Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Může do vzduchu! Slovenské létající auto dostalo osvědčení o letové způsobilosti

ČTK ČTK 26. 1. 2022 • 15:03
21
3
Zobrazit náhledy (21)
AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar

Slovenské úřady vydaly osvědčení o letové způsobilosti létajícímu autu AirCar.

Vozidlo úspěšně absolvovalo 70 hodin zkušebních letů a více než 200 startů a přistání podle předpisů Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA).

"Certifikace AirCaru otevírá dveře k sériové výrobě velmi efektivních létajících aut," řekl konstruktér a vedoucí projektu Štefan Klein.

Hybridní vozidlo AirCar je vybavené motorem BMW a jeho přeměna z auta na letadlo trvá dvě minuty a 15 vteřin. Je schopné dosáhnout rychlosti přes 160 kilometrů za hodinu a vznést se do výšky 2,5 kilometru. Pro jeho řízení je potřeba mít pilotní licenci. Portál teraz.sk uvedl, že různé společnosti vyvíjejí nepilotované letecké taxislužby s autonomním letem a vertikálním startem a přistáním.

Klein loni v létě s Aircarem úspěšně absolvoval asi půlhodinový let z jihoslovenské Nitry do Bratislavy, urazil přitom kolem 75 kilometrů. Tuto cestu tehdy označil za milník v projektu.

Související články

Témata
28. 1. 2022 07:01
Zadostiučinění pro inženýry
Pan Klein odcházel z Aeromobilu, protože jeho partner chtěl řešit marketing a nastavovat výrobu, ale on chtěl ten stroj dodělat. A o šest let později, Aeromobil stále není schválený a nemá co prodávat, ale nový Aircar pana Kleina je za 6 let od rysovaciho prkna po schválení k létání hotový a může prodávat. Výroba v malých sériích není tak náročná, jako masové sekání Tesly, a věřím, že to už dotáhne. :yes:
27. 1. 2022 14:19
Re: Rozumím konstrukci letadel jako koza petrželi
K nosnej ploche pripočítaj spodok karosérie. ;-)
Avatar - Roman Horký
27. 1. 2022 13:38
Rozumím konstrukci letadel jako koza petrželi
ale žasnu, jak s takovými malinkými křidélky dokážou vyvinout potřebný vztlak. K tomu obrovský odpor vzduchu. Jakpak tohle letí, když třeba vypadne motorový pohon? Jakou to má klouzavost?
Články odjinud