Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Iveco Crealis CNG v Africe: První zemní plyn

Ivo Semrád Ivo Semrád 10. 5. 2019 • 01:31
3

Západoafrická země Pobřeží slonoviny se stala pro celý kontinent průkopnicí v použití zemního plynu v přepravě osob.

Společnost Iveco Bus dodala dopravní firmě Sotra z Pobřeží slonoviny prvních 26 autobusů Crealis poháněných CNG. Osmnáctimetrvé autobusy budou sloužit ve velkokapacitní přepravě BRT v přístavním městě Abidžán. Autobusy obdržely nový oficiální název Lémergent. Do konce letošního roku jich má být dodáno celkem padesát. Celá zakázka do Pobřeží slonoviny ještě zahrnuje čtyři stovky dalších autobusů Iveco Bus Crossway LE. První dodávka plynových autobusů vychází z iniciativy Vlády Pobřeží slonoviny odstartované v roce 2016 v rámci rozsáhlého programu obnovy vozového parku veřejné dopravy.

Během slavnostního předání, které se uskutečnilo v areálu dopravního podniku Sotra v Abidžanu, předseda vlády Amadou Gon Coulibaly zdůraznil odhodlání vlády podporovat trvale udržitelnou mobilitu a vyjádřil politickou vůli pokračovat v investicích do veřejné dopravní sítě v zemi. Špičkové autobusy Crealis potvrzují toto rozhodnutí, neboť nabízejí výrazné výhody z hlediska emisí a hlučnosti: téměř nulové emise jemných částic, o 60 % nižší emise NOx, o 15 % nižší emise CO2 a také o polovinu nižší hlučnost, která se promítá do mimořádně tichého provozu. Vláda Pobřeží slonoviny je tak odhodlaná se prostřednictvím abidžanské veřejné dopravy podílet na zlepšování kvality ovzduší a na boji s globálním oteplováním, podobně jako mnohá evropská města.

Obrovské energetické zdroje země tvoří výborný základ pro pohon na zemní plyn. Autobusy CNG navíc splňují nejnovější emisní normu Euro VI, jsou zároveň 100% kompatibilní s bioplynem získávaným metanizací potravin či zemědělského odpadu. Biometanizace tak podporuje průmyslovou recyklaci a využívání energie ze zemědělského odpadu, což pro Pobřeží slonoviny přestavuje další obrovskou příležitost. V Abidžanu vznikne první africký velmi kvalitní systém hromadné přepravy osob s pohonem na zemní plyn.

Amadou Gon Coulibaly, předseda vlády Pobřeží slonoviny, prohlásil: „Nákup těchto vozů je pro Afriku klíčovým krokem ve zlepšování dopravních služeb a kvality života cestujících v Abidžanu. Vláda Pobřeží slonoviny chce v této aktivitě pokračovat, proto připravila Plán rozvoje a fi nancování celonárodní sítě veřejné dopravy, a to za podpory spolehlivého partnera Iveco Bus, který je lídrem v oblasti vozů na zemní plyn.“  

„Je nám ctí, že můžeme přispět k rozvoji veřejné dopravy v Abidžanu a iniciovat tak v této průkopnické zemi ekologickou a energetickou transformaci. Volbou vozů na zemní plyn poctila vláda Pobřeží slonoviny celý tento průmyslový sektor a obzvláště značku Iveco Bus, která v něm historicky zaujímá vedoucí pozici a dodává vozy nejvýznamnějším dopravcům,“ dodal Sylvain Blaise, viceprezident Iveco odpovědný za značku Iveco Bus.

Velkokapacitní Crealis, který je vyráběn s různými alternativními pohony, získal řadu prestižních cen jako Busworld Comfort Label 2017, Innovation Award 2018 a Sustainable Bus of the Year 2019.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud