Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Subaru Impreza je tu v inovované formě. Má novou tvář a hlavně osobitý hybrid e-Boxer

David Bureš David Bureš 18. 9. 2020 • 14:35
35
14
Zobrazit náhledy (35)
Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer Subaru Impreza e-Boxer

Impreza se nově dočkala hybridní techniky známé z crossoveru XV. Funguje obdobně jako full hybrid, podle automobilky si díky svébytnému charakteru zaslouží speciální označení.

Subaru Impreza je nepochybně legenda této japonské automobilky. Vždyť jméno Impreza je na Googlu dokonce vyhledávanější výraz než samotné jméno automobilky. Na českém trhu ale aktuální generace, pro Evropu představená na podzim 2017, ale takovým hitem není, pravidelně patří mezi nejméně žádaná auta svého segmentu. Oživit zájem by nyní chtěla modernizovaná varianta.

Ta byla na český trh uvedena poměrně v tichosti, a to hlavně vlivem pandemie koronaviru. Japonská automobilka se z krize přitom poměrně rychle oklepala. Tuzemské zastoupení sice logicky na jaře zažilo propad tržeb, dealerská síť ale zůstává v nezměněné podobě, navíc údajně ani nehrozí nějaké zavírání dealerství a prodejců. Vedení Subaru ČR sice přiznává, že se příchod některých modelů pozdržel, aktuálně ale má skladem všechny nabízené modely, a tak pokud si zákazník vybere ze skladové nabídky, může s novým autem odjet během několika dní.

Zpět ale k modernizované Impreze, jejíž hlavní inovace se ukrývá pod kapotou. Podobně jako technicky spřízněný crossover XV se dočkala nového pohonného systému e-Boxer, který přichází jako jistá náhrada za konvenční dvoulitrový motor. Ten kvůli snaze o snížení flotilových emisí značky postupně zmizel z nabídky.

Koncepčně můžeme o novince hovořit jako o full-hybridu. Auto umí jezdit ve třech režimech – buď využívá pro pohon jen elektrický motor, nebo jen spalovací motor, nebo pomoc obou agregátů – přičemž samočinně mezi nimi přepíná pro co nejvyšší účinnost. Přesto automobilka trvá na označení e-boxer. Subaru tvrdí, že oproti klasickým full-hybridům využívá menší (a zároveň slabší) elektromotor, stejně jako menší (lehčí) baterie. Čistě na elektřinu tak sice Impreza e-Boxer jet umí, stává se tak ale jen při nízkém zatížení a jen na krátkou vzdálenost. Na elektřinu vůz ujede až vzdálenost 1,6 kilometru, při maximální rychlosti 40 km/h.

Konkrétně elektrické ústrojí tvoří synchronní střídavý elektromotor s permanentním magnetem o výkonu 12,3 kW, který je zakomponovaný do variátorové převodovky Lineartronic. Svoji energii pak čerpá z lithium-iontových baterií s jmenovitou kapacitou 4,8 Ah, které jsou umístěné pod podlahou zavazadelníku. Váží 25 kilogramů (což není tolik) a pomáhají zlepšit rozložení hmotnosti vozidla mezi nápravy, navíc umožňují zachovat objem zavazadelníku na hodnotě 345 litrů. Právě to jsou důvody, proč automobilka sáhla po tomto řešení, které díky nízké hmotnosti zachovává sportovní charakter vozu.

Elektromotor pak v tomto hybridním ústrojí doplňuje atmosférický benzinový dvoulitr typu Boxer. Čtyřválec s přímým vstřikováním a variabilním časováním ventilů si sice uchovává označení 20i, ve skutečnosti se ale jedná o motor, který je z 80 % nový. Provedené změny souvisí hlavně s přizpůsobením techniky hybridnímu pohonu, respektive spolupráci s elektromotorem. Zapracovalo se hlavně na životnosti spalovacího motoru, který se v tomto případě mnohem častěji vypíná než u konvenční varianty. Změnilo se rovněž sání, nechybí ani alternátor fungující jako startér-generátor. Pro snížení emisí je tu pak filtr pevných částic.

Jak bylo řečeno, automobil sám rozhoduje o tom, sílu jakého motoru použije. Řidič však podobně jako u jiných modelů Subaru může upravit chování řídicí jednotky pomocí dvou map. Intelligent v tomto případě pomáhá hospodárnosti, zatímco Sport využívá veškerou dostupnou sílu elektromotoru pro zajištění dynamičtějšího chování.

Subaru Impreza e-Boxer – srovnání s dalšími kompaktními hatchbacky
Model Subaru Impreza BMW 1 Mazda 3 Seat Leon
Verze 2.0i e-Boxer 118i 2.0 Skyactiv-X 1.5 eTSI
Pohon 4x4 4x2 4x4 4x2
Zdvihový objem [cm3] 1995 1499 1998 1498
Válce/ventily 4/4 3/4 4/4 4/4
Největší výkon [kW/min] 110/5600-6000 103/4200-6500 132/6000 110/5000-6000
Točivý moment [N.m/min]  194/4000 220/1480-4600 224/3000 250/1500-3500
Převodovka CVT 7DS 6A 7DS
Max. rychlost [km/h] 197 213 211 216
Zrychlení 0-100 km/h [s] 10,0 8,5 8,9 8,4
Komb. spotřeba dle NEDC [l/100 km] 6,3 5,0 5,5 4,7
Základní cena [Kč] 770.000 705.484 799.400 674.900

Nově nabízená varianta e-Boxer se do Imprezy dostává v rámci lehkého faceliftu, kterým vůz letos prošel. Poznáte ho podle přepracované přídě, kde se změnily světlomety i nárazník pro optické zdůraznění nízkého těžiště auta. Koncová světla pak více zdůrazňují světelný motiv písmena C.

Vedle toho se zapracovalo také na podvozku, což rovněž souvisí se zástavbou hybridního pohonu, respektive uložení baterií pohonného ústrojí u zadní nápravy. Z toho důvodu byla přepracována zadní náprava, měnilo se rovněž pérování.

I přes zajímavé úpravy to však Subaru Impreza na českém trhu nadále bude mít vcelku složité. Důvodem je vyšší pořizovací cena, která startuje na částce 770.000 korun za verzi Active. Tu vedle bohaté základní výbavy a hybridního pohonu vysvětluje standardně dodávaný pohon všech kol a automatické převodovky v podobě CVT Lineartronic. Na kompaktní hatchback je to zkrátka hodně, navíc zákazníci v této kategorii nejsou tolik zvyklí na čtyřkolku. Problémem je navíc i soupeř z vlastní stáje, crossover Subaru XV s tou samou technikou je totiž jen o 30.000 korun dražší.  

Související články

Témata
20. 9. 2020 09:07
Re: Jistota
Spolehlivé, ovšem dost podprůměrně.
https://www.jdpower.com/…endability-study
Avatar - twistedTSD
20. 9. 2020 00:12
Re: Pro mě tedy Impreza v novém vydání...
E-boxer nefunguje špatně, ale chce to turboalternativu. Subaru by taky mělo slevit z povinného 4x4, což zabíjí jejich potenciál. Zbytečně.
Avatar - wakantanka
19. 9. 2020 19:30
Re: Re: Jistota
To nikto nespochybňuje, ale nemám pocit že by to konkurencia flákala. A o spoľahlivosti je veľmi predčasné niečo hovoriť, je to nová technika, aká bude spoľahlivá sa ešte len uvidí.
19. 9. 2020 10:11
Re: Jistota
A ešte by som k tomu pridal - pre mňa absolútna priorita - bezpečnosť. Subaru dnes exceluje v crash testoch tak ako aj v EURO NCAP a aj v prísnejších IIHS tuhosťou karosérie a deformačnými zónami
19. 9. 2020 09:50
Jistota
Kdo se nehoní za výkonem, ale prostě chce jen spolehlivé a pohodlné auto, co ho podrží za jakéhokoliv počasí, může mít jasno.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud