Test Auto.cz

Jaguar F-Type S – Rychlost, krása, emoce

9.8. 2013
Verdikt
 

Trvalo to skoro 40 let, než se Jaguar E-Type dočkal nástupce. Teď je tady, opravdový sportovní roadster.

K myšlence navázat na legendární E-Type, podle mnohých nejkrásnější auto všech dob, se Jaguar pravidelně vracel. Jenže nejprve chyběly finance, pak pod vládou Fordu zase odvaha. S novými majiteli z Indie konečně automobilce nechybí jedno, ani druhé. Ba co víc, z Anglie přichází jasná zpráva: tohle auto definuje nový směr naší značky.

Již od prvního pohledu je zřejmé, že tvůrci F-Typu neponechali nic náhodě. Celohliníková karoserie se obejde bez staromódního svařování, je lehčí a přitom tužší než dosavadní hliníkové Jaguary – přestože nemá střechu. A aby bylo učiněno tradicím zadost, je stejně dlouhá jako někdejší E-Type a kapota motoru se vyklápí dopředu...

obrázek [600 x 318]  

Příď nese rysy kočkovité šelmy, i když tvar světlometů není v dnešním světě zrovna originální – podobně to má Ferrari California, Lotus Elise nebo SRT Viper. Oválný nasávací otvor nicméně k dvoudveřovým Jaguarům patří skoro odjakživa, přišel s ním právě E-Type. A to samé platí i pro vyvýšený střed kapoty.

Nezaměnitelný a vyváženě tvarovaný profil plynule přechází v zadní partie, které jsou opravdu sexy. Asi nemusíte dlouho přemýšlet, na který Jaguar odkazují úzké svítilny (mimochodem na F-Typu kompletně diodové) a centrálně vyvedený výfuk šestiválce… Osmiválcový F-Type pak má hned čtyři koncovky výfuku.

obrázek [600 x 230]  

Závanem moderny jsou výsuvné kliky dveří, něco podobného nabízí jenom Aston Martin a Nissan u svého GT-R. Je až s podivem, že tak jednoduchý nápad, který zlepšuje vzhled i aerodynamiku, zatím nepoužil nikdo další. Tato vychytávka, stejně jako výsuvné křídlo, jsou standardem, za ostatní vylepšení si ale Jaguar nechá zaplatit. Inspirací bylo zjevně Porsche – hezčí design 19” kol je za 20.000 korun, v černé barvě stojí jednou tolik. Stejný je také příplatek za masku chladiče, boční mřížky a ochranné oblouky v černé barvě, červené třmeny vyjdou na 10.000 korun. Nejsou to žádné horentní částky, ale celková suma se nenápadně vzdaluje původní částce.

Kokpit vás naladí na sportovní notu

Interiér navozuje bojovou atmosféru. Řidič má jasně vymezený životní prostor, kterému dominuje tříramenný volant a přístrojový štít s klasickým uspořádáním. Celočerné provedení kokpitu doplňuje ledově modré osvětlení, které se ve sportovním režimu změní na červenou. Z toho všeho vystupuje startovací tlačítko v oranžové barvě. Stejné provedení mají i páčky řazení na volantu, pokud si nepřiplatíte za hliníkové. Převodovka se ovládá joystickem s pojistkou pod ukazovákem. Těžko říct, čím to přesně je, ale už samotné zařazení D je vlastně vzrušujícím zážitkem. A jak se u sportovního auta sluší a patří, v manuálním režimu se podřazuje pohybem páky od sebe.

obrázek [600 x 402]  

Kabina oslní i kvalitou dílenského zpracování, zvlášť pokud se může pochlubit čalouněním Premium. To je pak kůží obšita i palubní deska a výplně dveří, čalounění má bohaté prošívání ve špičkové kvalitě a okolo středového panelu je kůže ozdobena vlisovanou texturou. Kokpit lze dále vyzdobit červenými bezpečnostními pásy, ocelovými pedály nebo perfektně tvarovanými skořepinovými sedadly Performance.

Velmi silnou stránkou je izolace interiéru od proudícího vzduchu, který i ve vysokých rychlostech jen tak povívá. S nataženou střechou zase překvapí odhlučnění, kterému pomáhá vrstva izolačního materiálu Thinsulate. Slabinou je naopak výhled šikmo doprava, kdy si teprve uvědomíte extrémní šířku karoserie (bez zrcátek 1984 mm), a velikost zavazadlového prostoru. S příplatkovým náhradním kolem se smrskne na 144 l (jinak 196 l), tady se rozhodně vyplatí nechat si v autě jenom lepící sadu.

Šestiválec je rozený virtuóz

Menší z motorů má objem tři litry a Jaguar se s ním vrací k tradičnímu počtu šesti válců. Válce jsou ovšem uspořádány do V, však je tento motor přímo odvozen od kompresorového 5,0 l V8. Proto dostal přeplňování mechanickým dmychadlem a přímé vstřikování benzinu. Výsledné parametry 280 kW a 460 N.m, tedy mimo jiné litrový výkon 93 kW, jsou hodně dobré. Ve skutečnosti dnes představují mezi třílitrovými motory špičku – konkurenční motory od Audi, BMW i Mercedes-Benzu mají menší výkon a s výjimkou toho stuttgartského i nižší točivý moment.

obrázek [600 x 335]  

Samotný výkon ale není všechno, jak se nás snaží přesvědčit například Toyota nebo Lotus. Jak se k tomu staví Jaguar? Na výkonu samozřejmě záleží, jinak autu rychlost nedodáte. Pocit z ní lze ještě umocnit, například působivým zvukem motoru. Přesně touto cestou se F-Type vydal.

Výfuk Active Sports umí díky obtokovým ventilům vydávat pod plynem pořádný bručák. Zvuk šestiválcového F-Typu si v ničem nezadá se slavným supersportem XJ220. Pak je tu ještě příplatkové tlačítko Sound Taste, které klapky uvolní i pro klidnou jízdu, takže každé ubrání plynu doprovází prskání výfuku. Najednou zjistíte, že se bez toho nedá žít… za F-Typem se každý otočí, na parkovišti zaslechnete „ty vole, dej mu“ a vy poslechnete. Kvůli sobě, protože zvuk tohoto motoru je jako droga. A řidičský průkaz je na každém metru v ohrožení...

Jak jezdí F-Type s osmiválcem? Přečtěte si naše jízdní dojmy!

Vedle výkonu a aktivního výfuku je tu ještě odezva na plyn – dokonale lineární a okamžitá. Intenzita reakcí se znatelně mění s volbou jízdních režimů. V dynamickém módu je opravdu ostrá, „zimní“ nastavení (určené i do deště) naopak pedál plynu utlumí a zklidní i převodovku, takže neúmyslné podklouznutí zadních kol jen tak nehrozí. A pak je tu samozřejmě standardní nastavení, které je mimochodem jedinou variantou, kdy funguje systém start-stop (a to ještě pouze pokud není převodovka v manuálním režimu). Navíc Jaguar po vypnutí motoru nezapomene naposledy zvolené nastavení a při dalším startu v něm pokračuje.

obrázek [600 x 314]  

Pro přenos výkonu na zadní kola F-Type S využívá osmistupňové automatiky od ZF a mechanického samosvorného diferenciálu. Převodovka, která v nejostřejším nastavení řadí během 150 ms, dokáže z motoru dostat maximum. Široký rozsah převodů znamená na jedné straně ideální odstupňování nízkých rychlostí a na straně druhé cestovní osmičku. Jaguar se vyvaroval ultradlouhých převodů, které má třeba Porsche ve svém PDK. Čtyřku řadíte ve 140, šestku okolo dvoustovky...

Zajímá vás nejsilnější Jaguar současnosti? Zde jsou naše dojmy z jízdy s XKR-S

Každá legrace něco stojí, v případě plného využívání výkonu F-Typu S to v našem podání vyjadřuje hodnota 28 l na 100 km. Plná nádrž takto vystačí na něco málo přes 200 kilometrů, ale za tu radost to rozhodně stojí. Ovšem když zvolníte, stane se z šestiválce skromný degustátor benzinu. Však při 130 km/h točí na osmičku pouhých 2200 min-1, takže nepřekvapí devítilitrovou spotřebou.

Mimo město to jde ještě úsporněji, klidně za méně než osm litrů, chce to ale opatrnou práci s akcelerátorem, jinak si motor rád přihne, aby předvedl svůj výkon. Ideálně se na tohle hodí zimní režim, protože jinak jsou reakce motoru a zvuk výfuku stále velkým lákadlem. Klidná jízda ale není v žádném případě otravná, i díky pohodlným sedadlům a rozumnému naladění podvozku.

Tento podvozek se na českých okreskách neztratí

Z nastavení šasi je jasně cítit, že české a britské silnice mají hodně společného. A také, že konstruktéři Jaguaru mají svoji práci rádi a je pro ně otázkou cti dosáhnout co nejlepších výsledků. F-Type samozřejmě není doopravdy komfortní, adaptivní tlumiče se ale snaží krotit 19” kola i ve městě. Karoserie se v nízkých rychlostech netřese a ani příliš nekroutí, podvozek akorát dává jasně najevo, že asfalt pod koly není zrovna rovný. Jediné, co F-Type opravdu nemá rád, jsou propadlé kanály a dlažební kostky.

Jaguary na Severní smyčce: XKR-S, XFR a XJ Supersport

Slibný rozjezd s rostoucí rychlostí pokračuje, podvozek se dostává do tempa a dokáže podávat přesvědčivé (až se zdá, že čím dál lepší) výkony i v těch největších rychlostech. Obě nápravy pracují bez vůlí a jenom s minimálními náklony, tlumiče v ostrém tempu s naprostým klidem poberou i hodně ostré nerovnosti. Vůz proto reaguje vždy přirozeně a okamžitě – jaký rozdíl proti šestiválcovým BMW Z4, která jsou vpředu poněkud vláčnější.

obrázek [600 x 293]  

A pak je tu řízení, osazené klasickým hydraulickým posilovačem, tedy bez možnosti měnit charakteristiku. Na první dotek působí zbytečně lehce, nestala se někde chyba? Ne, Jaguary mívají tradičně lehčí řízení, u F-Typu to má ale zásadní důvod – zpětnou vazbu! K řidiči se dostává nezkreslená informace o dění pod předními koly. Na rozbité okresce se volant doslova roztancuje pod rukama. Kdyby bylo řízení tužší, stal by se z jízdy souboj řidiče se strojem. Takto stačí jemně korigovat směr jízdy.

Závěr

Jestli něco v nabídce Jaguaru opravdu chybělo, tak je to právě F-Type. Po nevýrazných modelech z počátku tisíciletí konečně přichází automobil s pořádným emocionálním nábojem – je to roadster a je naprosto vynikající. Chytře míří nad BMW Z4 a mezi Porsche Boxster a 911 Cabrio, aby měl dostatečný životní prostor. S tím samozřejmě souvisí i trošku sebevědomá cena – F-Type vyjde na podobné peníze jako model XJ. Na druhou stranu jinde tak rychlé, kvalitní a perfektně sladěné svezení bez střechy výhodněji neseženete.

obrázek [600 x 368]  

Video

První cena vozu1.940.477 Kč (F-Type, 250 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací2.244.066 Kč (F-Type S, 280 kW)
Základní cena testovaného vozu2.244.066 Kč (F-Type S, 280 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků2.603.019 Kč (F-Type S, 280 kW)

Plusy

  • Zvuk aktivní výfukové soustavy
  • Výkonný motor s okamžitou odezvou
  • Vhodně odstupňovaná převodovka, rychlé řazení
  • Zpětná vazba a přesné řízení
  • Perfektně vyvážené nastavení podvozku
  • Kvalita materiálů a úroveň zpracování interiéru

Minusy

  • Horší výhled šikmo na pravou stranu
  • Skromný zavazadlový prostor, s rezervou nepoužitelný
  • Středová loketní opěrka je příliš vzadu
  • Designová vylepšení výrazně navýší cenu vozu
Foto: Petr Homolka
Spolupracujeme s TipCars.com

Jaguar F-Type S

Cena v základní výbavě: 2 244 066 Kč Cena v testované výbavě: 2 603 019 Kč

Základní výbava:Samočinná převodovka Quickshift, výfuková soustava Active Sports, samosvorný diferenciál, konfigurovatelný režim Dynamic a zimní režim, inteligentní systém start-stop, 380mm brzdové kotouče vpředu a 325mm vzadu, sportovní podvozek s adaptivními tlumiči, litá 19” kola v designu Propeller, bixenonové světlomety s diodami denního svícení, zadní diodová světla, výsuvný zadní spoiler, černé čalounění stropu, bezklíčové startování, automatická klimatizace, tříramenný kožený volant s elektricky nastavitelným sloupkem, obložení interiéru Dark Hey Aluminium, sportovní sedadla čalouněná kůží a velurem, barevný dotykový displej, audiosourava Jaguar Sound System 180 W...

Výbava testovaného vozu:Exterieur Black Pack 2 (+19.914,-): rámeček masky chladiče s leskle černým povrchem, boční otvory pro přívod vzduchu, rámeček a drátěná mřížka s leskle černým povrchem, ochranné oblouky pro případ převrácení s leskle černým povrchem
Performance Pack 2 (+46.404,-): pedály z ušlechtilé oceli, ultravysokovýkonná brzdová soustava Jaguar (380/376 mm) s červenými brzdovými třmeny, aktivní sportovní výfuková soustava ovládaná ventily
Technology Pack (+87.050,-): autorádio, přehrávač CD/DVD, pevný disk a kompatibilita s navigačním systémem vybaveným dynamickým vedením trasy a dopravním zpravodajstvím (TMC), bluetooth, tempomat s omezovačem rychlosti (ASL)
Tlačítko Sound-Taste (+6.292,-), kola Centrifuge s černou povrchovou úpravou (+40.112,-), rezerva z lehké slitiny (+9.973,-), stírače se senzorem deště (+5.254,-), osvětlené prahové lišty z ušlechtilé oceli s nápisem Jaguar (+9.690,-), dvouzónová klimatizace (+9.973,-), leštěné pedály z oceli (+6.040,-), bezpečnostní pásy v odstínu Red (+5.254,-), sedadla Performance čalouněná kůží Premium (+79.437,-), sluneční clony se zrcátkem (+1.825,-), světelný senzor (+11.798,-), bezklíčové odemykání a startování motoru (+14.692,-).

Japonský gigant NTT ulovil obří zakázku. Bude spolupracovat s Toyotou Japonský gigant NTT ulovil obří zakázku. Bude spolupracovat s Toyotou

Japonská telekomunikační firma NTT expanduje do…

Velcí průmysloví hráči v Německu nasmlouvali nejméně zakázek za 12 let Velcí průmysloví hráči v Německu nasmlouvali nejméně zakázek za 12 let

Němečtí dodavatelé velkých průmyslových celků loni…

Lidl prudce zvýšil mzdy. Jak zareagují ostatní řetězce? Lidl prudce zvýšil mzdy. Jak zareagují ostatní řetězce?

Přesčasy, práce o víkendech a nízká mzda – tak vypadá…

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil tendr České pošty na datové schránky Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil tendr České pošty na datové schránky

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil zatím…

 
Technické údaje
Motor Jaguar F-Type S
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 6 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2995
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 280 / 6500
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 460 / 3500 - 5000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 275
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 4.9
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 12.8 / 7 / 9.1
Emise CO2:213
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 144 / 196
Objem nádrže (l):72
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1614 / 411
Rozměr pneu:245/40 R19, 275/34 R19
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4470
b) šířka (mm): 1984
c) výška (mm): 1308
d) rozvor (mm): 2622
e) rozchod vpředu (mm): 1567
f) rozchod vzadu (mm): 1649
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 880 / 1080
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 970
k) šířka vpředu (mm): 1540
délka sedáku vpředu (mm): 550
výška opěradla vpředu (mm): 680
místo vzadu pod předním sedadlem: Ne
 

Přidat názorDiskuse: Jaguar F-Type S – Rychlost, krása, emoceDoporučujeme
Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce? Nová technika podrobně! Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce?

Od roku 2005 sázel Mercedes-Benz u šestiválců výhradně na…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
Test ojetiny Hyundai ix20: I sousedovi z Nošovic zlobí rozvody. Jinak je kvalitní Test ojetiny Hyundai ix20: I sousedovi z Nošovic zlobí rozvody. Jinak je kvalitní

V ČR vyráběný Hyundai ix20 se nabízí od roku 2010.…

10 nejzajímavějších videí, v nichž účinkují automobily z Česka 10 nejzajímavějších videí, v nichž účinkují automobily z Česka

I české vozy se můžou stát slavnými na internetu. My jsme…

 
Jaguar uvádí lehce omlazený F-Type s novou verzí 400 Sport (+videa) Jaguar uvádí lehce omlazený F-Type s novou verzí 400 Sport (+videa)

Jaguar F-Type se pro letošní rok dočkal decentní…

S Jaguarem F-Type SVR do Le Mans: Jak jsme si vyčekali jízdu na slavném okruhu S Jaguarem F-Type SVR do Le Mans: Jak jsme si vyčekali jízdu na slavném okruhu

Jaguar F-Type ve verzi SVR nabízí vyváženou kombinaci…

  
Tatra a její nejslavnější nákladní vozidla z minulosti i současnosti

Tatra a její nejslavnější nákladní vozidla z minulosti i současnosti

Včera

První nákladní vozidlo se spalovacím motorem bylo v Kopřivnici postaveno v roce 1898 a stalo se zakladatelem dodnes trvající tradice.
Blesk.cz

UniCredit Bank asi prodají: Co bude s jejími klienty?

UniCredit Bank asi prodají: Co bude s jejími klienty?

Italská skupina UniCredit prodává svoji slovenskou a českou divizi. O segmenty má údajně zájem Moneta Money Bank…

Dětské porno u Zemana v počítači překvapilo i policii. Prošetřuje ho

Dětské porno u Zemana v počítači překvapilo i…

Zpráva o dětské pornografii na počítači prezidenta Miloše Zemana byla překvapivá i pro orgány činné v trestním…

 

iSport.cz

Špatné zprávy! Rosický musel na další operaci, v této sezoně si nezahraje

Špatné zprávy! Rosický musel na další operaci, v…

Nepříjemné zvěsti se potvrdily. Záložník Sparty Tomáš Rosický si v této sezoně už určitě nezahraje, dlouhodobé…

170 korun vs. 450 korun. Fans Komety běsní kvůli dvojí ceně vstupenek

170 korun vs. 450 korun. Fans Komety běsní kvůli…

V hokejové extralize zbývá v Generali play off už jen čtveřice nejlepších, semifinále začne ve středu 29. března…

 

Reflex.cz

Tohle uvidíte jen v Rusku. Snímky, které ukazují jeho nejupřímnější tvář

Tohle uvidíte jen v Rusku. Snímky, které ukazují…

Fotograf Alexander Petrosyan strávil několik let objevováním a dokumentováním nekonečných zákoutí Petrohradu.…

Dvoulitrová Coca-Cola zmizí z českých obchodů, společnost ji u nás nebude nadále vyrábět

Dvoulitrová Coca-Cola zmizí z českých obchodů,…

Nápoje Coca-Cola, Fanta, Sprite a Kinley tonic se v Česku už nebudou prodávat ve dvoulitrovém balení. Před…