Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Už zase: Aktivisté znovu pochodovali ve špičce po pražské magistrále, chtějí omezení rychlosti

ČTK ČTK 10. 3. 2023 • 16:33
9
16
Zobrazit náhledy (9)
Aktivisté zablokovali svým pochodem magistrálu Aktivisté zablokovali svým pochodem magistrálu Aktivisté zablokovali svým pochodem magistrálu Aktivisté zablokovali svým pochodem magistrálu

Skupina desítek aktivistů z hnutí Poslední generace omezila dnes ráno zhruba na tři čtvrtě hodiny dopravu na magistrále v centru Prahy. Protestující žádali snížení maximální rychlosti v metropoli na 30 kilometrů v hodině.

Po dobu pochodu od Nuselského mostu k Národnímu muzeu sváděli policisté dopravu do jednoho jízdního pruhu. Podle organizátora akce Arneho Springoruma se protesty budou opakovat i v dalších týdnech.

V dnešním průvodu šlo 38 protestujících, uvedla v tiskové zprávě Veronika Holcnerová z pořádající organizace Poslední generace. Účastníci oblečení do reflexních vest nesli cedule s nápisy jako "30 km/h pro Prahu", "Magistrála pro chodce i cyklisty" nebo "Přidej se dříve, než bude pozdě." Pochod skončil zhruba v 08:50.

Aby auta mohla v ranní špičce po magistrále projet, svedla policie dopravu do jednoho pruhu. Dopravní situace se tak v ranní špičce komplikovala. Policisté nezaznamenali žádný incident, řekla ČTK mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Příznivci skupiny Poslední generace pochodovali po magistrále počtvrté během dvou týdnů. Skupina oznámila, že v protestech plánuje pokračovat, dokud nepřesvědčí pražskou radnici k zavedení plošného snížení nejvyšší povolené rychlosti.

"Třicítka pro Prahu je o tom omezit plošně rychlost v Praze na třicítku tak, jak to mají už jiná velkoměsta v Evropě," řekl Springorum. "Zavést třicítku je bezpečnější, snižuje to emise, je menší hluk. Ty výhody jsou obrovské," dodal. Zároveň je podle něj cílem, aby po pražské magistrále mohli jezdit cyklisté a byla přístupnější i chodcům.

"Když se podíváte do zahraničí, tak to dělá Paříž, Brusel, Amsterdam a funguje to," uvedl zastupitel Jan Slanina (Praha 4 Sobě), který je podporovatelem zavedení snížení rychlosti. "Ta třicítka není o tom, že chceme ublížit řidičům aut, je to také o tom, že chceme město udělat přístupnější lidem, co chodí pěšky nebo jezdí na kole," dodal.

Video se připravuje ...

Springorum je mimo jiné členem organizace Just Stop Oil (Zastavme ropu). Loni v prosinci dostal v Británii šestiměsíční trest odnětí svobody s odkladem na dva roky za to, že v listopadu spolu s dalšími zablokoval okružní dálnici okolo Londýna, která je jednou z nejfrekventovanějších v zemi. Požadoval zastavení nových projektů těžby ropy a plynu v Británii tím, že se spustil z konstrukce dálničního značení.

Doporučujeme

Témata
Avatar - rohYpnol
12. 3. 2023 08:47
30 jako...
30 jako IQ30??? To by sedělo...
Avatar - rohYpnol
12. 3. 2023 08:45
Demokracie je slabinou sebe sama
Tohle je typické zneužití práva a demokracie.
Protestní právo nesmí šikanování ostatní. A tohle šikana je jak vyšitá.
V podstatě by tohle úřad vůbec neměl povolit. Problémem je že když to nepovolí tak to tihle fašisti dají k soudu a soud se jiich zastane, protože právo u nás je vykládáno tak jak je.
Nicméně já bych klidně být na pražském magoši volil postup, ať si to musí dávat k soudu a protlačit přes něj, a tyhle fašistické akce bych prostě nepovoloval.
11. 3. 2023 18:10
Zbabelci
Fizlovska zbabelost, ty si dovolej rozhanet jen sankujici deti :no:
11. 3. 2023 12:02
Re: Poslední generace
Kéž by už co nejdříve vychcípali! :-) :-) :-) :yes:
11. 3. 2023 11:59
Re: A co ta policie?
Já taky ne. Ono takové vodní dělo (samozřejmě po opakované výzvě k vyklizení vozovky) by rychle znovunastolilo volný průjezd! :-) :yes: