Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Video: Výměna kola podle správného postupu. Takhle se to dělá!

Martin Vaculík
Diskuze (69)
V minulém díle jsme si ukázali velmi častý, ovšem z mnoha důvodů nesprávný postup výměny kola. V druhém videu navazujeme postupem správným v podání autoservisu. Pokud doma měníte kolo, vyhněte se hlavně následujícím chybám.

Video se připravuje ...

Přestože se zdá výměna kola jako velmi snadná „disciplína“, má svá jasně daná pravidla. V minulém díle vám kolega Martin Vaculík, technický poradce týdeníku Svět motorů, záměrně ukázal doslova odstrašující způsob, kterým by v reálu došlo nejenom k poškození automobilu, ale později dost možná i k hrozivé nehodě následkem upadnutí kola. Nyní si ukážeme správný způsob přímo s profesionály.

 • Zvedání vozu v místě, které k tomu není určené a ani zesílené. Kdybychom pod podlahou starého mercedesu neměli ukryté prkno, udělali bychom v ní nůžkovým zvedákem prohlubeň. Jen u některých aut jsou totožná místa pro zvedání heverem z výbavy (to je ten u rezervního kola) a pro dílenské zvedáky (mezi něž se počítají i ruční nůžkové a takzvané „panenky“).
 • Automobil jsme nezajistili proti pohybu. Pokud se začne zvedák klátit, ruční brzda či zařazený převod vůz často nezadrží.
 • Šrouby jsme pohodili na zem, kde se na namazané (další chyba) závity nachytá prach a písek.
 • Náboje ani kola jsme před montáží neočistili od rzi. Krom rizika házení kola (křivého ustavení) je šupina rzi, která se posléze vydrolí, hlavní příčinou, proč se pevně utažené šrouby náhle při jízdě zcela povolí a kolo třeba i upadne.
 • Měděná vazelína či jakákoliv jiná maziva mezi kolo a náboj nepatří. A nejde jen o riziko namazání brzd. Šrouby kol nejsou lícované, nejde tedy o tvarový, ale o třecí spoj. Prostě šroub udělá přítlačnou sílu a brzdné či akcelerační síly přenáší tření mezi kolem a nábojem. Snižování tohoto tření tedy není žádoucí. Potřebnou službu udělá.
 • Ani šrouby se nemají mazat. Když výrobce počítal z potřebné osové (můžeme říci přítlačné) síly, stoupání závitu a průměru šroubu potřebný utahovací moment, započetl suché tření. Pokud šroub namažete, přitáhnete kolo stejným momentem mnohem víc a hrozí deformace – například vymačkávání hliníkových disků (čehož paradoxním následkem je opět nečekané povolení). Navíc mazané spoje mají součinitel tření velmi variabilní a mohou se chovat nevypočitatelně.
 • Nikdy nedotahujte šrouby „pneumatickou pistolí“ ani jinými rázovými utahováky (v poslední době se mezi kutily šíří i výkonné akumulátorové typy). Nemáte v nich cit a snadno přitáhnete kolo, které si nesedlo, zůstalo nakřivo, je pod ním nečistota. Po pár metrech jízdy bude povolené. Navíc neodhalíte šroub s poškozeným závitem – oficiální servisní postupy velí takový vyměnit. Pokud rázový utahovák máte, můžete jej s trochou rozvahy používat pro demontáž. Když se však nějaký šroub brání, netrapte ho pistolí půl hodiny - rázové namáhání může být velmi destruktivní. Lepší šanci na uvolnění šroubu bez zalomení dává prodloužení klíče trubkou. Šrouby proto zatočte vždy ručně, poté lehce utáhněte ještě s koly ve vzduchu. Finálně utáhněte poté, co auto spustíte na zem.
 • Momentový klíč byste mít měli – slušný s rozsahem 40 až 200 N.m dnes koupíte už za 3000 Kč. Utahovací moment stanovuje výrobce vozidla (nejběžněji 120 N.m).
 • Pokud momentový klíč nemáte, utahujte běžným klíčem na kola bez prodlužujících násad „vší silou“. Slovní spojení „vší silou“ platí pro muže o hmotnosti asi 75 kg, který nesportuje ani se neživí manuální prací. Pokud jste silnější, tak se trochu kroťte. V žádném případě na klíč nešlapejte či dokonce neskákejte.
 • Zkontrolujte nahuštění kol - že budou po půl roce na původním tlaku, to je málo pravděpodobné.
 • Po pár kilometrech jízdy zastavte a překontrolujte klíčem dotažení šroubů. Zejména pokud jste je před tím neutahovali „momenťákem“.

Martin Vaculík
Diskuze (69)
22. 3. 2022 19:35
Re: Vzduchová pistole
Příspěvek po 7 letech, kdy tuto stránku znovu vytáhli na FB, ale nedá mi to se nepodělit.
Co je špatného? Třeba to, že když má u pistole blbě nastavený utahovací moment, tak matici ani křížovým klíčem nepovolím. Aktuální zkušenost.
Kola si přehazuji sám jen je jednou za rok nebo 2 nechám vyvážit. Na podzim jsem měnil gumy a tak byl pneuservis třeba. Teď jsem dával letní kola a ze 16 matic 3 nešly klíčem uvolnit ani silou odpovídající 100kg chlapovi. Nakonec pomohla až metrová trubka nasazená na křižák, kdy z druhé strany stála na klíči manželka. Píchnout někde na cestě, tak i když vozím rezervu, tak kolo nevyměním.
Takže tolik ke "kvalitě" pneuservisů. Fungují jen podle pravidla Zaplať a vypadni. :-(
8. 11. 2015 11:16
kolo na zemi
tak kdyby mi nekdo menil takhle kola asi bych ho umlatil protoze polozit elektron paprskama na zem a zacit pucovat zevnitr takze se kolo soupe paprskama po zemi to bych nevydejchal a voska se nema davat na celou dosedaci plochu ale jen nas stred naboje a tim myxslim to co tam pucuje tim dratakem
1. 11. 2015 22:07
Re: Aplikace vosku na dosedací plochy
Divam se na ty fotky. To je kua zlozita kara.
26. 10. 2015 16:50
Re: Vymena pneu
Tak já po zkušenostech v pneuservisech už raději sám i vyvažuju
26. 10. 2015 16:08
Re: ještě jedno pravidlo tam chybí
Rapid je supersport, ked ma 5dier >:D