Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

VW I.D. R v celé své kráse: Elektrická bestie chce rekord z Pikes Peak!

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 23. 4. 2018 • 16:09
9
Zobrazit náhledy (9)
Volkswagen I.D. R Pikes Peak Volkswagen I.D. R Pikes Peak Volkswagen I.D. R Pikes Peak Volkswagen I.D. R Pikes Peak
Německý koncern to s elektrifikací myslí vážně. Nejenže představuje jeden elektrický koncept za druhým, ale nyní odhalil i závodní superauto. To bude už v létě bojovat o světový rekord.

Celým názvem Volkswagen I.D. R Pikes Peak je superauto, které automobilka odhalila o víkendu ve francouzském Alès. Jde o elektrický stroj, jenž se zúčastní slavného závodu na Pikes Peak International Hill v Colorado Springs. A Němci tu rozhodně nechtějí být jen do počtu, 24. června se totiž v „závodě do oblak“ pokusí pokořit dosavadní rekord čistě elektrického vozu, jenž má hodnotu 8:57.118 s.

Pohled do technických dat napovídá, že půjde o skutečnou střelu. Automobil vážící 1.100 kilogramů pohání dva elektromotory poskytující výkon 500 kW a 650 N.m točivého momentu. Z klidu na stovku speciál zrychluje 2,25 sekundy, což je akcelerace lepší než u vozů Formule 1 či Formule E. Během několikaminutové jízdy se do lithium-iontových baterií vrátí až dvacet procent energie.

„Cílem rodiny I.D. je dosáhnout na vrchol elektromobility,“ uvedl při představení Dr. Frank Welsch. „Zákazníci vždy těžili z poznatků z motorsportu. Proto očekáváme, že i poznatky z tohoto závodu využijeme jako cenný podnět pro budoucí vývoj modelů I.D.“

V útrobách auta jsou usazeny dva elektromotory, což je v případě Volkswagenu symbolické. Když se automobilka účastnila závodu na Pikes Peak v letech 1985, 1986 a 1987, byl speciální Golf vybaven taktéž dvěma pohonnými jednotkami. Ale nutno říct, že tehdy šlo o podstatně originálnější technické řešení.

A proč se premiéra koná právě v Alès? Narodil se tu Romain Dumas, jenž během pokusu o rekord usedne za volant speciálu. Devětatřicetiletý Francouz na Pikes Peak získal již tři vítězství a dvakrát ovládl i legendární čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans. Posádky sice mají možnost na trati testovat, ale jen na omezených úsecích, zkušenosti Dumase se tedy rozhodně budou hodit.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud