Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ojetá Suzuki Vitara: Martin Vaculík a bazarová podpultovka!

Martin Vaculík
Diskuze (2)

Když poslední vitara od značky Suzuki v roce 2015 přišla, moc jsme nechápali, proč by si ji měl někdo koupit. Rozvor o 10 cm kratší než u modelu S-Cross, terénní průchodnost proti původním vitarám třetinová. Trh nás překvapil a z vozu je hit, v bazarech pak absolutní podpultovka.

S rozvorem náprav 2500 mm a zavazadelníkem 375 l se vitara nehodí do role rodinného auta, přesto se stala koloritem české krajiny. Když jdete na procházku Českým rájem a uvidíte fakt pěknou chaloupku s vzorně udržovanou zahradou, nápadně často tam stojí poslední vitara. Sedm let po uvedení na trh by jich měly být bazary plné a zájemce by neměl mít problém najít tu pravou. Jenže opak je pravdou.

Radši bez radaru

Ti lidé, kteří mají hezkou chalupu v Českém ráji, už nechali byt v Praze dětem a celoročně tam bydlí. A vitaru si koupili jako poslední auto na důchod. Neprodají, a to i proto, že není co koupit. Českému zastoupení se v posledních letech stále hůř daří uspokojovat poptávku a na nové vitary se čeká už skoro jako na žigulíky za socialismu. Rok od roku rostoucí ceny nových vitar přinášíme v samostatné tabulce a není to nic specifického jen pro tento model – zdražují všechna auta. Ale o důvod víc prostě neprodávat, zvlášť když ta vaše vitara je ještě stará poctivá šestnáctistovka, kterou s faceliftem v roce 2018 přestali nabízet. Když tak v bazaru objevíte vitaru za 300.000 Kč, půjde o individuální dovoz a buďte fakt opatrní, aby nebyla havarovaná a špatně opravená či neměla jednu ze dvou typických závad. Tou první je radar v logu výrobce, který systémově selhával a po záruce vyjde na 33.000 Kč. Jeho závada je protivná v tom, že se varovné hlášení o nedostupnosti bezpečnostních „samobrzdicích“ asistentů objeví obvykle až v průběhu jízdy. Je trvalé a blokuje vám celý displej. Maska vozu s radarem je obtížně rozpoznatelná – pomůže tlačítko uvnitř či znalost úrovně výbavy. V základní verzi Comfort nebýval nikdy, ve střední Premium pak jen v kombinaci s pohonem 4x4 a ve vrcholných modelech Elegance či S na opak vždy. Míříme k tomu, že u vitar z let 2015 až 2018 neuděláte chybu, když pro jistotu zvolíte vůz bez radaru. Po modernizaci už je to jedno, protože se přešlo na spolehlivější provedení, umístěné dole v nárazníku.

Seřídíme výměnou nápravy

Rozhodně si nechte změřit geometrii vozidla. S touto věcí by u vitary jinak vůbec nebyl problém, neboť i verze 4x4 používají jednoduchou vlečenou nápravu, jakou měla Škoda Favorit. Logicky zde nejsou žádné pohyblivé ani seřizovací prvky, které by mohly zreznout nebo se v nich vytvořit vůle. Ale pak ani není jak řešit, když se zjistí, že se vzadu špatně sjíždějí pneumatiky. U aut vyrobených do roku 2018 se výrobci podařilo vyslat do světa neupřesněně velkou sérii špatně svařených náprav, které po změření geometrie ochotně mění za nové. Primárně u aut v záruce, ve zvláštních případech i po ní. Když se však s autem z bazaru poprvé objevíte ve značkovém servisu a místo pozdravu po něm chcete novou nápravu, není vaše vyjednávací pozice nejlepší.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Martin Vaculík
Diskuze (2)

Doporučujeme

Avatar - Jenik3
25. 6. 2022 12:36
Re: Grand Vitara byla užasná!
Nemyslim, ze by byla nestestim. Je to sikovne kratke auto, ktere si naslo velky pocet majitelu. Je to sazka na jistotu.
Avatar - superkutil
24. 6. 2022 18:26
Grand Vitara byla užasná!
Současná Vitara je neštěstí. Malá a srovnatelná s S-CROSS. Kdyby obnovili Grand Vitaru, tak by to byl trhák.