Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mercedes představil koncept revoluční autosedačky, bezpečně ohlídá děti i rodiče

Ondřej Mára Ondřej Mára 11. 6. 2019 • 07:31
6
5
Zobrazit náhledy (6)
Mercedes představil koncept revoluční autosedačky, bezpečně ohlídá děti i rodiče

Automobilka Mercedes-Benz se pochlubila dalším nevšedním pokrokem na poli bezpečnostni. Svůj koncept bezpečného vozu ESF (Experimental Safety Vehicle) totiž osadila konceptem dětské autosedačky nové generace, která pohlídá děti i rodiče.

Pokud si teď klepete na čelo, proč by měla dětská autosedačka hlídat i rodiče, věřte, že k tomu existuje velice dobrý důvod. Nedávný výzkum pojišťovací společnosti UDV totiž ukázal, že až polovina dětí v dětských autosedačkách není správně zajištěna. A to právě chybou rodičů.

Koncept dětské autosedačky nové generace, označovaný Pre-Safe Child, proto dostal speciální monitorovací systém, který by měl zabránit těm nejčastějším chybám. Rodiče tak mohou během upínání sedačky i dítěte postupovat podle symbolů symbolů, které hlídají správné provedení každého kroku.

Autosedačku by navíc mělo být možné propojit i přímo s automobilem, takže i během jízdy si budou rodiče moci přes infotainment ověřit, že je sedačka umístěna správně a dítě je dostatečně zabezpečeno. Propojení sedačky a systému automobilu však nese ještě jeden bendit – vyšší bezpečnost v případě nehody.

Pokud totiž čidla vozu zaznamenají nehodu, sedačka se o tom okamžitě dozví a aktivuje systém napínání pětibodového bezpečnostního pásu.  Současně se také aktivuje boční ochrana autosedačky, která má podobu jakéhosi výsuvného ramene, které se vysune pouze na straně u dveří.

Dítě je tedy bezpečně připoutané a chráněné před nárazem. Pečlivé rodiče však stále bude trápit otázka, jak mu asi právě je. Proto se v Mercedesu rozhodli integrovat do sedačky i systém monitorující životní funkce, který pomocí dat z několika senzorů a kamer sleduje například srdeční tep dítěte, jeho teplotu nebo rychlost a hloubku jeho dýchání.

video

Informace z tohoto systému je možné zobrazit nejen na infotainmentu, ale také v aplikaci na mobilním telefonu.  Rodiče si tak mohou nastavit upozornění, pokud se dítě například probere. A pokud třeba rodiče s dítětem trčí v dopravní zácpě, mohou si na telefonu či infotainment systému zobrazit pohled na dítě z kamer v sedačce.

Dětská autosedačka Pre-Safe Chld je však zatím pouze konceptem, o jehož další budoucnosti se teprve rozhodne.  I kdyby se ale nedostala do výroby jako celek, jsme si jistí, že minimálně některé její funkce by se v budoucnosti mohly na nových dětských autosedačkách objevit.

Související články

Témata
12. 6. 2019 13:24
nejtěžší je hlava
Je jasné, že sedačka u nemluvňat by měla být vždy proti směru jízdy a to právě kvůli poranění krční páteře. Nechápu, proč není nějaká vysouvací fixace hlavy, třeba při nárazu zezadu (při otočené dětské sedačce). A kdyby ještě sedačka byla na kolejích a to jak předozadním, tak i bočním směru, tak by mohla více eliminovat přetížení, něco jako hlaveň pistole při výstřelu. A né se spoléhat jen na pásy. Bezva by bylo i její vyhřívání, chlazení a ventilace, když už chceme luxus... Tím by se také eliminovalo zbytečné nabalování dětí a tím i snížení optimální funkce pásů.
11. 6. 2019 16:30
Re: memo
OK, ďakujem, to som si neuvedomil... spomenul som si teraz na test jednej takejto "otočnej" sedačky z minulosti, keď celá základňa pri náraze vyletela, tak som to nejako vypustil z hlavy, že takéto riešenie vôbec existuje...
Avatar - xxc
11. 6. 2019 15:24
To je to najdolezitejsie
pozerat live video pocas jazdy :-) Inak suhlasim, kazde zlepsenie je dobre, asi najdolezitejsie je, aby automaticky dieta pritiahlo pasmi, tam sa robia najcastejsie chyby. Este by to mohli rozsirit na monitorovanie zivotnych funkcii ostatnych pasazierov.
11. 6. 2019 15:06
Re: memo
Je to jen možnost jak si usnadnit vložení dítěte do autosedačky.
11. 6. 2019 13:41
memo
Odkedy je detská autosedačka (vajíčko) upevnené bokom k smeru jazdy?? :-O

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud