Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tohle jsou finalisté evropského Auta roku 2021: Nechybí Octavia nebo Defender

David Bureš
Diskuze (48)

Pořadatelé ankety evropské Auto roku 2021 zveřejnili sedm finalistů letošního ročníku. Zatímco zastoupení Volkswagenu ID.3 bylo očekávané, jiní finalisté můžou překvapit.

Anketa evropské Auto roku 2021 (Car of the Year 2021) pomalu kráčí ke zveřejnění svých výsledků. Těsně před Vánoci pořadatelé ohlásili automobily, které se budou o titul evropské Auto roku 2021 ucházet. Nyní pak odhalují sedm finalistů, z nichž bude vítěz definitivně vybrán.

Jak to už tak bývá, je to vcelku různorodá sedmička modelů. Zastoupení Volkswagenu ID.3 se dalo tak nějak očekávat, už jen kvůli tomu, že se auto prezentuje jako podobná revoluce jako kdysi VW Brouk, naopak třeba přítomnost Land Roveru Defender může překvapit. Terénní auto se do finále obvykle nedostává.

Našince pak může potěšit zastoupení Škody Octavia, která je tak jediným zástupcem koncernových kompaktních novinek uplynulého roku. Nechybí pak ani model mladé značky Cupra, sportovně laděný crossover Formentor.

O vítězství se pak bude ucházet rovněž Fiat 500 EV, který v nové generaci přechází čistě na elektrický pohon. Stávající provedení přitom v této anketě zvítězilo v roce 2008. Sedmičku finalistů pak uzavírají Citroën C4, který také nabízí elektrický derivát po boku konvenčních variant, a Toyota Yaris. Ta naopak v oblasti elektrifikovaných verzí sází na hybridní pohon.

Finalisté ankety evropské Auto roku 2021
Citroën C4
Cupra Formentor
Fiat 500
Land Rover Defender
Škoda Octavia
Toyota Yaris
Volkswagen ID.3

Do finálového výběru se tak naopak nedostala třeba Dacia Sandero, Honda e nebo Mercedes-Benz S.

Sedmička finalistů byla vybrána tak, že každý z porotců označil svých sedm favoritů. Ty vozy, které se ve výběrech objevily nejčastěji, pak tvoří sedm finalistů. V porotě je přitom i jeden český zástupce, šéfredaktor magazínu Automobil, Jiří Duchoň.

Také letošní anketu o evropské Auto roku 2021 přitom ovlivnila pandemie koronaviru. Tentokrát se totiž kvůli omezenému přeshraničnímu styku nemohl konat tradiční test všech uchazečů v Dánsku, takzvaný Tannistesten. Následně se také posouvalo oznámení finálové sedmičky. Datum vyhlášení vítěze se však nemění. Evropské Auto roku 2021 bude oficiálně oznámeno 1. března.

Anketa evropské Auto roku (Car of the Year) se koná již od roku 1963. Aktuálně v porotě zasedá 60 členů z řad novinářů z 23 evropských zemí. Loni se z titulu evropské Auto roku radoval Peugeot 208. Který je váš favorit pro letošní rok?

David Bureš
Diskuze (48)

Doporučujeme

Avatar - wakantanka
10. 1. 2021 19:03
Re: Re: A soutěž o nejpitomněji
Mrkni na Chválu a jeho vianočný špeciál. Čo prešiel starý, to prešiel na pohodu aj ten nový a to len na obyčajných zimných gumách. Ten pohon majú fakt zmaknuty, otázne je len ako dlho by podobný spôsob užívania vydržal.
Avatar - Mikesus
9. 1. 2021 20:29
Re: A soutěž o nejpitomněji
No ten kopec jsme prave jeli nahoru. Na vrcholu zastavil, kdyz polovina auta visela ve vzduchu a my všichni čuměli nekam do nebe. Psychicky bych to nedal jet dal, kdyz vubec netuším co tam je, a ještě k tomu ze ty uz nad tím visíš.
No já byl rad ze jsem se držel v sedačce, natož na korbě.
Avatar - Blue Sun
9. 1. 2021 14:12
Re: A soutěž o nejpitomněji
A co jako? Tím hůř pro Land Rover...
Avatar - Blue Sun
9. 1. 2021 14:09
Re: A soutěž o nejpitomněji
Tatrovácký testovací polygon je vůbec šílenost. Zkoušeli jsme vybíhat ten nejprudší kopec - nedali jsme to. To se leze po čtyřech. Osmikolka jako nic.. Jinak podobný testovací polygon je ve Vyškově, taky jsme ho zkoušeli. Zjistil jsem, že udržet se vzadu na korbě při výjezdu 30° svahu je docela peklo.
Ale nejvíc jsem se bál, když jsme na IDETu stavěli polygon a pak ho zkoušeli. Byl tam most s kulatým vrškem, kdy to auto chvíli jelo jen po zadních a koukal jsi do nebe. To fakt nebylo nic hezkého.
Avatar - Mikesus
9. 1. 2021 09:28
Re: A soutěž o nejpitomněji
zato ty by sis už konečně mohl udělat řidičák místo toho žvanění blbostí a teoretizování. Aspoň bys mohl i nějaké to auto zkusit.