Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nejmenší Wankel na světě: Vejde se vám do dlaně!

David Bureš David Bureš 14. 12. 2016 • 17:24
5
17
Wankelův rotační motor proslavily hlavně značky NSU a Mazda. Nyní se s ním snaží prorazit jeden americký startup.

Dnešním trendem automobilů je elektrifikace, mnohé firmy ale stále věří starému dobrému spalovacímu motoru a jeho různým alternativám. Zatímco tak třeba společnost Achates Power zkouší prorazit dvoutaktem s protilehlými písty, startup LiquidPiston vsadil na Wankelův motor.

Dílo LiquidPiston nazvané X Mini je přitom velice zajímavé. Postavený 70cm3 motor se vejde do lidské dlaně, je velký asi jako chytrý telefon, díky čemuž je velice lehký, váží jen asi 1,8 kilogramu. S ohledem na velikosti je ale nadmíru silný, dokáže produkovat tři koně (2,2 kW) v 10.000 otáčkách.

Takové hodnotě se v době tisícikoňových superaut můžete smát, jenže LiquidPiston motůrek testuje v motokáře, kam se perfektně hodí. Motokárám totiž stačí zhruba šest koní (4,4 kW), jenže takový výkon poskytují až mnohem těžší agregáty – s váhou okolo 18 kilogramů. A v tom je právě výhoda X Mini, které je mnohem lehčí.

Pod článkem přiložené video dokazuje, že lehoučký motůrek od LiquidPiston dokáže s motokárou slušně hýbat. Zástupci firmy navíc tvrdí, že jsou stále v testovací fází. Věří, že dalším vývojem se dokážou dostat až na výkon pět koní v 15.000 otáčkách. Už nyní motor údajně nabízí lepší termodynamické schopnosti než dosavadní Wankelovy motory.

Díky svým kompaktním rozměrům se s agregátem počítá hlavně do sekaček, generátorů nebo mopedů. Zároveň se ale počítá i s armádním využitím. Firma totiž dostala dotaci ve výši jednoho milionů dolarů (cca 25,5 milionů korun) od americké Agentury ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA), z níž byl vývoj motoru financován. Proto by se motor mohl objevit i v bezpilotních letounech, dronech nebo robotech. To je ostatně důvodem, proč agregát spaluje palivo Jet Propellant 8 využívané americkou armádou.

LiquidPiston zatím postavila jeden funkční prototyp kompaktního motoru, který nyní testuje. Jestliže zkoušky budou úspěšné, mohl by se agregát dostat do prodeje v horizontu několika let.

Související články

Témata
17. 12. 2016 17:35
Re: Neni nad parný stroj od tesly
Ty už se na to vy.ser.
17. 12. 2016 17:34
Re: V roce 2017 jdete s věčně pitomím Wanklem do háje :)))
Presne tak.
16. 12. 2016 09:30
Re: Neni nad parný stroj od tesly
Presne tak.
15. 12. 2016 17:14
K titulku "Nejmenší Wankel na švěte...."
K titulku "Nejmenší Wankel na švěte...." seriozní připomínka. Vyrábějí/ly se zcela běžně modelářské motory Wankel. Zde pro příklad vkládám link na 20ccm modelářský Wankel. Na bazarových nabídkách jsem našel Wankel 4,9ccm.
[odkaz]
15. 12. 2016 16:06
Re: Rotační motor != wankel
Co jsem dohledat, tak dosažitelné maximum je 15:1, pro benzín dost, ale diesel se tak udělat nedá.. Toto by mělo být schopné i vznětového spalování

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud