Dakar 2021
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Porsche čelí nové žalobě kvůli dřívější snaze o převzetí VW

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 3. 1. 2012 • 21:07
3
Skupina investičních fondů žádá odškodné téměř dvě miliardy eur (51 miliard Kč).

Německý výrobce sportovních vozů Porsche čelí nové žalobě investorů v souvislosti s dřívější snahou o převzetí automobilky Volkswagen. Skupina investičních fondů tvrdí, že firma utajováním svých záměrů způsobila výkyvy v cenách akcií. Žádá proto odškodné téměř dvě miliardy eur (51 miliard Kč).

O žalobě informovaly některé agentury již o víkendu. Mluvčí soudu ve Stuttgartu v pondělí podle DPA přijetí žaloby potvrdil. Automobilka Porsche o víkendu uvedla, že tuto žalobu zatím nezná. Dodala nicméně, že podobná obvinění nadále považuje za neopodstatněná.

Výkyvy cen akcií při snaze Porsche o převzetí VW před několika lety způsobily investorům rozsáhlé ztráty. Právní spory kvůli neúspěšnému pokusu o převzetí VW vede Porsche rovněž ve Spojených státech.

Automobilka Porsche se při snaze o převzetí Volkswagenu značně zadlužila. Podniky si proto poté vyměnily role, takže by se Porsche nakonec mělo stát součástí Volkswagenu.

Fúze společností Volkswagen a Porsche se měla původně uskutečnit již v loňském roce. Volkswagen však v září ohlásil odložení fúze kvůli nevyřešeným právním otázkám a vyšetřování bývalých nejvyšších manažerů Porsche.

Celou chronologii plánované fúze jsme popsali v článku VW vs. Porsche: Vojna a mier v podaní rodín Piëch a Porsche. Najdete zde popis situace, profily hlavních aktérů, průběh, pozadí i výsledek ambiciózního plánu manegementu Porsche.

Témata
3. 1. 2012 13:40
Re: Utajování?
Sice si myslím, že je to neopodstatněné, ale ztráty byly tak velké, že fakticky nic ztratit nemohou. Akciové trhy jsou regulované a firma si nemůže dělat, co se jí zlíbí. Prostě doufají, že na ně něco vyhrabou.
Avatar - Sonny Crockett
3. 1. 2012 12:44
Re: Utajování?
Souhlasím. I když také nejsem žádný burzovní býk, tak mi to příjde jako součást rizika spojeného s investováním, popřípadě spekulováním s akciemi. Pánové se chtěli vést vzhůru na stoupajících a stabilních akciích, jenže najednou to nebylo tak snadné a JEJICH investiční záměr nevyšel. Ale chtějí přesto na někoho ukázat prstem a dostat to zpět. Prostě se jen "Skupina investičních fondů" rozhodla, že se z toho pokusí vymlátit co půjde. Porsche je mi líto, a držím mu palce.
Avatar - TeeJay
3. 1. 2012 11:08
Utajování?
Já tedy nejsem finančník, investor ani právník, ale co má být "Skupina investičních fondů tvrdí, že firma utajováním svých záměrů způsobila výkyvy v cenách akcií."??? Není snad utajování záměrů plným právem, pokud ne přímo povinností každé firmy a součástí její strategie?

Pokud do něčeho vložím své peníze ve formě akcií, musím také počítat s mírou rizika za eventuálně špatné kroky firmy, jíž akcie držím. Nebo se pletu?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku