Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Proč je důležitá ideální teplota v autě? Velké horko má na řízení vliv jako opilost

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 7. 1. 2019 • 19:51
8
8
Zobrazit náhledy (8)
Seat Seat Seat
Mrazivá rána jsou po roce opět tady. Přiložené video připomíná důležitá fakta o přípravě vozu v těchto podmínkách a tvůrci ze Seatu přidávají i pár zajímavostí.

Smetáky a škrabky mají po roce opět čestné místo v našich vozech. Uvědomuje si to i španělská automobilka Seat, která publikovala video s radami, jak v mrazivých podmínkách auto řádně připravit a maximalizovat tak bezpečnou jízdu.

Spíše pro připomenutí je uvedeno, jak postupovat při zamlžení oken automobilu: „V této situaci zapněte klimatizaci na nejvyšší výkon a nasměrujte výdechy ventilační soustavy na okna,“ vysvětluje María García, jež je v Seatu zodpovědná za oddělení vývoje a aerodynamiky.

Španělé však nepodceňují ani bezpečnost a připomínají, že za volant byste měli usedat s co nejmenší vrstvou zimního oblečení. Rukavice, kabáty a šály omezují pohyb a představují bezpečnostní riziko. Rukavice lze sice pro řízení doporučit, ale jen při skutečně nízkých teplotách, kdy by mohlo vést ke ztrátě citu v rukou na volantu.

Seat zároveň doporučuje využívat funkci Auto u automatické klimatizace. „Zajišťuje rovnoměrné rozložení tepla. Polovina teplého vzduchu s teplotou cca 40 °C je přiváděna do prostoru nohou. Než se vzduch dostane k horní části těla a hlavě, ochladí se, což přispívá k zachování pozornosti při řízení.“

Takzvaná „komfortní teplota“ 21,5 °C je ideální teplotou pro cestování. A tím se pozvolna dostáváme k tomu, jak nebezpečná ve skutečnosti může být vysoká teplota v interiéru. „Řízení v interiéru s teplotou 35 °C má na řidiče podobný vliv jako půl promile alkoholu v krvi,“ vysvětlují zástupci automobilky. Taková teplota je samozřejmě extrémní, ale Seat připomíná, že teplé prostředí může řidičům přivádět ospalost.

Související články

Témata
8. 1. 2019 09:48
Re: V ktorych autach funguje klima v mraze?
Jazdit dlhodobo s vnutornym okruhom nie je zrovna dobry napad. Sice sa nezadusis (az tak dokonale zas vnutorny priestor nie je utesneny), ale po case aj tak zacne klesat podiel kyslika vo vzduchu. A to moze mat na teba taky utlmujuci ucinok, ako keby si v lete jazdil bez klimy...
8. 1. 2019 03:36
V ktorych autach funguje klima v mraze?
Podstatna informacia, ze klima par stupnov nad nulou uz nefunguje, v clanku chyba. Celu teplejsiu cast roka jazdim s vnutornym obehom, v zime sa to ale neda. Spanieli su holt na mraz odbornici.
Avatar - xmarek
7. 1. 2019 19:06
Nepřítomnost ...
Hlavním faktorem není horko, ale to, že je člověk "nepřítomný": [odkaz] Neustále něco v hlavě řešíte a najednou .... BUM. Anebo se zamyslíte a zjistíte, že řídíte auto. A myslíte si, že je nehoda náhoda? Pokud ano, tak to ani nečtěte. Vaše budoucnost je daná. :-!
7. 1. 2019 18:06
Re: Vysoký výkon klimatizace
Tak tak. Akorát si musím změnit nastavení klimatizace. Do teď jsem tam měl 21 stupňů. Už vím proč jsem se v autě necítil dobře >:-[]
7. 1. 2019 17:01
Re: Vysoký výkon klimatizace
Já bych se španělům nevysmíval. Kdo jiný než jižní národy nám nejfundovaněji poradí jak bojovat s mrazem ?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud