Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Počet dobíjecích stanic pro elektromobily loni v ČR stoupl o třetinu na 1364

ČTK ČTK 27. 3. 2023 • 15:44
16
105
Zobrazit náhledy (16)
Nabíjecí stanice ČEZ Nabíjecí stanice OC Olympia Plzeň Dobíjecí stanice ČEZ Nabíjecí stanice PREpoint Nabíjecí stanice PREpoint Nabíjecí stanice PREpoint Nabíjecí stanice PREpoint Nabíjecí stanice PREpoint Nabíjecí stanice PREpoint Nabíjecí stanice PREpoint Nabíjecí stanice PREpoint

Počet dobíjecích stanic pro elektrická auta loni v Česku vzrostl o více než 30 procent. V závěru loňského roku stát evidoval 1364 stanic, které byly rozmístěny v celkem 1200 lokalitách. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). V současnosti je v ČR registrováno kolem 15.000 elektromobilů, další desetitisíce tvoří hybridy.

Před rokem bylo v evidenci ministerstva 944 dobíjecích stanic. V drtivé většině případů šlo o stanice s výkonem do 100 kilowattů. Během loňského roku jich tak po celém Česku přibyly stovky. Celkem 1364 dobíjecích stanic nabízelo 2643 bodů k dobíjení elektromobilů nebo plug-in hybridů.

Infrastruktura pro elektrické vozy by přitom měla růst dál. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) nedávno oznámil, že Česko v příštích letech vynaloží na rozvoj dobíjecích stanic u dálnic a ve městech kolem šesti miliard korun. Využije k tomu peníze z evropských fondů.

Pokračování výstavby dobíjecí infrastruktury by mělo pokračovat i letos, potvrdili provozovatelé. Trendem poslední doby jsou ultrarychlé stojany. Například společnost ČEZ jich chce letos zprovoznit kolem 40. Kromě toho firma letos už otevřela několik dalších nových stanic.

Plány na další výstavbu ohlásila také Pražská energetika. "Letos nás čeká především zahušťování dobíjecí sítě v Praze a tolik očekávané navyšování nabíjecího výkonu stávajících dobíječek u dálnic,“ řekl Vojtěch Fried z oddělení Rozvoj elektromobility v PRE. Navýšení provozu chystá i třetí velký provozovatel E.ON.

Spolu s výstavbou loni významně vzrostly i spotřeba a počet dobíjení uživateli, u některých provozovatelů i více než dvojnásobně

Video se připravuje ...

Rozvoj dobíjecí infrastruktury postupuje společně se stoupajícím zájmem o elektrická auta. V současnosti jich v Česku jezdí kolem 15.000, což je zhruba o 5000 víc než před rokem. Kromě toho po tuzemských silnicích jezdí desetitisíce hybridních aut, které kombinují elektrický pohon s klasickým spalovacím motorem.

Doporučujeme

Témata
Avatar - eLzyx
28. 3. 2023 20:19
Re: Troška zábavné matematiky
děláš, jak kdyby si tihle lidé kdy kupovali nová auta
Avatar - Mokrous
28. 3. 2023 18:40
Re: Troška zábavné matematiky
Máš pravdu, musím změnit prášky, nebo psychiatra. Vidím u stojanu Mercedesy i když tam nestojí.
Díky za pomoc!
28. 3. 2023 18:08
Re: Troška zábavné matematiky
Z meho pohledu pises o tom kde ty vidis problem.
Ne o tom kde problem je. 😀
Avatar - Mokrous
28. 3. 2023 17:58
Re: Troška zábavné matematiky
Ještě 6x mi to zopakuj. Zatím to nepomohlo.

Já už se opakovat nebudu. Kde je problém jsem napsal jasně.
28. 3. 2023 17:49
Re: Troška zábavné matematiky
Takovou budoucnost vidis ve svych predstavach?😀
Dokazes prijmout predstavu ze to majitele EV takhle nemaji ani dnes? Teda vyjimky jsou, to priznam. 😀

Ano, moznost nabijet. Co je na tom divneho? Pri ubytovani mi rovnou i reknou kde zaparkovat a daji aktivacni kartu. Asi stejne info jako kde je bazen. Kde je problem.
PS: argument s PHEV. Jindy se tady argumentuje s tim ze PHEV nikdo nikdy nenabiji😀