Subaru Impreza WRX STI na trati Isle of Man TT (video)

David Bureš
Diskuze (2)
Isle of Man TT je sice určeno pro motocykly, když se tu ale projede Subaru Impreza WRX STI, je z toho hned rekord pro sériová auta.

Subaru Impreza WRX STI objelo takřka 61 km dlouhou trať závodu Isle of Man TT za 19 minut a 37 sekund. Tento čas znamená, že je Impreza nejrychlejším sériovým autem na této trati. Nejrychlejší motocykl zde dosáhl času 17:12,30.

Za volant Imprezy WRX STI se posadil anglický pilot rallye Mark Higgins, který během rekordní jízdy dosáhl maximální rychlosti 261 km/h. Průměrná rychlost rekordního kola činila 185 km/h.

Mark Higgins s japonským sedanem překonal Tonyho Ponda, který před 21 lety jel na trati Isle of Man TT s Roverem 827 Vitesse. Pond byl v roce 1990 prvním, kdo se sériovým vozem překonal průměrnou rychlost 161 km/h. Až do překonání Higginsem a jeho Imprezou přitom držel rekordní čas sériových automobilů.

Stříbrná Impreza WRX STI americké specifikace byla pro rekordní jízdu jen lehce upravena. Kvůli bezpečnosti byla doplněna o bezpečnostní klec od firmy Hockley Motorsports, závodní sedačku a hasicí přístroj Lifeline. Při nastavení tlumičů a pružin se počítalo s tím, že na vůz čekají během jízdy skoky a rozbitá silnice.

Zachován zůstal motor typu boxer o výkonu 221 kW, brzdový systém doplnily závodní brzdové destičky Mintex, koncovka výfuku dělá větší rámus, aby upozornila diváky na přijíždějící vozidlo. Během jízdy byl vůz obut do pneumatik Pirelli P Zero Trofeo, které jsou určeny pro běžný silniční provoz. Omezovač rychlosti byl odstraněn.

Pravidla umožňují letmý start, Higgins tak vjel na trať s více než 200 zatáčkami rychlostí 201 km/h, křižovatku Bray Hill projel v rychlosti 241 km/h. “Jakmile byla tahle záludná část za mnou, začal jsem se soustředit na kolo a rychle si zvykl na vyváženost auta a jeho rychlost,“ řekl v cíli Higgins.

Higgins objel trať několikrát. Během jednoho ze svých pokusů dosáhl času 19:56,7, což by i tak stačilo na překonání předchozího rekordu Tonyho Ponda. Organizátoři závodu ale Higginsovi povolili odstartovat ještě jednou, kdy svůj čas vylepšil na celkových 19 minut a 37 sekund.

Na videu jsou nejen záběry z rekordní jízdy, ale také z tréninkových pokusů, kdy Higgins v rychlosti okolo 240 km/h ztratí na okamžik vládu nad autem a málem havaruje.

Absolutní rekord na okruhu Isle of Man TT drží od roku 2009 John McGuinness s motocyklem Honda CBR 1000 RR Fireblade. Díky svému času 17:12,30 dosáhl McGuinness průměrné rychlosti 211 km/h.

K Subaru Impreza WRX STI je v současné době na anglickém trhu zadarmo dodávána satelitní navigace a výkonový paket zvyšující výkon vozu na 239 kW.