Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kde zaparkovat karavan? Myslet dopředu se vyplácí

Svět motorů Svět motorů 5. 4. 2020 • 16:23
6
1
Zobrazit náhledy (6)
Kde zaparkovat karavan: Parkování venku

Chcete koupit karavan na letní měsíce? Současně už zvažte, kam ho zaparkujete po sezoně. Jaké jsou základní možnosti? A co jejich výhody a rizika?

Do říše karavanů se pouští čím dál víc Čechů. V letošní sezoně kvůli nejistotě ohledně volného cestování do zahraničí se dá navíc očekávat, že trend dále zesílí. Jenže není to jen o nákupu nového obytného vozidla.

Odkroutí první prázdniny a pak to udeří. Kardinální problém: kam ho uvelebit přes zimu? Po vyčištění interiéru i exteriéru, vyjmutí plynových láhví a dalších obligátních krocích tak nastává výběr vhodného zaparkování. Způsobů existuje několik. Kterých?

Drahé teplo

První bod se týká toho, zda obytné vozidlo nechat pod širým nebem, či uvnitř. Samozřejmě že pro karavan je ideální krytý prostor, kde ho uskladníte v teple, suchu a s možností připojit k elektrické síti, shodují se jednomyslně servisní technici.

Plusy Minusy
Kvalitní zázemí Finančně nákladné
Bezpečí Nedostatek míst

Počet vhodných garáží je však omezený, především kvůli rozměrům těchto rozlehlejších vozů, jež se sem jednoduše nenaskládají. A pokud ano, cenově jde o jednoznačně nejdražší variantu. Na druhou stranu nejbezpečnější ve všech ohledech.

Za trochu slabší eventualitu platí dát „obytňák“ pod hlídaný přístřešek – byť s jednou důležitou poznámkou: auto reálně zůstane venku. Pozoruhodné na tom je, že tímto ústupkem nicméně lze ušetřit stovky, někdy až dokonce tisíce korun.

Plusy Minusy
Většinou možnost připojit karavan k elektrické síti Fakticky je karavan venku
Nižší cena  

Navštivte více míst

Na internetu se v posledních letech rozmáhá nabídka takzvaného stodolového stání. To se mnohdy vyplatí z finanční stránky. Minusem pak bývá větší výskyt hlodavců, již dokážou kabelům pořádně zatopit. Je tak třeba volit stodoly na základě důkladnější analýzy. Přičemž za vůbec nejlepší pokládáme navštívit pár míst v dojezdové vzdálenosti a udělat si formu jakéhosi miniprůzkumu, než dáte vyhlédnutému místu zelenou.

Plusy Minusy
Široká nabídka  Hrozba poničení vozu hlodavci
Možnost domluvit si výhodnější cenu  

Další možnost, jak odložit karavan mimo sezonu, představují venkovní hlídaná parkoviště. Pochybnosti z ne zcela stoprocentní bezpečnosti u vesnických stodol sice odpadají, naopak ale roste riziko nežádoucích jevů – korozí, plísní a podobně.

Plusy Minusy
Vysoká dostupnost Poničení vlivem povětrnostních podmínek

Zadarmo, ale…

Nejlevnější a zároveň nejproblematičtější je parkování venku bez jakéhokoliv dozoru. Nulové náklady na přístřešek nebo hlídání jsou vykoupené tím, že karavan kvůli povětrnostním podmínkám logicky trpí. Což může alespoň částečně kompenzovat kvalitní krycí plachta. Pakliže vám to podmínky, peněženka a prostor dovolí, lze sáhnout též po plachtové garáži. 

Plusy Minusy
Zadarmo Hrozba krádeže a zničení

Víte, že…

…specifickou kategorii tvoří oficiální karavanová stání s dostatečnou infrastrukturou mimo kempy alias stellplatzy? S jejich provozovateli se za určitých podmínek lze dohodnout na delším zimním stání.

Související články

Témata
5. 4. 2020 15:53
Na pár možností autor článku zapomněl
Například přistřešek na vlastním pozemku, vlastní garáž atd.
Co znám majitele obytňáků, parkoujou jedině takhle.

A nechat obytňák jen tak na povětrnosti je pro něj likvidační. Krycí plachta moc nepomůže, naopak v případě větru napáchá ještě větší škodu

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku