Poháněná jsou opět jen zadní kola, konkrétně prostřednictvím sedmistupňové semiautomatické převodovky.

Americký tuner tudíž jde opět cestou co nejrychlejší bestie, stejně jako v případě Venomu GT, nebo jemu předcházejícímu Viperu Venom 1000 TT, alias upravenému Dodgi Viper. Silácký motor znamená, že z 0-100 km/h Venom F5 údajně zrychlí za 2,6 sekundy a na 200 km/h je za neskutečné 4,7 sekundy. Podle Johna Hennesseyho, zakladatele a majitele stejnojmenné firmy, pak Venom F5 zvládne překonat bariéru 500 km/h.

Takovou hranici však auto podobně jako Bugatti Chiron zvládne zdolat v jen jednom z dostupných jízdních režimů. Říká se mu zde F5, podle názvu auta, což odkazuje na nejvyšší stupnici klasifikace síly tornád. K dispozici jsou dále čtyři módy; Sport, Track, Drag, Wet, přizpůsobené různým situacím.

Tak závratné rychlosti vedle silného motoru auto dosahuje i díky lehké konstrukci. Suchá hmotnost se zastavila na hodnotě 1.360 kilogramů, což znamená, že poměr výkonu a váhy činí 1.289 koní na tunu. Autorům se toho povedlo dosáhnout rozsáhlým využitím karbonových vláken v konstrukci. Uhlíkový je tak nejen monokok, ale také panely karoserie. S odlehčením ostatně pomohl i minimalistický vnitřek.

Hennessey začne Venom F5 vyrábět v příštím roce. Opět přitom půjde o exkluzivní zboží, počítá se totiž jen s výrobou 24 kousků. Venom GT byl podobným unikátem, během let 2011 a 2017 vzniklo jen 13 kusů, z toho sedm kupé a šest spyderů.

Související články

Témata
Avatar - Blue Sun
17. 12. 2020 07:47
Re: Hezké, ale k čemu to je ?
Nejsi ty nějaký moc náročný? :-D
17. 12. 2020 05:00
Hezké, ale k čemu to je ?
Má auto s takovými parametry i nějaké praktické využití, nebo je určené jen do sbírek ?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud