TEST Škoda Octavia RS
Nejrychlejší sériově vyráběná Škodovka - tak charakterizuje Octavii RS její výrobce. Vzhledem k tomu, že toto auto vychází z modelu 1,8 Turbo, budeme věnovat pozornost jen těm skupinám, které RS odlišují od "běžných" Octavií.
RS se vyrábí pouze v provedení liftback a zvnějšku se od běžného modelu liší především menší světlou výškou, danou snížením uložení karosérie o 1,5 cm. Pozornost upoutá také decentní zadní spoiler na víku zavazadlového prostoru, sportovní koncovka výfuku a níže zasahující přední spoiler. Jen pro zajímavost: u běžných Octavií je tento zranitelný plastový díl přibližně 20 cm nad zemí, zde o plných 6 cm níže. Kromě krásných šestnáctipalcových litých kol, zeleného nápisu RS na masce chladiče a víku kufru, pak už sportovní charakter vozu neprozrazuje nic. Výrobce zjevně nechává vnější vzhled na individuálním vkusu uživatelů s tím, že jim připraví kvalitní základnu.
Ani uvnitř se RS-ko od běžných škodovek příliš neliší. Perforovanou kůží (velmi příjemná na dotek) potažený tříramenný volant, hliníkové "podbarvení" otáčkoměru a rychloměru a kovové kryty pedálů však leccos napoví. Každopádně ani řidič uvyklý na sériovou produkci nebude mít problémy s orientací. Po dvou letech jsme si ale vychutnali také tolik žádaný stěrač zadního okna (za příplatek). Bohatý výčet základní výbavy ovšem korunují sportovní přední sedačky s výborným bočním vedením, které si kombinací tuhosti s překvapivým pohodlím nezadají třeba se Subaru Impreza WRX. Jejich nevýhodou je méně pohodlné nastupování dané výraznými bočním vedením a nemusely by také vyhovovat lidem s velkou nadváhou...
V prostoru pro prostředního spolujezdce vzadu chybí z bezpečnostního hlediska důležitá opěrka hlavy a také střední bezpečnostní pás je pouze dvoubodový namísto tříbodového. Pokud by byl automobil otypován jako čtyřmístný, neměli bychom námitek. Zvolené řešení - dvoubodový pás - je však podle organizace Euro NCAP, která se zabývá testováním vybraných automobilů z pohledu ochrany cestujících, obecně méně bezpečné než pás tříbodový. Je ovšem pravda, že zadním spoilerem omezený výhled vzad chybějící opěrka uprostřed alespoň trochu projasňuje. Posledním viditelným zásahem do interiéru jsou vzpěry v zavazadlovém prostoru, které papírově zmenšují jeho objem jen o několik litrů, jeho praktickou využitelnost však omezují poněkud znatelněji. Od automobilu tohoto typu se nicméně neočekává totéž využití, jako u rodinného liftbacku, vyšší tuhost karoserie je navíc díky tužším tlumičům a nízkoprofilovým pneumatikám nutná.
Ale dosti interiéru, ten je v tomto případě pouze doplňkem (i když přiznejme, že padnoucím). Srdcem nejrychlejší škodovky je známá přeplňovaná osmnáctistovka s pěti ventily na válec. Vyladění na 132 kW (postaru 180 koní) při relativně nízkých 5500 otáčkách motoru "snížené a zpevněné" Octavii vyloženě sedí. Do dvou tisíc otáček se přitom motor chová hodně nevýrazně, i zvuková kulisa je víceméně rodinná. Po náběhu turba motor změní zvuk o oktávu výš, turbo zasviští a nastanou hody pro sportovní srdce majitelů RSka. Vzhledem k poměrně těžkému zpřevodování se motor projevuje spíše enormní silou než ochotou k rychlému vytáčení. Nestává se často, aby na dvojku auto upalovalo až 120 km/h (!) Omezovač přitom zasahuje až při 7000 otáčkách, navíc na rozdíl od jiných značek velmi kultivovaně. Třetí rychlostní stupeň se dá v tomto případě využít až do rychlosti 170 km/h, což z něj, při pohledu na křivku výkonu a točivého momentu, činí ideální nástroj pro předjíždění okolo hranice dálničního limitu. Agregát je navíc velmi solidně odhlučněn, což je další argument pro možnost i běžného rodinného či obchodního využití.
Výška podvozku, síla motoru a standardní obutí do 16ti palcových pneumatik dělají z modelu RS vůz, abych tak řekl, "nad kompromisem". Na jedné straně je schopen absorbovat i leckteré nerovnosti českých cest, na straně druhé poskytuje majiteli nijak nezmenšený požitek ze správně tuhé karoserie, nižšího těžiště a jistějšího chování v zatáčkách. Auto poslušně drží stopu, jako doma se cítí na kopcovité i zatáčkovité silnici. Řazení jde standardně lehce, poněkud tužší se nám zdálo přeřazování mezi 2. a 3. stupněm. Na dálnici se projeví zhruba od 160km/h vyšší aerodynamický hluk v interiéru, naopak díky skvělému podvozku se řidič cítí o poznání bezpečněji a to i při přejezdu např. vyjetých kolejí. Brzdy, jejichž průměr je u RS zvětšen na 312 mm odvádějí špičkovou službu, jejich účinek znatelně neslábne ani při opakovaném brzdění Spotřebu jsme i při dynamické jízdě s třetinovým podílem města, okresních silnic a dálnic v kombinaci naměřili 9,5 l/100 km, což je velmi příznivá hodnota, i s ohledem na pětapadesátilitrovou nádrž. Při zkušebním desetikilometrovém úseku jízdy s maximálním využitím všech možností motoru palubní počítač ukázal průměr 25 l/100 km. Námi testovaný vůz navíc trpěl nectností naprosto zbytečnou - při jízdě po dlažbě či nerovnostech výrazně vrzal čirý kryt přístrojů v "kapličce".
Octavia RS nabízí za konkurenceschopnou cenu zdařilou kombinaci rodinného a sportovního vozu. K nejvýraznějším kladům určitě patří právě tato oboustrannost, dále výborné jízdní vlastnosti, silný motor a úroveň zpracování. K vyšlechtěným vozů nižší střední třídy tak přibyl nový kousek. Nedočkavce, toužící po vyšším výkonu u českého vozu jistě uspokojí. Na rozdíl od mnohdy amatérských tunningů, nabízí i zvýšenou úroveň bezpečnosti, díky nezáludným jízdním vlastnostem a výborné ovladatelnosti. Tuzemská automobilka se tak stále více posouvá k sympatickému postoji, kdy požadavek i malého počtu potenciálních klientů vyvolá aktivitu směřující k velmi dobrému výsledku.