Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Policisté zkouší nový trest pro závodníky: Místo peněz vás připraví o čas

1. 10. 2019
14

Překračování maximální povolené rychlosti je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. V Estonsku se proto rozhodli připravit na řidiče „závodníky“ nový trest. A o peníze tentokrát nepůjde.

V roce 2018 zemřelo na estonských silnicích 67 lidí a 1,824 bylo zraněno. Podle místních úřadů se tak jedná o podstatné navýšení oproti roku 2017, s čímž je potřeba začít bojovat. Estonští policisté proto připravili novou dopravně preventivní akci, která nemá řidiče jen trestat. Měla by je totiž motivovat ke změně chování.

Pokud totiž policisté naměří řidiči vyšší rychlost, dostane na vybranou. Buď si počká na nedalekém parkovišti, nebo bude muset zaplatit pokutu. Doba čekání se přitom odvíjí od rychlosti, jakou řidič jel. Pokud se pohyboval do 20 km/h nad zákonný limit, bude si muset počkat 45 minut. Pokud ale maximální povolenou rychlost překročí v rozmezí 21 až 40 km/h, počká si 60 minut.

Policisté vyzkoušeli tento postup poprvé již v minulém týdnu na silnici Tallinn-Rapla, podle informací webu ERR by ho však měli zopakovat i v následujících dvou týdnech. Je však důležité zmínit, že pokutě tímto způsobem neunikne každý. Policisté dávají na výběr pouze řidičům, kteří se ještě v minulosti žádného přestupku nedopustili.

Jedná se o součást dopravně inovativního projektu, jehož cílem je najít efektivní cesty ke zvýšení bezpečnosti na silnicích,“ uvedl pro ERR policista a inovativní dohled PPA Elari Kasemers. „Snažíme se zjistit, jak řidiči překračující rychlost vnímají pokuty a dopad ztraceného času. Z některých rozhovorů s motoristy totiž víme, že někteří považují konverzaci s policisty a ztracený čas za horší trest, než jakým jsou pokuty.

Neméně důležitou součástí této operace však bude i hledání důvodů, kvůli kterým řidiči rychlost nejčastěji porušují. „Analyzujeme dopad různých trestů, abychom nalezli to nejefektivnější řešení. Cílem je totiž změnit způsob myšlení pachatelů, ne je potrestat kvůli provinění,“ dodal Kasemets.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Re: nezmyselne povinny predmet
| 1. 10. 2019
Ako by sa ti pacil rakusky model? Mas moznost vybrat si ci pokuta alebo nahradny trest odnatia slobody (od par hodin do par dni, maximalne tusim tyzden). Ak pokutu nezaplatis, preklopi sa to automaticky na basu...
Avatar - CICERO
Re: Re: Re: Re: Re: Velmi dobre riesenie
| 1. 10. 2019
v africe a indii ´´život´´ na dobírku... u nás za baksis...
Re: "Překračování maximální povolené rychlosti je jednou z n
| 1. 10. 2019
u článku ani neni uveden autor ... zřejmě cílená vymejvárna mozků
Avatar - xxc
Re: Re: nezmyselne povinny predmet
| 1. 10. 2019
Zapis davaju, nie? Len to nie je zavazny priestupok. Aspon nieco, aj ked 800 € je pre bezneho cloveka celkom dost.
Avatar - pradeda777
Re: Re: Re: Re: Velmi dobre riesenie
| 1. 10. 2019
Přesně! Čas na této planetě máme každý daný. Každou promarněnou minutou si zkracujeme život. Kolik stojí minuta života a kde se dá koupit?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku