Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lovci tornád prodávají své obrněné monstrum. Váží 6,8 tuny a má obří dojezd

Ondřej Mára Ondřej Mára 23. 10. 2019 • 06:36
7
Zobrazit náhledy (7)
TIV 2 - Dodge Ram 3500 TIV 2 - Dodge Ram 3500

Pokud máte pud sebezáchovy a trochu zdravého rozumu, pravděpodobně se budete chtít držet od tornád co nejdál. Pak je tady ale skupinka vědců, zvědavců a nadšenců, kteří zřejmě pud sebezáchovy zcela postrádají a ve jménu vědy se snaží dostat k tornádům co nejblíže. A s tím jim pomáhají speciálně upravené stroje.

Jedním z nich je i poměrně dobře známý kamerový vůz Tornado Intercept Vehicle 2 (TIV 2), který si postavil známý americký lovec tornád Sean Casey. A právě tohle pancéřované monstrum, které vzniklo na základech klasického pick-upu Dodge Ram 3500 s dvoumontáží, se nedávno objevilo na inzertním serveru Craig’s List.

Inzerát podal prodejce z kalifornského Burbanku, podle kterého má vůz najeto 130.000 mil (209.214 km) a nese drobné známky poškození. Jak ovšem dodává web The Drive, který na prodej upozornil, jedná se spíš o šrámy z bitev s divokou přírodou. A vznik některých mohli diváci vidět například ve filmu Tornado Alley IMAX nebo několika sezónách pořadu Storm Chasers na Discovery Channel.

TIV2 byl však na souboj s přírodou celkem důkladně připraven. Hmotnost celého kolosu se pohybuje okolo 6,8 tuny, přičemž cca 4,5 tuny tvoří 5 centimetrů silný pancíř. Pod kapotou je pak uložený 6,7 litrový naftový turbodiesel Cummins, který se si řekne v průměru o 21,4 l/100 km. Palivová nádrž o objemu 348 litrů však zajistí, že při úprku před tornádem rozhodně nafta nedojde.

V případě nouze se však může TIV2 proměnit ve skutečnou pevnost. Po stranách má totiž umístěné sklopné pancéřované pláty, které zabrání vzduchu dostat se pod auto a převrátit ho. V extrémních případech může posádka navíc využít i systém čtyř hydraulických kotev, které zajedou do země a auto by se pak nemělo ani hnout.

Všechny skla jsou neprůstřelná a měla by vydržet i extrémní namáhání. V zadní části je pak umístěna speciální kopule pro televizní kameru, díky které se daly pořizovat působivé záběry i v extrémní blízkosti tornáda.

A pokud byste si mysleli, že podobný unikát bude hledat kupce dost dlouho, zřejmě vás překvapíme. Obrněný Dodge totiž z inzertního serveru zmizel během necelých 24 hodin. Jak navíc dodal web The Drive, kterému se podařilo dostat do kontaktu s majitelem, auto nakonec vystřídalo vlastníka za částku 30.000 dolarů. Tedy cca 689.300 Kč.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku