Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vodíkové Nexo je natankované: Jak dlouho to trvalo a jaký zbývá dojezd?

Ondřej Mára Ondřej Mára 21. 8. 2019 • 23:12
37
7
Zobrazit náhledy (37)
Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo

Po zhruba 150 kilometrech, převážně na dálnici, jsme se dostali k další plnící stanici, kde se nám konečně podařilo naplnit tři nádrže testovaného Hyundai Nexo.

A hned na začátek si asi budeme muset nasypat popel na hlavu. Neúspěch naší první zastávky totiž nejspíš nespočíval v chybě terminálu, ale trochu kostrbatému a námi ne-tak úplně pochopenému postupu.

Po vložení karty nás totiž terminál opětovně vyzýval k jejímu plynulému vyjmutí, což jsme si ale automaticky přeložili jako vyjmutí pomalé. A právě v tomhle drobném nepochopení zřejmě spočíval problém. Když jsme totiž dorazili k plnicí stanici Shell v německém městě Monchengladbach, problém s nečitelnou kartou se opakoval.

Když jsme ale lehce frustrovaní neúspěchem vytáhli kartu z automatu rychleji, najednou vše fungovalo. Ověřili jsme si teorii ještě několika pokusy a nakonec zjistili, že automat je schopen s námi komunikovat v češtině. Po aktivaci plnící stanice pak skutečně stačilo jen připojit plnicí hadici, zkontrolovat její zajištění, zvolit tlak 700 barů a stisknout tlačítko Start.

Stanice nejdřív do vozu poslala jen malé množství vodíku, aby se ujistila o těsnosti připojení a zbývajícím množství vodíku v nádrži s kapacitou 6,33 kg. Po chvíli ale v plnění pokračovala a za cca pět minut bylo hotovo. Do auta jsme dostali 5,3 kilogramu plynu, což nás vyšlo na 50,35 euro - cca 1.300 Kč. Na základě průměrné spotřeby 1,3 kg na 100 km nám pak Nexo vypočetlo zbývající dojezd 578 kilometrů.

Jenže s tím asi ještě zahýbeme na německých dálnicích, kde hodláme auto pořádně prohnat a sledovat jeho spotřebu. Dokud jsme se totiž pohybovali ve městě a na předměstí, pohybovala se spotřeba okolo 1,1 kg/100 km. Po nájezdu na dálnice, kde stabilně držíme rychlost okolo 130 km/h, se však zvedla na 1,3 kilogramů.

Jak vlastně jede?

Samotný zážitek z jízdy nejspíš shrneme v samostatném článku, ale alespoň něco málo ve zkratce. Nexo se zatím chová jako normální elektromobil. Je příkladně tiché, podvozek je komfortně odladěn, řízení není zbytečně přeposilované a jízda s ním je vyloženě pohodová. Na rozdíl od řady prémiových elektromobilů sice nenabídne takové zrychlení a pocit vtažení do sedaček, rozhodně s ním ale nejsme za brzdu provozu. Když jsme navíc s plnou nádrží (konečně) deaktivovali Eco režim, Nexo citelně ožilo.

Související články

Témata
23. 8. 2019 00:25
Koukám, že už jste dorazili do cíle
Dneska jsem po cestě z práce viděl zaparkované"Vaše" Nexo (ono jich tolik v Čechách nejezdí, navíc toto bylo stříbrné s belgickou značkou, takových tu bude ještě méně) před centrálou Hyundai na Stodůlkách, takže sláva nazdar výletu. Ale i tak se těším na další povídání.
Avatar - Đawson
21. 8. 2019 22:39
Re: Za mě....
achjo :-[]
Avatar - Đawson
21. 8. 2019 19:30
Re: Za mě....
Priznavam se, ze i kdyz je pod kazdym clankem 50% prispevku tvych a je zabavne, jak nekdy komunikujes sam se sebou, malo kdy to ctu. Dneska sem udelal vyjimku a mam pocit, ze beres slabe prasky. Protoze to je i na trolla sila ;-)
Avatar - pradeda777
21. 8. 2019 18:59
Za mě....
...škoda, že se do vodíku neinvestovalo dříve a více..... :-!

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud