Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Proč je důležitá ideální teplota v autě? Velké horko má na řízení vliv jako opilost

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 7. 1. 2019 • 03:46
8
8
Zobrazit náhledy (8)
Seat Seat Seat
Mrazivá rána jsou po roce opět tady. Přiložené video připomíná důležitá fakta o přípravě vozu v těchto podmínkách a tvůrci ze Seatu přidávají i pár zajímavostí.

Smetáky a škrabky mají po roce opět čestné místo v našich vozech. Uvědomuje si to i španělská automobilka Seat, která publikovala video s radami, jak v mrazivých podmínkách auto řádně připravit a maximalizovat tak bezpečnou jízdu.

Spíše pro připomenutí je uvedeno, jak postupovat při zamlžení oken automobilu: „V této situaci zapněte klimatizaci na nejvyšší výkon a nasměrujte výdechy ventilační soustavy na okna,“ vysvětluje María García, jež je v Seatu zodpovědná za oddělení vývoje a aerodynamiky.

Španělé však nepodceňují ani bezpečnost a připomínají, že za volant byste měli usedat s co nejmenší vrstvou zimního oblečení. Rukavice, kabáty a šály omezují pohyb a představují bezpečnostní riziko. Rukavice lze sice pro řízení doporučit, ale jen při skutečně nízkých teplotách, kdy by mohlo vést ke ztrátě citu v rukou na volantu.

Seat zároveň doporučuje využívat funkci Auto u automatické klimatizace. „Zajišťuje rovnoměrné rozložení tepla. Polovina teplého vzduchu s teplotou cca 40 °C je přiváděna do prostoru nohou. Než se vzduch dostane k horní části těla a hlavě, ochladí se, což přispívá k zachování pozornosti při řízení.“

Takzvaná „komfortní teplota“ 21,5 °C je ideální teplotou pro cestování. A tím se pozvolna dostáváme k tomu, jak nebezpečná ve skutečnosti může být vysoká teplota v interiéru. „Řízení v interiéru s teplotou 35 °C má na řidiče podobný vliv jako půl promile alkoholu v krvi,“ vysvětlují zástupci automobilky. Taková teplota je samozřejmě extrémní, ale Seat připomíná, že teplé prostředí může řidičům přivádět ospalost.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly
8. 1. 2019 09:48
Re: V ktorych autach funguje klima v mraze?
Jazdit dlhodobo s vnutornym okruhom nie je zrovna dobry napad. Sice sa nezadusis (az tak dokonale zas vnutorny priestor nie je utesneny), ale po case aj tak zacne klesat podiel kyslika vo vzduchu. A to moze mat na teba taky utlmujuci ucinok, ako keby si v lete jazdil bez klimy...
8. 1. 2019 03:36
V ktorych autach funguje klima v mraze?
Podstatna informacia, ze klima par stupnov nad nulou uz nefunguje, v clanku chyba. Celu teplejsiu cast roka jazdim s vnutornym obehom, v zime sa to ale neda. Spanieli su holt na mraz odbornici.
Avatar - xmarek
7. 1. 2019 19:06
Nepřítomnost ...
Hlavním faktorem není horko, ale to, že je člověk "nepřítomný": [odkaz] Neustále něco v hlavě řešíte a najednou .... BUM. Anebo se zamyslíte a zjistíte, že řídíte auto. A myslíte si, že je nehoda náhoda? Pokud ano, tak to ani nečtěte. Vaše budoucnost je daná. :-!
7. 1. 2019 18:06
Re: Vysoký výkon klimatizace
Tak tak. Akorát si musím změnit nastavení klimatizace. Do teď jsem tam měl 21 stupňů. Už vím proč jsem se v autě necítil dobře >:-[]
7. 1. 2019 17:01
Re: Vysoký výkon klimatizace
Já bych se španělům nevysmíval. Kdo jiný než jižní národy nám nejfundovaněji poradí jak bojovat s mrazem ?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku