Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Porsche si došláplo na výrobce padělaných dílů, zabavilo zboží za 1,5 miliardy

Ondřej Mára Ondřej Mára 7. 8. 2019 • 22:53
3
8

Mezi padělaným zbožím s logem Porsche byly i léky na erektilní dysfunkci, airbagy nebo brzdové kotouče.

Komponenty sportovních automobilů nebývají nejlevnější, což některé majitele vede k hledání dostupnějších alternativ. A právě tady se otevírají dveře pro různé padělatele, kteří na trh chrlí nepřeberné množství výrobků s logy známých automobilek. V Porsche se s tím ale nehodlají smířit a založili speciální právní oddělení „Brand Protection,“ které s padělateli bojuje.

Jen za minulý rok se tak trojici specialistů podařilo zachytit přes 200.000 kusů padělaného zboží s logem automobilky, jehož hodnota dosahovala téměř 60 milionů euro (cca 1,5 miliardy korun). Zhruba 30.000 kusů zabaveného zboží přitom tvořily náhradní díly, jejichž hodnota se pohybovala přes 2 miliony euro (cca 51,5 mil. Kč).

Většina těchto padělků je nabízena prostřednictvím velkých on-line platforem, jako je třeba eBay, Amazon nebo Alibaba. Řada propagačních předmětů, jako jsou třeba trička, čepice, sluneční brýle a další drobnosti, však bývá poměrně často nabízena i na různých akcích po celém světě: od Retro Classics ve Stuttgaru, až po Hong-Kong Toys & Games Fair. A tady se prý prodejci ani nesnaží nijak předstírat, že se jedná o padělky.

Řada z těchto padělků je přitom rozpoznatelná hned na první pohled. Jejich ceny bývají podezřele nízké a znak Porsche bývá dost nekvalitní. Kontroloři už se prý ale setkali i s případy, kdy bylo na logu místo koně zcela jiné zvíře. „Místo koně Porsche by tam jednou mohla být i třeba ovce na zadních,“ komentuje Michaela Stobier, které se v minulosti podařil jedinečný úlovek. Zachytila totiž dodávku tisíců pilulek na erektilní dysfunkci z Turecka, které nesly logo Porsche. Podobně bizardní situace prý přitom nejsou až zas tak neobvyklé.

A zatímco u propagačních předmětů a lifestylových doplňků nejde o nic zas tak závažného, poslední dobou se objevuje i stále více padělaných dílů na automobily, které mohou představovat závažné bezpečnostní riziko. Nejčastěji se jedná o věci jako středové pokličky kol, vzduchové filtry nebo litá kola, kontroloři už se ale setkali i s padělanými airbagy nebo brzdovými kotouči. „A tady už se to začíná stávat nebezpečné,“ zdůraznil Thomas Fischer. „Tyto díly nejsou testované ani schválené. Není tedy potřeba zdůrazňovat, že se snažíme zabránit tomu, aby se tyto komponenty dostaly na naše vozy.“

Podle odhadů pochází až 80 % padělaného zboží z Číny, kde se vyrábí v různých podmínkách. Některé kousky vznikají na dvorku, jiné v obývácích rodinných domů a některé v malých továrnách. Kvalita je tedy skutečně rozdílná, což občas vyžaduje asistenci odborníků. „Jsme vděčni za pomoc od našich kolegů z oddělení Procurement, Aftersales, Logistic, PLH nebo Porsche Classic, a to zejména u zboží jako jsou součástky aut, hodinky nebo brýle.“ S odhalováním padělků však občas pomáhají i samotná balení, ve kterých je zboží doručováno. Padělatelé totiž bojují s němčinou a namísto správného „Kontrollierte Qualität“ tak často uvádějí jen zkomolené. „Kontrolllerte Qualitat.“

Největší koncentrace padělatelů prý sídlí v čínském městě Shanzen, zhruba hodinu jízdy od Hong Kongu. Michaela Stoiber už prý oblast několikrát navštívila a zúčastnila se i zásahů proti padělatelům. Každému z těchto zásahů však předcházejí měsíce plánováním, se kterým pomáhají najaté detektivní agentury a tři týmy vyšetřovatelů, kteří sbírají informace, pozorují dění a vydávají se i na tzv. mystery shopping.

Související články

Témata
8. 8. 2019 23:48
Re: Co je FED/FET ???
Nemusím tu dávat odkazy, ale historie FEDu je všeobecně známá. A regionální pobočky skutečně vlastní privátní banky (princip povinných minimálních rezerv komerčních bank u ČNB).

Cca. od 2004 se ve vyspělém světě hodně řeší různé formy AML opatření, ze kterých vyplývá, že majitelem je beneficial owner. Pokud ten není znám, pak orgán, který subjekt ovládá (i jen papírově). Většina rozhodnutí FEDu je ve prospěch svých akcionářů, tedy privátních bank.

Původní pracovní působiště guvernérů?
Většinou JPM&CH, GS, MS, BoA.

Jsem ten poslední člověk na světě, který by mohl být označen levičákem. To nic nemění na tom, že FED je privátní společností. S pseudořízením z Washingtonu (jmenování guvernérů, teda on jich prezident za funkční období moc vyměnit nemůže).
A s Ronem Paulem by se dalo souhlasit i s protiústavností (tisknout peníze může jen Ministerstvo Financí a to FED není určitě).
Asi jako když u nás vše kolem obecních radarů děla soukromá společnost a má procenta z vybraných pokut.

Každopádně to není triviální záležitost a nemáme dost informací.

Vím, že nevím (je asi druhou nejlepší možností z těch čtyř)
Avatar - Hammunasakra
8. 8. 2019 07:41
Re: Co je FED/FET ???
Tahle levicová rétorika je známá a překvapivě se furt a furt opakuje = FED samozřejmě neni soukromá firma ve smyslu = jako moje. Trochu jako papírově = v reálu je samozřejmě státní = neznám tě ale podle ostatních příspěvků mimochodem taky používám VIF ;-) bych si tipnul, že to víš

Slušně je to rozebraný tady https://www.mises.cz/…my--431.kapitola

Jestli víš znáš jak to je = nevadí mi to. Vadí mi to u lídí který FAKT sežerou že to je soukromá firma = a nedaj si to do správnejch souvislostí
8. 8. 2019 02:45
Co je FED/FET ???
A jak by jsi nazval strukturu FEDu než soukromou firmou? Dle české legislativy by to možná mohl být tzv. Zapsaný spolek. Ještě mě teď napadlo, že by se mohlo jednat o Trust (nadaci).
Avatar - Hammunasakra
7. 8. 2019 12:39
Re: Číňan se neštítí ničeho
FED neni soukromá firma

Jinak zase souhlas :-)
Avatar - Hammunasakra
7. 8. 2019 12:37
Re: Číňan se neštítí ničeho
Hm a já myslel že to popřeli https://roklen24.cz/…e-s-kurzem-juanu protože tohle se nedělá = stejně jako třeba padělat díly Porsche

No zatimco na padělání kopírování všeho po ty díly Porsche je pro ně jen výhodný tyhle měnově politický úpravy https://www.e15.cz/…-miliard-1361246 a nereálný neni ani další oslabení
Což mi připomnělo ne moc veselou prognózu která vidí budoucnost zhruba přesně opačně než současná politicko jestřábí ČNB https://www.idnes.cz/…0_ekonomika_elka počítající naopak s propadek kurzu koruny = až někam ke 30 za euro. Někde mezi to vidí hlavní ekonom Raiffky Horská = já bych se k nim asi přidal. Nojo zase to neni o autech ;-)

Jinak s hodně částma co si napsal = souhlas :-)

Snad krom toho že ukázala co jde = to ví každej že to de = ale je to úplně špatně = v jakymkoli okamžiku

Cla atd. sou problém nebo spíš chyba o tom žádná = na nic nedodržujícího číňana co opakovaně slíbil že ty masivní krádeže duševního vlastnictví omezí teda ukončí ale asi se to má číst omezí = tak je NĚCO nutný udělat. Jinak by za chvíli vlastnil i Pražskej hrad = a ne jen důchodce co tam https://zpravy.aktualne.cz/…9de0cc47ab5f122/

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud