Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Naše tipy v Chorvatsku: Vybrali jsme deset nejhezčích míst!

Svět motorů Svět motorů 6. 6. 2021 • 17:37
18
29
Zobrazit náhledy (18)
Cres Dubrovník Hvar Korčula Kornati Kornati Kornati Lastovo Pag Rab Trogir Trogir Velebit

Některá jsou známá, o jiných jste možná nikdy neslyšeli. Přinášíme deset míst z Chorvatska, která středohrudí rozehřejí dočervena.

Cres

Spolu s Krkem největší ostrov Chorvatska, přitom zatím nezkažený masovým turismem. Vyhledávají ho ti, kteří dávají přednost nedotčené přírodě, prázdnému moři i plážím, k tomu však zalesněným svahům a starobylým stavbám vysoko v kopcích. Najdete tu skvělé kempy, příjemné soukromé vilky, hotely jen ve větších místech typu Cresu či Martinšćici. Letí tu také potápění a rybolov.

Cres Cres

Velebit

Krasová krása! Sami Chorvaté berou tohle místo za národní klenot. Pokud milujete hory a nevadí vám vystoupat od moře do výšky 1500 metrů, dostanete se až na hlavní hřeben mezi chatami Zavižan a Alan. Na to stačí den, ale strávit tady noc je ještě hezčí.

Velebit Velebit

Trogir

Říká se mu „Město-muzeum“. To proto, že jeho stavby se pojí s nevídaným množstvím různých období světových dějin, a není divu, že staré centrum města patří do seznamu světového dědictví Unesco. Okolí města je poseté z jedné straně zelenými pláněmi, z druhé plážemi, mořem, ostrovy a ostrůvky. To vše dohromady funguje dokonale.

Svět motorů 22/2021 Svět motorů 22/2021

Dubrovník

Klenot jihu nemůžeme vynechat. Slunce tu praží přes 2500 hodin ročně, v parcích a zahradách najdeme středomořskou i subtropickou vegetaci. Samotné město chrání systém obranných věží a skoro dva kilometry dlouhých hradeb z 8.-17. století, místy až šest metrů tlustých. Nezapomeňte na pevnost Lovrijenac na mořských útesech s mottem „Svobodu nelze koupit za všechno zlato světa“ na vstupní bráně.

Dubrovník Dubrovník

Hvar

O levandulovém ostrově střední Dalmácie se říká, že je vůbec nejslunnějším v celém Chorvatsku. Perlou je samotné město Hvar s katedrálou svatého Štěpána a dalšími vzácnými stavbami. Krásná jsou i menší městečka jako Stari Grad, Vrboska či Jelsa. Na ostrově na přelomu června a července všude úžasně roste a voní levandule, koupíte tu levandulový med či unikátní olivový olej.

Hvar Hvar

Lastovo

Jeden z našich nejtajnějších tipů najdete v jižní Dalmácii. Žádný ruch: sem nikdo nejezdí. Ostrov byl totiž až do konce komunistického režimu socialistické Jugoslávie vojenským územím. Na hotel to tady není, ale domky na pobřeží nabízejí ubytování v soukromí. Odměnou vám bude, že další turisty na ostrově nepotkáte a prožijete tak krásné chvíle v nádherné přírodě jen s místními.

Lastovo Lastovo

Rab

Nejjižnější z kvarnerských ostrovů se pyšní druhým největším počtem slunečního svitu ve Středomoří. Pne se od moře až přes čtyři sta metrů nad jeho hladinu. Dovolenkáři jezdí hlavně na západní pobřeží k zátoce Sveta Fumija a poloostrovu Frkanj. Rab je i významným klimatickým lázeňským místem. Spojení ostrova Rab s pevninou zajišťuje krátký trajekt z Jablanace do Mišnjaku.

Rab Rab

Pag

Tenhle ostrov proslavila mořská sůl a sýr. A to zvlášť i společně: sůl se kromě těžby ještě snáší s větrem na místní pastviny a právě osolené louky dělají z pažského sýru absolutní pochoutku. Šedesátikilometrový skalnatý ostrov spojuje s pevninou most, dostanete se na něj kousek za Zadarem.

Pag Pag

Brač

Třetí největší z jadranských ostrovů proslavil hlavně kámen, který se zde těží. Vznikl z něho dokonce Bílý dům ve Washingtonu. Hlavní atrakcí je oblázková pláž Zlatni rat, jejíž špička se vlivem povětrnosti neustále mění. Krásné je to i ve vnitrozemí, kam málokdo zavítá. Ať už jde o Vidovu goru, nejvyšší místo chorvatských ostrovů s úžasným výhledem na nedaleký Hvar. Nebo o unikátní kamenný most Franje Josipa, historická sídla Dol a Škrip, netradiční zoo v sutivanském přírodním parku nebo Dračí jeskyni u osady Murvica.

Brač Brač

Kornati

Bájné ostrovy prý stvořil Bůh, když u Šibeniku rozházel hrst kamínků a z nich vyrostlo 147 malebných vápencových a křídových ostrůvků. Největším je Kornat, který pro turisty objevili Francouzi a dnes ho milují jachtaři. Protože jsou Kornati národním parkem, celoročně tu přebývá jen pár domorodců.

Kornati Kornati

Autor: David Šprincl

Související články

Témata
17. 6. 2021 21:15
Re: To je vždycky pitomých keců o paštikách
:-) :-) :-)
Nechci se nikoho z Vás dotknout, damy a pánové, ale ruku na srdce - kdo z vás to má?
:yes:
17. 6. 2021 21:14
Re: To je vždycky pitomých keců o paštikách
Tak až budu nejbohatší v diskusi tak to třeba pochopim :-) :-) :-)
:yes:
Avatar - Ronault.
12. 6. 2021 21:13
Re: To je vždycky pitomých keců o paštikách
Asi takto, můj příjem si dovolím tvrdit aktuálně převyšuje skoro všechny tady v diskuzi, ale když máš malé děti a ty během večeře neusedi, zkidaji co se dá, tak oceníš apartmán s vlastním vařením a soukromím pro tyto chvíle...a že bychom si ty Maledivy klidně dovolit mohli...
Avatar - Ronault.
12. 6. 2021 21:11
Re: To je vždycky pitomých keců o paštikách
Migu, ty zase plácáš nesmysly...to je jako BMW na halogenech
Avatar - Ronault.
12. 6. 2021 21:09
Re: To je vždycky pitomých keců o paštikách
Přesně tak.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku