Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Unikátní Lamborghini Miura SV na prodej. Kus s osobitými aeroprvky stojí ranec

David Bureš David Bureš 31. 3. 2020 • 13:34
16
Zobrazit náhledy (16)
Lamborghini Miura SV Lamborghini Miura SV Lamborghini Miura SV Lamborghini Miura SV Lamborghini Miura SV Lamborghini Miura SV Lamborghini Miura SV Lamborghini Miura SV Lamborghini Miura SV Lamborghini Miura SV Lamborghini Miura SV

Nabízené Lamborghini Miura SV bylo vyrobeno v roce 1972. Jedná se o jeden z pouhých dvou kusů s tímto unikátním vzhledem.

Lamborghini Miura patří mezi nejslavnější a nejkrásnější superauta historie. Automobil vyráběný mezi lety 1966 a 1972 byl postaven v 762 exemplářích, přičemž některé byly speciálnější než jiné. Jeden takový unikát je nyní na prodej.

Nabízený exemplář byl postaven v roce 1972 a jedná se o vrcholnou evoluci tohoto modelu, tzv. Miuru SV (Spinto Veloce, „zrozena k rychlosti“). Ta se lehce odlišila svým vzhledem (přišla o charakteristické „řasy“ u světlometů, rozšířila zadní blatníky) a posílila motor, čtyřlitrový dvanáctiválec i díky větším karburátorům Weber či jinému načasování vaček dosáhl na výkon 385 koní (283 kW). Tím však daný kousek není speciální, Miury SV bylo postaveno na 150 kusů, onou specialitou jsou aerodynamické prvky na předním nárazníku.

Lamborghini je totiž instalovalo na pouhých dvou exemplářích tohoto vozu. Jejich úkolem bylo potlačit zvedání přídě Miury ve vysoké rychlosti, tedy slavné nebezpečné negativum tohoto krásného auta. Mimo to se dočkal odděleného mazacího systému pro motor a převodovku, což mělo jen 96 kousků Miury.

Zajímavá je i historie konkrétního automobilu. Když totiž sjelo z výrobní linky, zamířilo k opravdu speciálnímu zákazníkovi, do sbírky saúdské královské rodiny, kde vydrželo několik následujících desítek let. Moc se s ním nejezdilo, když se po letech na začátku tisíciletí našlo pod vrstvou lepenkových krabic ve skladu saúdské královské rodiny v Rijádu, mělo na svém kontě jen zhruba 3.800 najetých kilometrů. Následně bylo prodáno do USA, kde v roce 2005 odstartovala kompletní renovace u Boblieff Motorcars, trvající nakonec dva roky.  

Ta zároveň znamenala změnu barvy karoserie v dnešní šedou metalízu a očalounění interiéru oranžovou kůží. Navzdory neoriginálnímu vzhledu ji ocenil renomovaný specialista na Lamborghini Miura Joe Sackey, který o laku prohlásil, že by se měl nazývat Grigio Fantastico Metallizzato (fantastická šedá metalíza).

Následně auto ještě dvakrát změnilo majitele. A současný vlastník, nejmenovaný sběratel z Evropy, nyní toto speciální Lamborghini Miura SV prodává u britského specialisty na historická vozidla Joe Macari Classics.

Na svém kontě má pouhých 5.759 najetých kilometrů, což z ní údajně dělá Miuru SV s nejnižším nájezdem na světě. Možná proto je nabízena za slušný balík, stojí 2.594.950 liber, v přepočtu tedy bezmála 80 milionů korun!

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku