Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Z Jeepu Gladiator se stalo armádní náčiní. Stojí za ním výrobce Humvee

David Bureš David Bureš 15. 10. 2019 • 21:05
47
1
Zobrazit náhledy (47)
Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator Jeep Gladiator

Základem nového speciálu od AM General je pick-up značky Jeep. Pokud o Gladiator XMT bude zájem, začne se příští rok vyrábět.

Americká firma AM General je dobře známá pro svůj armádní stroj High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (známý pod zkratkou HMMWV), z něhož vzešel slavný sériový offroad Hummer H1. HMMWV ale americká armáda začíná postupně nahrazovat modelem JLTV od konkurenčního výrobce Oshkosh, a tak společnost pracuje na nových projektech. Na tom nejnovějším spolupracuje s automobilkou Jeep.

Výsledkem kooperace AM General a Jeepu je model Gladiator Extreme Military-Grade Truck (XMT), který se představil na výročním zasedání Asociace americké armády. Jedná se o koncept lehkého taktického vozidla na bázi sériového pick-upu Jeep Gladiator.

„Tento nový podnik nám dává příležitost předvést naše odborné znalosti v oblasti lehkých taktických vozidel a pomoci FCA maximalizovat globální dosah Gladiatoru a případně s ním vstoupit na nové armádní trhy,“ říká k uvedení novinky generální ředitel AM General Andy Hove.

Gladiator je podle AM General ideální základ pro vojenské vozidlo, a to díky jeho funkčnosti a schopnostem. Parádní jsou nájezdové úhly, hodící se v terénu, tak tažné schopnosti – Gladiator utáhne až 3.470 kilogramů těžký přívěs nebo až 726 kg těžký náklad.

Díky svým mnohaletým zkušenostem však AM General udělal z Gladiatoru ještě schopnější a odolnější vozidlo, které si poradí i s tím nejnáročnějším terénem. Navíc je možné ho přizpůsobit různým požadavkům armádních zákazníků, aby nejlépe zvládal své úkoly. Z Gladiatoru XMT tak lze vytvořit jak robustního přepravce vojáků, tak velitelské vozidlo, podobně jako to lze u HMMWV.

AM General je přitom připraven Gladiator XMT vyrábět, podmínkou je zájem ze strany armádní klientely. Pokud o vůz bude zájem, mohl by se začít vyrábět v druhé polovině roku 2020. Výrobce je přitom připraven nabídnout benzinovou i naftovou verzi.

Jeep Gladiator XMT je podle zveřejněné tiskové zprávy první výsledek spolupráce těchto firem, což naznačuje další společné projekty. AM General a Jeep přitom mají mnohé společné, vždyť AM General byl výrobcem původního Jeepu pro americkou armádu v druhé světové válce, který dal později vzniknout dnešnímu specialistovi na terénní automobily.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku