V roce 1979 se do aut montovalo speciální rádio. Na strop...
Ovládání audia po vzoru vesmírného plavidla vyšlo na desítky tisíc korun. Drahý příplatek pro individualisty si drží cenu i 42 let po uvedení.
Pokud jde o palubní desky automobilů a sdružené přístroje, v průběhu posledních let nastala unifikovaná standardizace. Nepsanými pravidly byly zobecněny polohy ovládacích prvků, přepínačů, obrazovek a výdechů. Pozice jsou víceméně stejné, bez ohledu na drobné odchylky tradičně svébytných výrobců designových speciálů.
S jistou platností mají moderní modely ovládací páčky pod volantem, kapličku přístrojů za volantem, obrazovku navigace a rádio uprostřed. Právě ovládání reprosoustavy či ladění písniček toho času zcela vystoupilo z řady. Během ucelování klasické ergonomie interiéru aut se vzepřelo tradicím obyčejné rádio, které místo pozice palubovky mezi sedačkami chvíli okupovalo střechu.
Obsluha hudebního doprovodu za jízdy jednu dobu neprobíhala intuitivně v dosahu pravé ruky pod úrovní ramene, místo toho se řidič či spolujezdec musel soustředit na volbu radiostanice nad hlavou. Zařízení montované do stropnice vozu nabízela firma Panasonic. Už samotný úspěch přítomnosti rádia v autě byl v roce 1979 okořeněn systémem ozvučení laděným kdesi za zpětným zrcátkem mezi slunečními clonami.
Pohnutky výrobce popisuje text dobové reklamy: „Vaše auto bude vypadat jako vnitřek vesmírné lodi.“ Marketing cílil na emoce řidičů, kteří měli bujnou fantazii a chtěli se za volantem cítit jako kapitáni vesmírného plavidla s velkým počtem hýbátek kolem sebe. Ovládací panel byl doplněn řadou LED diod, aby dojem výjimečného prostředí nebral konce.
Největší efekt zvládal doplněk firmy Panasonic po setmění, kdy se v noci rozzářily všechny podsvícené části včetně zmíněných diod nad hlavou posádky. Součástí celistvé střešní zástavby byla lampa, možná proto, že instalace stropního rádia někdy vyžadovala odstranění sériového osvětlení interiéru.
Celkem vznikly tři generace jedinečného doplňku, s novějšími verzemi přibývaly ovladače, Poslední – třetí provedení mělo více lesklých úprav povrchů, a hlavně nesměl chybět futuristický joystick pro úplný dojem velení nadpozemské lodi. Hledání oblíbené stanice mohlo uspokojit kdejakého gamblera či individualistu.
Na základě dobových reklam to vypadá, že se střešní rádio prodávalo kolem roku 1980 za cca 799 dolarů, což by dnes bylo dolarů více než 2700 (59.000 Kč). Velmi drahý rozmar byl vybírán z typů Panasonic Cockpit RM-310, RM-610 a RM-710. Prostřední třídu používal Lotus přímo ve výrobě do kabin sportovního kupé Esprit Turbo.
Aktuálně je přehrávací systém spíše sběratelským artiklem, prodejce přes aukční portál požaduje stále dost neboli 1000 dolarů (22.000 Kč) za nefunkční RM-310 včetně servisní příručky. Majitel neví, jak modul zapojit a raději zůstane u klasického poslechu prostřednictvím tradičnější techniky umístěné standardně uprostřed palubovky.