Test Auto.cz

Volkswagen Polo GTI – Změna jako řemen

29.5. 2015
Verdikt
 

Omlazený Volkswagen Polo vyměnil původní motor 1.4 TSI s unikátním přeplňováním kompresorem a turbodmychadlem za velmi zajímavou variantu 1.8 TSI s výkonem 141 kW.

Zatím poslední reinkarnace ostré verze dnes již druhého nejmenšího Volkswagenu debutovala loni na pařížském autosalonu. Namísto kontroverzního motoru 1.4 TSI twincharger v kombinaci s DSG přední kola roztáčí větší 1.8 TSI standardně spojený s šestistupňovým manuálem. Primárním důvodem zavedení této kombinace je přechod na přísnější emisní normu Euro 6.

Polo GTI stojí historicky vzato poněkud ve stínu svého většího takto pojmenovaného sourozence. Zatímco v Golfu existuje GTI v každé generaci už od roku 1975, v malém Polu se trojice posvátných písmen objevuje historicky počtvrté.

V první generaci byla vrcholem varianta GT, druhé vydání, stejně jako třetí, které ale bylo jenom rozsáhlou modernizací druhé generace, přineslo do dané třídy unikátní spirální dmychadlo, ukryté pod označením G40. Čtvrtá generace z roku 1994 hodila v prvních letech sportování za hlavu a přenechala jej o rok staršímu Seatu Ibiza. Vrátila se až v roce 1998 s motorem 1.6 16V o výkonu 88 kW, později dokonce 92 kW známým také z malinkého Lupa GTI. Ve stejném duchu se neslo i páté vydání z roku 2002.

obrázek [600 x 390]  

Nápad nabídnout v Polu opět variantu GTI přešel v realitu v rámci modernizace v roce 2006 a to s motorem 1.8 20V Turbo. s V roce 2010 je původní 1.8 nahrazena moderní 1.4 TSI přeplňovanou kombinací turbodmychadla a mechanicky poháněného kompresoru. Volkswagen věřil, že spojení neortodoxní pohonné jednotky s tehdy ještě stále lehce avantgardní dvouspojkovou převodovkou, dokonce sedmistupňovou, přinese vozu úspěch. Polo GTI však žádným prodejním šlágrem nebylo. Zoufale chybělo manuální ústrojí a ani mírně rezervovaný jízdní projev nemohl zaujmout tradiční entusiasty, zvláště když třeba Renault vyráběl takový stroj, jakým bylo minulé Clio RS.

Manuál není vše

Nenabízet manuální převodovku v minulé generaci Pola GTI mělo dle našeho názoru čistě marketingový podtext. Zatímco u podobně koncipované Fabie RS, poháněné stejným agregátem, mohl leckdo uvěřit tvrzení, že se manuál vedle použitého motoru prostě nevejde, v případě Pola by toto zbaštil asi jenom málokdo. Jak známo, tento vůz používal širší platformu PQ25 namísto PQ24.

Ani nejnovější Polo GTI však není o dvouspojkovou převodovku ochuzeno. Její pořízení znamená připlatit si značných 40.000 korun oproti verzi s manuální skříní. S dvouspojkovou převodovkou se pojí také jedna na první pohled podivná změna. Tou je vrchol točivého momentu, který se z 320 N.m při 1450 až 4500 otáčkách sníží na pouhých 250 N.m při 1250 až 5300 otáčkách. Důvodem je právě převodovka DQ200, která prostě více nezvládne.

Test 2011: VW Polo GTI – Heiß Curry Wurst


Představení testovaného Pola GTI předcházelo uvedení nové generace výchozího modelu. Tím hlavním, co se na voze změnilo, jsou pohonné jednotky, které jsou opravdu zcela nové a již splňující emisní normu Euro 6. Naproti tomu platforma zůstala stejná, takže největší změnou na podvozku bylo nahrazení stávajícího elektrohydraulického posilovače řízení elektromechanickým, s elektromotorem na sloupku volantu. To stejné dnes nabízí Škoda Fabia, která je tak vlastně dvojčetem posledního Pola.

obrázek [600 x 402]  

S variantou GTI přicházejí do daného segmentu také některé dříve nevídané prvky techniky a výbavy. Mezi nejzajímavější patří nabídka adaptivního odpružení, dosud známého jenom z vozů vyšších tříd. Jedná se o volitelný prvek v rámci paketu „Volba sportovního profilu jízdy“ za lidových 5.700 korun. V rámci něj získáte podvozek Sport select s paketem Sport performance kit.

Tlačítkem na palubní desce s výmluvným nápisem Sport změníte nejen charakteristiku tlumičů, nýbrž i odezvu pedálu akcelerace, účinnost posilovače řízení a také aktivujete takzvaný soundaktor v podobě klasického reproduktoru, generujícího sportovní zvuk. Na nějaké klapky ve výfuku á la Jaguar F-Type či Porsche Panamera tady zapomeňte.

Lidé považují diodové světlomety za vrchol osvětlovací techniky moderních aut. Mohou je mít vozy Audi, či Seat Leon a překvapivě také VW Polo. V tomto případě to ale znamená připlatit si nemalých 21.100 korun. Nicméně fakt, že někdo tuto technologii nabízí v daném segmentu, zaslouží minimálně uznání.

Rychle a komfortně

Polo GTI je nejrychlejší a nejsportovnější verzí modelové řady. Přesto nejde o ultimativní sportovní náčiní, jakým je třeba současný Ford Fiesta ST. Ač Polo nabízí o něco vyšší výkon, jízdní projev obou je hodně odlišný. Polo GTI tak poskytuje až nečekaně komfortní jízdní projev, který se příliš neliší od běžných verzí. Vůz se tak projevuje spíše jako takzvaný „warm hatch“, tedy lehce sportovní varianta modelu.

Dokonce ani sedmnáctipalcová kola Parabolica se 40procentními pneumatiky nejsou překážkou. Také podvozek je takřka standardní. Pouze světlá výška se snížila o 10 mm na přední a 15 mm na zadní nápravě. Dále prošel úpravou přední stabilizátor, který je tlustší. Jízdní vlastností ctí krédo bezpečnosti a stability, která zde jednoznačně převládá.

Trochu více zábavy si užijete, pokud vůz přepnete do režimu Sport. V tu chvíli podvozek ztuhne a kola začnou nerovnosti spíše kopírovat, než aby je pohlcovaly. Bohužel se sníží rovněž účinnost posilovače řízení, který začne klást trochu nepřirozený odpor. Něco jiného je, pokud se volant vrací na střed z důvodu velkého záklonu rejdové osy, a něco jiného asistencí posilovače. Tužší tlumiče sice potlačí náklony karoserie a teoreticky tak zaručí agilnější odezvu na řízení, nicméně to jde zase více ztuha. A pak si vyberte.

obrázek [600 x 362]  

Je tu ale ještě jedna věc, kterou může sportuchtivý řidič Pola GTI využít. Jak známo, stabilizační systém ESC je u Volkswagenů nevypínatelný s výjimkou ostrých modelů R. Tady tomu není jinak - zmáčknutím tlačítka stabilizace tak jenom vypnete protiprokluzovou složku systému ASR.

Pokud jej ale podržíte alespoň tři sekundy, rozsvítí se na displeji Maxidotu v přístrojovém štítu nápis ESC Sport. V tu chvíli máte zapnutý sportovní režim. Stabilizace vás sice chrání před sebou samými, avšak ne tak horlivě, jako v normálním nastavení.

Najednou začne Polo GTI fungovat tak, jak jste si představovali. Ona do té doby pociťovaná lehká topornost v zatáčkách ustoupí a vůz se začne chovat neutrálněji, zejména pokud před nájezdem do oblouku uberete plyn. V tu chvíli zaznamenáte, jak vám zadní náprava pomáhá lehoulinkým zhoupnutím…

Test 2006: VW Polo GTI - baby GTI rádo rychlost


… nebo to můžete zkusit obráceně a naopak plyn přidat. V tomto případě vstoupí do hry náhražka samosvorného diferenciálu XDS. V Polu GTI je navíc standardně pokročilejší verze s přídomkem Plus. Na rozdíl od běžného XDS dokáže suplovat samosvor i na povrchu s dobrou přilnavostí. To standardní XDS přijde ke slovu jenom na mokru, sněhu či náledí. Pro příznivější rozložení hmotnosti je akumulátor přemístěn z motorového prostoru pod podlahu zavazadelníku, stejně jako je tomu v sourozenci Audi A1. Tato změna si ale vyžádala zmenšení zavazadeldníku z 280 litrů u běžných verzí na 204 litrů v případě GTI.

Pružný jako tětiva luku

Přeplňovaný zážehový čtyřválec objemu 1,8 litru poskytuje famózních 141 kW. To je o devět kilowattů více, než kolik nabízela předchozí verze modelu. Motor Pola, jímž je už třetí generace agregátů řady EA888, servíruje dynamiku zcela nenásilným způsobem. Asi nejúžasnější vlastností je jeho schopnost táhnout bez ohledu na zařazený převod a otáčky. Na tom se podílí celá řada technických prvků, které zatím nejsou příliš obvykle.

Zrychlit odezvu turbodmychadla v nejnižších otáčkách výrazně pomáhá systém známý jako Audi Variable valve lift (VVL). Jádrem je proměnný zdvih výfukových ventilů a to ve dvou stupních. Všechno závisí na tom, jaký vačkový profil ventily v danou chvíli ovládá. Zdvih je buď 6,35, nebo 9 milimetrů. V nízkých otáčkách se uplatní malý zdvih, díky němuž dochází k urychlení výfukových plynů a tedy zvýšení jejich kinetické energie. Naopak ve vysokých otáčkách přichází ke slovu velký zdvih, který pomáhá omezovat otáčky rotoru turbodmychadla a tím regulovat plnicí tlak. To se tady jinak děje s pomocí obtoku wastegate ovládaného elektromotoricky.

obrázek [600 x 402]  

Audi VVL navíc pracuje v součinnosti s plynule proměnným časováním výfukové strany rozvodu, které je novinkou na třetí generaci. Na straně sání již byl variátor použit od samého začátku těchto motorů v roce 2007. Druhou novinkou jsou chlazené výfukové svody, což si vyžádalo úpravu hlavy válců. Cílem je opět snížit emise a samozřejmě spotřebu.

Bez ohledu na otáčky běží motor vysoce kultivovaně, jistě zásluhou dvojice vyvažovacích hřídelů Lanchesterova principu, které rotují vzájemně v opačném smyslu v litinovém bloku. Jinou zajímavostí je zdvojené vstřikování, které je nejvýznamnější novinkou poslední evoluce řady EA888. V nízkých a středních otáčkách, jakož i při malém zážehu, je palivo vstřikováno do sacího potrubí. Naopak při vysokých otáčkách a zatížení je použito přímé vstřikování, účinně ochlazující spalovací prostory.

S motorem byla v našem případě spojena šestistupňová manuální převodovka. Zprvu se zdály její převody zbytečně dlouhé, což platí zejména pro jedničku. Při popojíždění ve městě bylo třeba až příliš často vyšlapávat spojku a vyřazovat, neboť nebylo možné jet tak malou rychlostí, jakou bychom v danou chvíli potřebovali.

Zařadili jsem dvojku a motor vytočili až do maximálních otáček. Výsledná rychlost činila při zásahu omezovače necelých 100 km/h, což plně koresponduje s posláním vozu a pružností jeho motoru.

Test 2012: Škoda Fabia RS vs. VW Polo GTI – KoncernoVWé sportování


Zajímavá byla také hospodárnost této minirakety na kolech. Za celý test jsme jezdili za 9 litrů na 100 km, nicméně dlouhodobá spotřeba činila 10 l na 100 km. Tento údaj je však u takovýchto automobilů vcelku podřadný. Kdo chce šetřit, nechť si raději koupí verzi s turbodieselem 1.4 TDI.

Zajímavé bylo, že spotřebu tady zobrazuje pouze monitor centrálního rozhraní. Snaha najít tento údaj také na displeji palubního počítače, neboli MFA chcete-li, byla neúspěšná. Co ale nechybělo, byl ukazatel teploty oleje. Možná malichernost, řeknete si, avšak ve voze sportovního charakteru docela vítaná. Bylo zajímavé sledovat, jak se olej velmi pomalu ohřívá. Zatímco teplota „vody“ již byla dávno v normálu, olej stále ne a ne dostoupat na vyšší teplotu.

obrázek [600 x 307]  

Pak však byl k vidění i opačný extrém, kdy i při zcela uvolněné jízdě byla jeho teplota klidně 110 °C, což není vzhledem k relaxovatelnému jízdnímu stylu v převážně nízkých otáčkách motoru a malém zatížení obvyklé.

Že motor pracuje při vyšších teplotách, se ukázalo po otevření kapoty. Odtud teplo sálalo jak z kachlových kamen. Je to o to podivuhodnější, když víte, jak sofistikovaný je chladicí systém těchto agregátů. Základem je jednotka sdružující vodní pumpu, poháněnou krátkým řemenem od výfukové vačky, a dvojice termostatů. Jejich rotační šoupátka jsou ovládaná přímo krokovými motorky. Navíc je zde ještě pomocná elektrická vodní pumpa sloužící primárně pro dochlazení turbodmychadla, ale také pro vyrovnání tepelných výkyvů na motoru.

Závěr

Rozhodnutí použít manuální převodovku v rychlém Polu GTI velice kvitujeme, stejně jako nasazení velkého motoru s konvenčnějším přeplňováním. Jasně, popsané úpravy byly primárně zavedeny z důvodu nutnosti splnit emise Euro 6, avšak těží z ní rovněž sportuchtivý řidič. Je to jeden z těch vzácných případů, kdy se přísnější norma projevuje i jinak, než jenom jako honba za co nejnižšími emisemi oxidu uhličitého. Kéž by se podobné spojení dařilo nabídnout častěji i v případech, kdy se nejedná o vůz sportovního charakteru.

obrázek [600 x 364]  

Nejlevnější verze modelu297.900 Kč (1.0 Comfortline)
Základ s testovaným motorem460.900 Kč (1.8 TSI GTI)
Testovaný vůz s výbavou523.300 Kč (1.8 TSI GTI)

Plusy

  • Vynikající motor, který má opravdovou šťávu
  • Zdařilý mix mezi sportovností a denní použitelností
  • Přesné a lehké řazení, dílenské zpracování
  • Pokrokové prvky výstroje (adaptivní podvozek, diodové světlomety)
  • Konečně manuální převodovka
  • Stabilizace ESC s dvěma polohami

Minusy

  • Zbytečně vysoká pozice sezení
  • Někteří konkurenti jsou ostřejší

JAKE.AUTO.CZ: Vše o Volkswagenu Polo na auto.cz na jednom místě

Foto: Petr Homolka
Spolupracujeme s TipCars.com

Volkswagen Polo GTI

Cena v základní výbavě: 460 900 Kč Cena v testované výbavě: 523 300 Kč

Základní výbava:Multikolizní brzda, samočinná klimatizace Climatronic, ASR, ESP (tady nazývané ESC), systém sledování únavy řidiče, elektricky ovládaná boční okna, šest airbagů, litá 17” kola Parabolicca, dvoutónový klakson, sportovní sedadla, elektronická náhražka samosvorného diferenciálu XDS+, audiosouprava Composition media s přípojkami AUX a USB, mlhovky, systém Start/stop, asistent rozjezdu do kopce, pedály s hliníkovým vzhledem, denní svícení atd.

Výbava testovaného vozu:Boční skla vzadu a zadní sklo zatmavené 65 % absorpce světla (+ 8.100,-), MirrorLink propojení vozidla s chytrým telefonem - radio navigace, neumí iPhone (+ 3.400,-), paket Technik – obsahuje tempomat a parkpilot se zvukovou signalizací (+ 9.600,-), zimní paket – zahrnuje vyhřívaná přední sedadla, trysky ostřikovačů čelního skla, ostřikovačů světlometů, ukazatel stavu nádržky ostřikovačů (+ 11.800,-), volba sportovního profilu jízdy – viz text (+ 5.700,-), diodové světlomety (+ 21.100,-), základní lak Bílá pure (+ 2.700,-).

Pražská burza skomírá. Obchody jsou nejnižší za 16 let, přesto překonává evropský průměr Pražská burza skomírá. Obchody jsou nejnižší za 16 let, přesto překonává evropský průměr

Obchody se letos na pražské burze hýbou nejpomaleji za 16…

Ekonomická nálada je v eurozóně nejlepší za posledních deset let Ekonomická nálada je v eurozóně nejlepší za posledních deset let

V eurozóně se v červenci ekonomická nálada mírně zvýšila…

Chmelař: Bez pomoci Evropské unie by se z Česka mohla stát jen popelnice Evropy Chmelař: Bez pomoci Evropské unie by se z Česka mohla stát jen popelnice Evropy

Jaký je vztah České republiky a Evropské unie? Bez její…

Kauza Panamských dokumentů zlomila vaz premiérovi Pákistánu, po obvinění z korupce podal demisi Kauza Panamských dokumentů zlomila vaz premiérovi Pákistánu, po obvinění z korupce podal demisi

Pákistánský nejvyšší soud rozhodl, že premiér Naváz Šaríf…

 
Technické údaje
Motor Volkswagen Polo GTI
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1798
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 141 / 5400
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 320 / 1450 - 4200
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 236
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 6.7
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 7.6 / 5.1 / 6
Emise CO2:139
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 204 / 882
Objem nádrže (l):45
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1272 / 438
Rozměr pneu:215/50 R 17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 3972
b) šířka (mm): 1682
c) výška (mm): 1453
d) rozvor (mm): 2470
e) rozchod vpředu (mm): 1463
f) rozchod vzadu (mm): 1456
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 780 / 1020
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 620 / 900
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1020
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):940
k) šířka vpředu (mm): 1430
l) šířka vzadu (mm): 1390
délka sedáku vpředu (mm): 500
délka sedáku vzadu (mm): 480
výška opěradla vpředu (mm): 500
výška opěradla vzadu (mm): 620
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
 

Přidat názorDiskuse: Volkswagen Polo GTI – Změna jako řemen

Tomas Dusil, auto.czTomas Dusil, auto.cz
moderoval 29.5.2015 tuto diskuziDoporučujeme
Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta? Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta?

Policista řídící provoz na křižovatce mnohé řidiče mate.…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Škoda již vyrábí octavie také v Africe. Mají silnější klaksony Škoda již vyrábí octavie také v Africe. Mají silnější klaksony

Byli jsme u slavnostního otevření továrny Škody v…

Za měsíc a půl začne autosalon ve Frankfurtu. Přehled odtajněných vozů Za měsíc a půl začne autosalon ve Frankfurtu. Přehled odtajněných vozů

Na výstavišti ve Frankfurtu ad Mohanem budou letos chybět…

 VW Polo GTI RX: Rallyekrosový supercar pro Pettera Solberga VW Polo GTI RX: Rallyekrosový supercar pro Pettera Solberga

Volkswagen se sice odporoučel ze soutěžního mistrovství…

Nový Volkswagen Polo téměř bez maskování. Designovou revoluci nečekejte Nový Volkswagen Polo téměř bez maskování. Designovou revoluci nečekejte

Nová generace malého modelu od Volkswagenu se ukáže už ve…

  
Krok k OPC: Opel představuje přiostřenou Corsu S se 110 kW

Krok k OPC: Opel představuje přiostřenou Corsu S se 110 kW

Dnes 13:51

Nový „warm hatch“ je poháněn přeplňovanou čtrnáctistovkou. Nabízí i sportovní vzhled a hravé jízdní vlastnosti.
Blesk.cz

Urbánková koupila chalupu Pawlowské: Teď jim ji sebral Renč

Urbánková koupila chalupu Pawlowské: Teď jim ji sebral Renč

To je ale »pecka«! Halina Pawlowská (62) a Naďa Urbánková (78) vlastnily stejnou chalupu v městečku Pecka v…

Michala Prokopa (70) zradilo zdraví: Zpěvák leží v nemocnici! Ruší koncerty

Michala Prokopa (70) zradilo zdraví: Zpěvák leží v…

Oblíbený zpěvák a bývalý politik Michal Prokop (70) skončil v nemocnici. Jeho hudební vystoupení, které bylo s…

 

iSport.cz

Plechovky od piva jako střídačky? Novinku v Plzni řeší i cizina

Plechovky od piva jako střídačky? Novinku v Plzni…

Netradiční střídačky mají na stadionu fotbalisté Plzně. Během domácích utkání totiž budou sedět uvnitř…

ZNÁMKOVÁNÍ Sparty: Mareček zmatkoval, jediný Karavajev obstál

ZNÁMKOVÁNÍ Sparty: Mareček zmatkoval, jediný…

Fotbalisté Sparty mají za sebou první ostrý duel pod novým trenérem Andreou Stramaccionim. Na zápas 3. předkola…

 

Reflex.cz

Rodiče s dětmi na žhavých uhlících. Případ pro sociálku, nebo Máma roku?

Rodiče s dětmi na žhavých uhlících. Případ pro…

Asi mi prozradíte v diskusi pod článkem, jestli jsem adeptka na titul Máma roku, nebo případ pro sociálku, nebo…

Havárie vlaku v Barceloně, na místě jsou desítky zraněných

Havárie vlaku v Barceloně, na místě jsou desítky zraněných

Přibližně 40 zraněných si dnes vyžádala nehoda příměstského vlaku na nádraží ve španělské Barceloně. Jeden…