Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rallye Dakar 2021: Klasika pro pamětníky. Jak si zatím vede Ondřej Klymčiw?

Michal Štěpanovský Michal Štěpanovský 5. 1. 2021 • 01:32
12
5
Zobrazit náhledy (12)
Rallye Dakar 2021, Klymčiw Racing Rallye Dakar 2021, Klymčiw Racing Rallye Dakar 2021, Klymčiw Racing Rallye Dakar 2021, Klymčiw Racing Rallye Dakar 2021, Klymčiw Racing Rallye Dakar 2021, Klymčiw Racing Rallye Dakar 2021, Klymčiw Racing

Součástí letošního 43. ročníku Rallye Dakar je nově zavedená kategorie s označením Classic. Startovat zde smějí vozy, které se účastnily Dakaru do roku 2000 a speciály, jenž byly součástí legendární skupiny v mistrovství světa v rallye.

Češi mají na startu své zástupce. Je to posádka složená z motocyklových jezdců a velkých kamarádů – Ondřej Klymčiw a Petr Angelo Vlček, kteří jedou s vozem Škoda 130 LR.

Fanoušci mají radost

Ačkoliv nejsou historická vozidla z pochopitelných důvodů konkurenceschopná, tvoří neodmyslitelně DNA legendy jménem Dakar. Mnozí fanoušci si při pohledu na tyto krasavce jistě vzpomenou na pionýrské doby let osmdesátých a devadesátých. Účastníky čeká spartánské ubytování, teplo táborových ohňů a ožije spousta starých vzpomínek.

Posádky historických speciálů sdílejí stejný bivak se všemi účastníky soutěže. Nepojedou stejně náročné etapy jako všechny ostatní kategorie, čekají je na kratších úsecích jízdy. Absolvují etapy maximálně do tří set kilometrů denně, přičemž budou zohledněny technické a výkonové vlastnosti automobilů, aby se zabránilo mechanickým problémům a přehřátí motorů. Bude méně dun, ale více písčitých a kamenitých povrchů.

Závod s hodinami

Nebudou hodnoceny klasicky podle dosaženého času, ale čeká je klasifikace podle jízdy pravidelnosti. Klasifikace bude vypracována každý dne na základě souladu s průměrnými rychlostmi stanovenými pro každou z několika oblastí podle přesných kritérií. Posádky mají itineráře, určené body na trati každé etapy. U každého si musí dopočítat čas k dalšímu a musí dorazit v určeném čase. Za předčasný nebo pozdní příjezd se počítají body. Čím méně bodů, tím je výsledek a pořadí lepší. „Tím, že se nejede na maximální rychlost, na nejrychlejší dosažený čas, tak to bude hlavně o dobré navigaci a o strategii. Všechno se odpočítává na maličkém displeji a je to náročnější než jsme si uměli představit. Zpozdíte se o pár vteřin a máte potíže dohnat další kontrolu, abyste nedostali body,“ tvrdí Klymčiw.

Ředitel Dakaru David Castera na toto téma řekl: „Klasická vozidla budou závodit s hodinami, nikoliv proti nim. Tahle vozidla nám mají stále co říci a jsou natolik v dobré kondici, aby se postavila saúdskoarabským pouštím.“

Těsně minuli velblouda

Motor ve voze Škoda 130 LR vychází z původní stodvacítky a později se vyráběl i s objemem 1300 cm3. Další verze vznikla pro skupinu B v sérii 200 kusů pro ministerstvo vnitra. Ty už měly hliníkovou hlavu, která se připravovala pro model Škoda Favorit. „Pro Dakar jsme využili předpisů a používáme klikovou hřídel z motoru 1400, který je celkově tužší a má větší životnost. Obsah se zvedne na 1390 cm3. Další výraznou změnou jsou dva karburátory Weber o průměru 45 milimetrů horizontálně položené. Výkon je 127 koní a mohl by být větší, ale kompresní poměr je dělaný na to, že budeme moci tankovat pouze klasický benzín 95 oktanů,“ říká Kottek. Bývalý šéf Škoda Motorsport byl v přípravě před cestou do Saúdské Arábie důležitým rádcem a pomocníkem české posádky.

V první etapě česká posádka trochu bloudila, jednou těsně minula běžícího velblouda, se slabším motorem se povedlo předjet dokonce Mercedes Benz třídy G a bohužel také přišlo zapadnutí do písku. Každopádně pod druhé etapě byli Ondřej Klymčiw s Petrem Angelo Vlčkem na skvělém šestém místě ze čtyřiadvaceti startujících posádek! „Tohle je Dakar se vším všudy,“ prohlásil Ondřej po třetí etapě a pokračoval: „Se čtyřkolkou mitsubishi bych neproskákal to, kam jsem posílal škodovku. Na jednom místě se nám trochu ohnula obě zadní kola, ale auto drží. Škodovka je prostě úžasná,“ říkal Klymčiw po poslední odjeté etapě.

Průběžné výsledky

1.Douton, Etienne (Fr./Buggy Sunhill 1979) 227 bodů; 2. Donatiu, Serrat Puig (Šp./Mitsubishi Montero 706) 703; 3. F. a J. Verdaguerovi (Fr./Buggy Sunhill 1982/1983) 1146; 4. Revuelta, Sanchez Hernandez (Šp./Toyota Land Cruiser) 1463; 5. Lamarre, Laroche (Fr./Mitsubishi Pajero) 1688; 6. Klymčiw, Vlček (ČR/Škoda 130 LR) 1843

Související články

Témata
6. 1. 2021 12:58
Re: Poděkování a rada
On je s tím na Dakaru, ale určitě poslechne rady nějakého diskutujícího, jak má správně řadit :D
6. 1. 2021 12:37
SkodaFans
Respekt!
6. 1. 2021 11:06
Poděkování a rada
Zdar chlapy, se tahle zpráva dostane až k vám do té úžasné kabiny vaší nádherné a očividně skvěle naladěné Škodovky.
Jsem vašim velkým fandou i obrovským fandou starých Škodovek.
Přeju vám hlavně ať celou Dakar dokončíte.
K tomu aby jste ji dokončili si dejte pozor na řazení rychlostí, pozor ať nepřijdete zbytečně o převodovku.
Škoda má sice výdrž, ale je citlivá.
Moc vám i s celým našim fanclubem z Českého Brodu, Brna a Prahy držíme palce!
Mějte se skvěle a držte se chlapy.

Honza a mnoho dalších mě podobných.
Avatar - wakantanka
5. 1. 2021 20:27
Re: Tak to vypadá,...
Keby išli viac v dunách tak by jej chýbala svetlá výška. Aj keď som bol pred štartom skeptik, zatiaľ idú pekne a držím palce aby došli zdraví do cieľa.
5. 1. 2021 17:33
Tak to vypadá,...
...že největším problémem naší historické 130 LR bude navigace.... :-| Držíme palce, hoši. Auto je to parádní a zadní poháněná náprava zatížená motorem je v těchto podmínkách určitě výhodou (mezi dvoukolkami). :-) :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud