Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Hyundai kvůli koronaviru zastaví výrobu v Jižní Koreji. Nemá díly

ČTK ČTK 5. 2. 2020 • 20:04
10
6
Zobrazit náhledy (10)
Hyundai Hyundai Hyundai Hyundai Hyundai

Automobilka Hyundai Motor v Jižní Koreji od pátku zastaví na několik dní výrobu. Kvůli opatřením proti šíření nového typu koronaviru totiž nemá díly z Číny.

Hyundai je prvním výrobcem aut, který kvůli koronaviru přerušuje výrobu mimo Čínu. V Číně už zastavení provozu, původně spojené s oslavami lunárního Nového roku, prodloužily kvůli epidemii na pokyn čínské vlády americké automobilky Tesla a Ford Motor, francouzská PSA Group a japonští výrobci Nissan Motor a Honda Motor. Koronavirus už si vyžádal nejméně 427 mrtvých, nakažených je přes 20.000.

Ve většině závodů Hyundai v Jižní Koreji bude provoz stát od 7. února. Některé výrobní linky se opět rozjedou 11. února, případně o den později, řekl agentuře Reuters nejmenovaný zástupce odborů. Harmonogram se bude lišit v závislosti na výrobní lince, doplnila mluvčí Hyundai.

"(Šíření koronaviru) více dopadne na (automobilky) Hyundai a Kia, protože ty obvykle dovážejí více součástek z Číny než ostatní výrobci aut," uvedl analytik I Hang-ku z jihokorejského institutu pro průmyslovou ekonomiku a obchod.

Hyundai za dvě desítky let v Číně vybudoval společně s čínským partnerem BAIC pět závodů. "Jihokorejští výrobci automobilových součástek (Hyundai do Číny) následovali a postavili tam své továrny u závodů Hyundai," uvedl I Hang-ku.

V uplynulém roce dovezla Jižní Korea z Číny automobilové součástky za 1,56 miliardy dolarů (35,5 miliardy Kč), což je o šest procent více než v roce předchozím.

Jihokorejská automobilka rozhodnutím zastavit výrobu na domácím trhu reaguje na nedostatek kabelových svazků, které jí dodávají hlavně výrobci sídlící v Číně. Dva ze zasažených dodavatelů, jihokorejské společnosti Kyungshin a Yura, uvedli, že se snaží zvýšit výrobu v Jižní Koreji, aby výpadek v Číně kompenzovali. Provoz tam chtějí obnovit 9. února.

V sedmi jihokorejských továrnách vyrábí Hyundai asi 40 procent své globální produkce, která vedle domácího trhu směřuje do Spojených států, na Blízký východ a další trhy.

Hyundai v listopadu 2008 zahájil sériovou výrobu osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Kia už v prosinci 2007 spustila sériovou výrobu u Žiliny na Slovensku. Nošovická továrna je jediným výrobním závodem automobilky Hyundai v Evropské unii.

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
6. 2. 2020 11:41
Re: Už je to tady a žádné komentáře ???
Už jsem to psal včera, do 14 dní zastavují výrobu i Kia a SsangYong a budou zastavovat i Japonci.

28400 nakažených a 565 mrtvých, myslím že v úterý se překoná počet mrtvých na SARS. Takže fakt nevinná chřipka a strašně málo infekční. Počet nakažených to už dávno překonalo, v úterý to šacuju na 35 000. Dalších 70 000 lidí čeká na výsledky testů.

A docela valí Japonsko - 45 nakažených v zemi je slušné numero.
5. 2. 2020 22:42
Re: Už je to tady a žádné komentáře ???
A kto nám za to môže?
5. 2. 2020 20:49
Re: Už je to tady a žádné komentáře ???
Jenže jakmile zkolabuje Čína tak nemontujou ani naše "montovny západních aut" :-(
5. 2. 2020 18:11
Re: Už je to tady a žádné komentáře ???
A k čomu komentáre? Kvôli výrobe tých čínskych šmejdov, z ktorých sa skladajú o.i aj kórejské šmejdy, pravdepodobne zomrelo v Číne viac ľudí ako na koronavírus.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud