Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Škodovka prozrazuje jméno nového žákovského vozu. Sparťanům se líbit nebude

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 9. 7. 2020 • 04:23
28
5
Zobrazit náhledy (28)
Škoda Mountiaq Škoda Mountiaq Škoda Mountiaq Škoda Mountiaq Škoda Mountiaq Škoda Mountiaq Škoda Mountiaq Škoda Sunroq Škoda Sunroq Škoda Sunroq Škoda Sunroq Škoda Sunroq Škoda Sunroq Škoda Sunroq Škoda Sunroq Škoda Sunroq Škoda Sunroq Škoda Sunroq Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo

Navzdory koronaviru se i letos dočkáme žákovského vozu z mladoboleslavského učiliště. Škodovka oficiálně prozrazuje jeho jméno.

Jednatřicet žáků Středního odborného učiliště strojírenského Škoda Auto letos pracovalo na modelu Scala, který přetvořili do karosářské verze spider a připomínají si výročí založení společnosti v roce 1895. Letošní žákovský projekt se jmenuje Škoda Slavia a odkazuje na 125 let historie automobilky.

Slavia je v pořadí sedmým žákovským vozem Škoda. A proč právě toto jméno? Nejde o to, kterému fotbalovému klubu žáci fandí, je to pochopitelně odkaz na počátky automobilky. V roce 1895 začali Václav Laurin a Václav Klement v Mladé Boleslavi nejprve s opravami jízdních kol. Brzy na to začali navrhovat vlastní jízdní kola, která od roku 1896 prodávali pod značkou Slavia.

Žáci mladoboleslavského učiliště tak spojují moderní vůz s minulostí, když klasickému kompaktu vtisknou historický charakter prostřednictvím karoserie spider. Díky absenci střechy prý Slavia nabídne mimořádně intenzivní požitek z jízdy. Dostane četné úpravy na karoserii s ještě sportovnějším vzhledem a celkově symbolizuje svobodné myšlení a nonšalantní bezstarostnost mladé generace.

Projekt Škoda Slavia pandemie koronaviru možná pozdržela, ale naštěstí zcela nezařízla. Veřejnosti bude tento žákovský vůz oficiálně představen za tři týdny. Snad se dočkáme i tradičního krátkého svezení!

Současná Škoda Akademie vznikla v roce 2013, kdy spojila vzdělávání žáků a mladých zaměstnanců, ale také další vzdělávání zaměstnanců a odborných pracovníků. Tradice projektů žákovských vozů se začala psát o rok později. Od té doby studenti pravidelně naplánují, vyvinou a vlastnoručně postaví koncept svého vozu. Naposledy to byla Škoda Mountiaq, pick-up postavený na základech Kodiaqu s několika vychytávkami:

video

Víte, že…

  • Slavia byla pojmenována po slovanském jménu Slavia. Toto jméno používá i několik známých sportovních klubů v České republice, například fotbalová Slavia Praha. Její kapitán Jan Bořil se ve Středním odborném učilišti Škoda dokonce vyučil.
  • Původní význam slova Slavia je alegorie Slovanstva ve slovanské mytologii. Vyskytuje se v podobách Slavia, Slavie nebo Slávie.
  • Slavia je asteroid středního hlavního pásu, který 18. května 1972 objevil československý astronom Antonín Mrkos v observatoři Kleť u Českého Krumlova
  • Slavia je známá pražská umělecká kavárna ve stylu třicátých let na nábřeží Vltavy

Související články

Témata
9. 7. 2020 20:54
Re: 125 let výroby aut
Nestraš, prosím tě! ;-)
9. 7. 2020 16:41
Škodovka
má odjakživa u domácích Čechů poopravené jméno: ,,Škodivka". A všichni víme proč. Kdo neví, je imigrant nebo vexlák.
9. 7. 2020 11:54
SKS
Asi jediná škodovka co bych si koupil :D
9. 7. 2020 11:33
125 let výroby aut
Takové skoro-výročí si zaslouží větší oslavu, než učňovský koncept (nic proti učňům, chraň Bůh!). Autosalony jsou zrušeny, možná natrvalo, tak jsem zvědavý, co Škoda vytáhne na oslavu z rukávu. Elektromobil?
9. 7. 2020 11:27
Škoda Slavia
... je moc hezké jméno, a to přes to, že jsem v posledních letech chytil kopřivku z panslavické strategie a ze slovanské "kultury".
Jsem si jist, že škodovka si nechce rozhněvat sparťanské fanoušky a proto nejpozději do konce roku představí ještě jeden koncept, tentokrát nazývaný Bohemka.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud