Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lucid představuje DreamDrive, vážného konkurenta Tesly Autopilot

Ondřej Mára Ondřej Mára 13. 10. 2021 • 20:19
50
9
Zobrazit náhledy (50)
Lucid Air DreamDrive Lucid Air DreamDrive Lucid Air DreamDrive Lucid Air DreamDrive Lucid Air DreamDrive Lucid Air DreamDrive Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air Lucid Air

Jeden z nejvýraznějších konkurentů Tesly představil vlastní systém autonomního řízení, který slibuje velmi sofistikovanou techniku i funkce.

Prémiový sedan Lucid Air se dlouhodobě řadí do pozice předního konkurenta Tesly Model S nejen svým dojezdem, ale rovněž designem a technologickou výbavou. Její součástí je přitom i nově představený autonomní asistent řízení s názvem DreamDrive, který sází na zajímavou techniku a slibuje pokročilé funkce.

Hned úvodem ale dodejme, že systém DreamDrive nechce konkurovat jen Tesle Autopilot, ale také dalším sofistikovaným semi-autonomním systémům řízení, jako je například Super Cruise od GM, BlueCruise z dílny Fordu nebo ProPilot od Nissanu.

Ani DreamDrive sice prozatím oficiálně neumožňuje jízdu zcela bez rukou na volantu, sází ovšem na pestrou paletu 32 senzorů, díky kterým by měla být jízda ještě plynulejší a bezpečnější. Ve výbavě přitom nechybí kamery, dálkové i krátkovlnné radary a nespočet ultrasonických senzorů.

Společnost Lucid Motors navíc jako jedna z mála využívá LIDAR, který bude součástí vyšší verze systému DreamDrive Pro. LIDAR přitom velmi detailně mapuje okolí vozu a je klíčovým komponentem pro budoucí vylepšení systému, který již umožní plně autonomní jízdu bez nutnosti udržovat ruce na volantu.

video

Na začátku však bude systém nabízet pouze asistenční funkce, jako je udržování vozu uprostřed pruhu, adaptivní tempomat nebo asistent pro jízdu v koloně. Zajímavostí je pak využití audio-systému s 21 reproduktory, který díky prostorovému zvuku vytváří varování před riziky z určitého směru. Systém tak přijde vhod například při varování při vycouvávání do silnice.

Systém rovněž nabídne funkci autonomního parkování, kdy nejprve najde vhodné místo a následně zaparkuje bez nutnosti měnit rychlosti, sahat na volant či šlapat na pedály. Při parkování z kopce navíc systém dokáže automaticky natočit kola k obrubníku pro vyšší bezpečnost.

Zajímavostí je ale i vnitřní výbava vozu, která souvisí se systémem DreamDrive. Aby měl totiž vůz jistotu, že je řidič stále soustředěn na jízdu, hlídá ho infračervená kamera, která monitoruje pohyb očí. Pokud by řidič nereagoval, vůz je schopen zastavit u krajnice a spustit výstražná světla. Pro případ zdravotní indispozice řidiče navíc automaticky odemkne dveře, aby usnadnil přístup záchranářům.

Společnost Lucid přitom slibuje další vylepšování systému prostřednictvím bezdrátových aktualizací, díky kterým se bude vůz postupně učit nové funkce pracující s již stávajícím hardwarem.

Související články

Témata
Avatar - Amaterasu
14. 10. 2021 15:08
Re: Teď je pravý čas na nákup akcií Lucid Motors
Rozvedeš PROČ přátelský vstřícný Ozzy TEBE asi nebude vidět rád? :-O :-)
Avatar - Retrowave
14. 10. 2021 12:22
Re: Teď je pravý čas na nákup akcií Lucid Motors
Plánujete podzimní sraz? Rád příjmu pozvání (i když Ozzman mě asi nebude rád vidět) :-)
Avatar - Amaterasu
14. 10. 2021 10:15
Re: Teď je pravý čas na nákup akcií Lucid Motors
Snad by mě i zajímalo kdo je Retrowave ;-)
Avatar - Amaterasu
14. 10. 2021 10:14
Re: Čo je to zas za blbosť?
To je mi logika :-!
Jj když stejnej člověk před lety postavil Teslu S chtěl udělat lepší tak holt chvíli trvá rozjet novou firmu a vyvinout tu lepší verzi = toho co sám před časem udělal a tak dobrý že dodnes je to velmi slušný auto :-)

No a teď je tu ta lepší verze S = ne pozadu jak si vymyslel ale PŘESNĚ NAOPAK lepší eSko :*)
14. 10. 2021 09:26
Re: Teď je pravý čas na nákup akcií Lucid Motors
Hele jedna vec je mit auto, druha vec je zvladnout produkci a byt konkurencni, treti vec je rozjet velkou produkci ala Tesla Model 3, bez toho zisk nebude.

To je jeste hodne hodne dlouha cesta, konkurence zacina byt a to se jeste muze stat veci … mozna jo, mozna ne. To nikdo nevi. Samotny penize na to muzes hazet, nic jinyho nezbyva, ale jestli to dlouhodobe uspeje? To je uplne jina otazka.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud