Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Odbory Škoda Auto vyjednaly pro zaměstnance mimořádnou prémii

ČTK ČTK 2. 12. 2021 • 20:01
31
10
Zobrazit náhledy (31)
Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV

Odbory mladoboleslavské automobilky Škoda Auto vyjednaly pro zaměstnance přes náročný rok spojený s pandemií koronaviru a nedostatkem čipů mimořádnou prémii.

Činí 2000 korun k výplatě a 2000 bodů do cafeterie benefitů, které představují 2000 korun na nákupy u smluvních partnerů a lze je převést také do penzijního spoření. Dohromady si tak zaměstnanci přilepší o 4000 korun. Spolu s mimořádnou prémií dostanou zaměstnanci zaručený bonus, který se vyplácí dvakrát ročně. Jeho výši odbory neuvedly. Informoval o tom dnes týdeník Škodovácký odborář.

"Na začátku to vypadalo opravdu špatně, stovky odvolaných směn a dokonce i týdenní a dvoutýdenní odstávka v září a říjnu jak v Mladé Boleslavi tak v Kvasinách a ve Vrchlabí. Žádná odpracovaná flexisměna ani plošné přesčasy nedávaly mnoho nadějí vyjednat nějakou prémii. Přesto se podařilo vyjednat přilepšení pro předvánoční zvýšené výdaje, které jsou navíc zasaženy stále stoupající inflací," uvedl předseda podnikové rady Jaroslav Povšík.

video

Zaměstnanci během roku několikrát pobírali náhradu mzdy, protože výroba byla kvůli nedostatku čipů, které se používají v palubní elektronice, několikrát výrazně omezena nebo zastavena. Náhrada činila nejdříve 85, následně 80 procent průměrné mzdy. Kvůli omezením se letos nepodaří vyrobit asi 250.000 vozů.

"V době, kdy prázdné směny byly placeny prakticky denním výdělkem a nevyrobilo se více než čtvrt milionu vozů, je to slušné, ať již v rámci příjmové části, tak jako gesto dobré vůle nového představenstva vůči osazenstvu. Zajímavé bylo, že prémii nebylo nutné vykupovat žádnými agresivními modely pracovní doby, či jinými v minulosti nepříjemnými požadavky ze strany představenstva a managementu," uvedl Povšík.

Odbory zároveň ujišťují, že jejich cílem společně s firmou je zachování zaměstnanosti. "Společným cílem firmy Škoda a Odborů KOVO je zachovat maximum zaměstnanců ve Škoda Auto. Všechny naše kolegyně a kolegy vnímáme jako zkušené a zručné odborníky, kterých si velmi vážíme a nechceme o ně přijít. Pokud by se situace zhoršovala, vždy bude cílem postupovat sociálně únosnou formou v nejvyšší možné míře," uvedl vedoucí plánování lidských zdrojů Štěpán Lacina.

Povšík připomněl, že pro zachování výdělků a udržení zaměstnanosti letos odbory přistoupily na plán vyrábět nedokončené vozy, aby po dodání čipů mohly jít co nejdříve k zákazníkům. Zaměstnanci vozy v rámci pracovní doby vyrobili a zabalené a konzervované čekaly na dodání chybějícího dílu na odstavných plochách. Vyrobeno tak bylo více než 40.000 aut.

Odbory také musely podle Povšíka bojovat za zachování agenturního personálu, u něhož se objevil požadavek koncernu VW na stažení. "Slibuji, že proti propouštění budeme bojovat všemi prostředky, do poslední chvíle. A když to poruším, tak mě vyveďte nejbližší branou ven," řekl Povšík.

Škoda Auto loni dodala celosvětově přes milion aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice. Během letošního roku musela několikrát výrazně omezit či zastavit výrobu. Firma očekává, že do konce letošního roku kvůli nedostatku dílů vyrobí zhruba o 250.000 vozů méně. Automobilka od ledna do září téměř zdvojnásobila provozní zisk na 900 milionů eur (zhruba 23 miliard Kč) ze 469 milionů eur před rokem.

Související články

Témata
Avatar - rohYpnol
3. 12. 2021 15:18
Re: Nehoráznost
Pokud vím tak zveřejnili pouze PROVOZNÍ zisk.

Jinak samozřejmě máš pravdu. Ale jen potud, pokud by nečerpali covid dávky státu, nezdražovali atp.

Je zlá doba. Automobilový svět na tom není dobře. Ale Škoda se hojí na zákaznících a na státu ?!?

Za mě nemorální :-! :-!
Avatar - Emel
3. 12. 2021 09:24
Re: Nehoráznost
Škoda je velká firma, zisk za prvního půl roku nebo prvních devět měsíců je veřejná informace, takže nikoho nemůže překvapit, že se automobilce daří dobře a že z toho mohou i zaměstnanci něco mít.
Avatar - Emel
3. 12. 2021 09:16
Re: zdražíme
Držíš si úroveň :-) :yes:
3. 12. 2021 06:24
Re: Nehoráznost
Když můžou státní zaměstnanci být doma na sto procentech, tak co by si výrobní dělníci také z daní něco neutrhli, to mě trápí trochu míň :-)
Avatar - VDC
3. 12. 2021 02:09
...
Chtěli podíl na zisku, maj mít i podíl na ztrátě. Každej minus 10 000 k platu.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud