Volvo XC90 V8 R-DESIGN – Pohodlí, prestiž, power

Volvo XC90 V8 R-DESIGN – Pohodlí, prestiž, power

 
 

Co může dnes, po příchodu Volva XC60, nabídnout XC90 se silným benzinovým osmiválcem?

Boom velkých a silných aut odezněl dokonce i na rozmařilých trzích jakým je ten americký. Obrat o 90 až 180° se udál tak rychle, že mnoho automobilek – především těch amerických – vůbec nedokázalo reagovat a ocitlo se v existenčních potížích. Jiní se připravovali na náhlou smrt minimálně některých modelových řad. Patří sem i rozměrné XC90? To je v dnešní době ještě obtížné říci, každopádně jeho čas se chýlí ke konci a menší XC60 dokazuje, že se Volvo připravilo na současnou nečekanou situaci velmi dobře.

Ještě před několika lety jeden z nejpopulárnějších evropských modelů kategorie velkých SUV se prodává zejména s řadovými naftovými pětiválci (jiné ostatně Volvo ani nemá), které lze v dnešní zelené atmosféře s úspěchem vydávat za racionální nebo dokonce ekologicky šetrnou variantu. Především nutnost udržet vyšší prestiž na severoamerických trzích přivedla švédskou automobilku k téměř kacířské myšlence umístit pod kapotu XC90 napříč osmiválcový motor s uspořádáním do V. S projektem, který se později objevil i v sedanech S80 vypomáhala po konstrukční a vývojové stránce japonská Yamaha.

obrázek [555 x 367]
 

Od roku 2005 je tak Volvo alespoň papírově připraveno konkurovat osmiválcovým BMW X5, Range Roverům nebo Porsche Cayenne. Stará se o to agregát o objemu 4,4 l (232 kW).

V roce 2002 poprvé představené XC90, které má za sebou jeden mírný facelift, se nám na sklonku kariéry dostalo do rukou se sportovním paketem R-DESIGN v exkluzivní červené barvě Passion.

R-DESIGN: Designově rychlý

Kdo čekal na přiostření v motorovém prostoru, ten asi bude novým balíčkem R-DESIGN zklamán. Vedle sportovního podvozku (tužší tlumiče a stabilizátory, přímější a tužší řízení s degresivním posilovačem) se Volvo zaměřilo především na vzhled svého SUV, ale i tak znamenají decentní optické úpravy v agresivním konkurenčním prostředí alespoň dílčí zvýšení atraktivity pro model XC90.

Změny začínají od nových designů 19 a 20palcových kol (testované XC90 mělo 20palcová pětipaprsková kola Cratus), která opticky velmi dobře vyplňují blatníky, přes logo R-DESIGN na čelní mřížce a nerezové kryty prahů, až po nově vyvedené zdvojení chromovaných koncovek výfuku. U R-paketu jsou podélné nosiče na střeše standardně odstraněny, Volvo je však na přání zákazníka dodá zdarma.

obrázek [555 x 346]
 

Také uvnitř vozu budou kupci XC90 Sport s R-paketem cítit, že sedí v „ještě o něco exkluzivnějším voze“. Větší využití koženého čalounění, které je například u sedadel vyvedeno kontrastně ve dvou barvách, dodává větší pocit luxusu. Logo R-DESIGN se usadilo nejen na opěradlech, ale také na koženém sportovním volantu. Volvo do svého balíčku zahrne také koberečky, chronografické přístroje, kůží obšitou řadicí páku, stejně jako hliníkovou dekoraci středního panelu a výplní dveří.

Interiér: Jako doma v obýváku

Zavřete za sebou dveře a jako mávnutím kouzelného proutku se nechte přenést do pohodlné kožené sedačky u vás doma v obývacím pokoji. Hluk okolí zůstává mimo auto, uvnitř je klid, komfort a pohodlí. Sportovní sedadla (součást paketu R-DESIGN) s elektrickým ovládáním a pamětí poloh mají dostatečné boční vedení a dobře podepírají stehna i záda. I když mají v názvu slovo „sportovní“, nenechte se mýlit, to co umí zdaleka nejlépe je hýčkat vaše tělo při klidné plavbě krajinou.

Kvalitní kůží obšitý multifunkční tříramenný volant se díky své robustní konstrukci velmi dobře drží a dává řidiči pocit absolutní vlády nad tímto více než dvoutunovým kolosem. Hned při prvním usednutím za volant na vás dýchne nezaměnitelný severský přístup ke komfortu. I přes záplavu hliníku či jemné kůže vám ale nemůže uniknout, že od uvedení modelu na trh již v řece uplynulo mnoho vody. To není myšleno jako výtka, všechno funguje velmi dobře a za léta výroby byly snad všechny mušky vychytány, moderní high-tech interiéry vypadají ale zkrátka jinak. Jak? Stačí nakouknout do tolik opěvované XC60...

Velmi svěže působí modro-fialové podsvícení přístrojové desky, které dominuje dvojice kulatých ukazatelů (tachometr a otáčkoměr). Po stranách jsou dva menší budíky (teplota chladicí kapaliny a palivoměr) a u spodní hrany jsou nezbytné kontrolky (vpravo) a palubní počítač (vlevo). Displej palubního počítače je možná až zbytečně malý, na velké přístrojové desce mohl dostat více místa a zobrazovat např. i dvě funkce najednou. To, že veškerá komunikace probíhá v češtině bereme jako dobrou ukázku toho, jak si Volvo váží svých českých zákazníků. Drobnou inovací prošel i středový panel, na velká plastová tlačítka a ovladače si rychle zvyknete.

obrázek [555 x 253]
 

Prostornost a komfort kabiny také ocení pasažéři na zadních sedadlech, kam se pohodlně usadí i tři dospělí. Pro zpříjemnění cesty jim můžete pustit televizi nebo film na DVD. Obraz budou mít na dvojici displejů umístněných v hlavových opěrkách a díky samostatnému ovládání audiosystému se dvěma vstupy na sluchátka bude poslouchat zvuk jen ten, kdo právě film sleduje. Řidič tak má klid na řízení nebo konverzaci se spolujezdcem.

Objem zavazadlového prostoru je 483 l (pokud máte 7místnou verzi, pak je to 249 l). Po sklopení druhé řady sedadel získáte velmi slušných 1 837 l, což společně se sklopeným spodním víkem pátých dveří dovoluje přepravu i velmi dlouhých a rozměrných předmětů. Pod dnem zavazadelníku naleznete praktické přihrádky na drobnosti.

Silný motor ve vysokém a těžkém autě

Aby bylo jasné, s kým máme dnes tu čest, začněme strohými daty. Benzinový atmosférický agregát V8 s řadami válců svírajícími úhel 60 stupňů disponuje čtyřventilovou technikou a rozvodem DOHC. Motor o zdvihovém objemu 4414 cm3 má kompresní poměr 10,4 : 1. Pohonná jednotka se může pochlubit výkonem 232 kW (315 k) v 5.850 min-1 a maximální točivý moment 440 Nm nastupuje v 3.900 min-1, když celých 368 Nm je k dispozici již od 2 000 min-1. Síla motoru se na přední kola přenáší pomocí klasického 6stupňového automatu, systém Haldex v případě potřeby redistribuuje i velkou část točivého momentu ke kolům zadní nápravy.

Tolik výčet technických dat, pojďme se přesunout do praxe. Díky výborně odhlučněné kabině a kultivovanému agregátu po nastartování slyšíte jen tiché ševelení, osmiválcová šelma se zatím rozehřívá. Reakce na plynový pedál je díky absenci turbodmychadla příjemně bezprostřední. Automatická převodovka jiné slovo než je komfort ve svém slovníku nemá, časem se s ní dá ale poměrně dobře sžít. Její časté váhání při ostřejším stylu jízdy vás ale jakoby stále upozorňuje, že ani osmiválcové XC90 není založením kdovíjaký sportovec. Otáčky se při běžné jízdě drží mezi 1.500 a 2.000, více ostatně ani není vzhledem k dostatečné síle agregátu potřeba.

obrázek [555 x 363]
 

Při plném sešlápnutí plynu motor krásně zahřmí a ze čtveřice chromovaných koncovek se ozve nenapodobitelný hrdelní osmiválcový rykot. Ručička otáčkoměru rychle letí až k červenému poli, začínajícím u 6.000 min-1 , automat přeřadí na vyšší rychlostní stupeň a velké SUV se s nezmírněnou chutí žene dál. Akceleraci z nuly na stovku zvládne XC90 s osmiválcem za 7,3 s, což je na auto s provozní hmotností přesahující 2.100 kg úctyhodný výkon. Velmi rychle se auto dostane někam ke 160 km/h, pak už není akcelerace tak razantní. Při troše trpělivosti není problém dosáhnout výrobcem udávané maximální rychlosti 210 km/h. Ve vysokých otáčkách zní motor opravdu božsky, stejně působivé je i jeho nazlobené hučení v otáčkách nízkých. Ve středních otáčkách se ale motor ozývá možná razantněji, než jsme čekali.

Když rychle, tak raději jen rovně

Pohodlí, klid v interiéru a pasivní dojem bezpečí sebou přináší jedno drobné úskalí: i při rychlostech nad úrovní národního dálničního limitu vám nepřijde, že jedete nějak extrémně rychle či nebezpečně. To bezezbytku platí, pokud ovšem vaše trasa vede zhruba rovně. Jakmile totiž přijde čas zatáček, těžké SUV hodně rychle ztrácí dech a dotýká se svých jízdních limitů. Bohužel mu příliš nepomohou ani příplatková 20palcová kola a sportovně laděný podvozek s tužšími příčnými stabilizátory a tlumiči. Houpání a velké náklony karoserie jsou při prudších manévrech neustálými společníky. Výkon motoru zde vypisuje až příliš velkorysý šek, který ale podvozek, ač se snaží sebevíc, není sto proplatit. Dnešní podvozková špička v tomto segmentu je zkrátka už někde (hodně) jinde. Sportovní řezání zatáček si tedy ani v osmiválcovém Volvu XC90 příliš neužijete, musíte vzít zavděk velmi svižnými přesuny z bodu A do bodu B (avšak bez objížďky přes Adrenalinov). Nastavení podvozku je prostě a jednoduše výsostně komfortní, což na druhou stranu znamená, že v oblasti komfortní jízdy je XC90 stále jako ryba ve vodě. Kočírovat vzpurné XC90 pomáhá brzdový systém s ventilovanými kotouči o průměru 336 mm vpředu a 308 vzadu. Z pohledu běžného uživatele Volva XC90 se zdá být dostatečně dimenzován, vzhledem k hmotnosti vozu a osmi válcům pod kapotou by ale větší brzdný účinek možná nebyl na škodu.

Osmiválec o objemu 4,4 l a klasická, i když šestistupňová automatická převodovka dohromady znamenají, že se musíte připravit na vyšší spotřebu. Volvo udává hodnoty 19,8 l na 100 km při jízdě v městském provozu; 9,6 l mimo město a kombinovanou spotřebu 13,3 l. V celotýdenním testu jsme naměřili průměrnou spotřebu 15,7 l, při jízdě rychlostí 130 km/h na tempomat při transferu Praha-Brno po „dálnici“ D1 byla spotřeba pod 12 l; naopak při krátkých cestách po městě nebo při dravější jízdě na točitých okreskách se spotřeba lehce přehoupla přes 20 l.

Závěr

Volvo XC90 V8 je velké, pocitově bezpečné a prostorné auto s charismatickým a mimořádně komfortním interiérem. Osmiválec do tak velkého a těžkého auta zapadá lépe než výrazně úspornější, ale i méně kultivované naftové pětiválce. Z poněkud ospalého mamuta se díky silnému motoru rázem stává příjemně dynamický automobil, ze kterého má každá rovinka strach. Bohužel, o zatáčkách se to zdaleka říci nedá.

obrázek [555 x 375]
 

První cena vozu1.129.000,- Kč (XC90 D5, výbava Kinetic)
První cena vozu s testovanou motorizací1.529.000,- Kč (XC90 V8, výbava Momentum)
Základní cena testovaného vozu1.667.000,- Kč (XC90 V8, výbava R-DESIGN)
Cena testovaného vozu vč. příplatků1.738.000,- Kč (XC90 V8, výbava R-DESIGN)

Plusy

  • prostorný interiér
  • výborná ergonomie
  • velký zavazadlový prostor
  • silný zážehový motor
  • účinné brzdy
  • paket R-DESIGN

Minusy

  • jízdní vlastnosti při rychlé jízdě
  • vysoká spotřeba
  • malý palubní počítač
  • stále ještě vyšší ceny
Spolupracujeme s TipCars.com

Volvo XC90 V8 R-DESIGN

Cena v základní výbavě: 1 667 000 Kč Cena v testované výbavě: 1 738 000 Kč

Základní výbava:ABS + EBD (Electronic Brake Force Distribution), odvětrávané kotouče brzd všech kol, 6stupňová automatická převodovka Geartronic, DSTC (Dynamic Stability and Traction Control), brzdový asistent EBA, RSC (Roll Stability Control), automatická regulace světlé výšky (Nivomat), elektronicky řízený systém AWD (Haldex), airbagy řidiče a spolujezdce, SIPS (systém ochrany při bočním nárazu, boční airbagy řidiče i spolujezdce), hlavové airbagy IC (Inflatable Curtain), přední a zadní automatické bezpečnostní pásy s předpínači, přední bezpečnostní pásy s omezovači tahu, WHIPS (systém ochrany páteře při nárazu zezadu, přední sedadla), opěrky hlavy na zadních sedadlech, lékárnička, výstražný trojúhelník, dětské pojistky na zadních dveřích (manuální), příprava ISOFIX na vnějších zadních sedadlech (ve 2.řadě), bezpečnostní sloupek řízení nastavitelný ve dvou osách, posilovač řízení, ukazatel venkovní teploty, elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, stěrač a ostřikovač zadního okna, přední mlhová světla, třetí brzdové světlo, osvětlení vozu "Home safe", centrální zamykání s dálkovým ovládáním a funkcí deadlock, alarm s pohybovým a náklonovým čidlem, elektronický imobilizér, dojezdové rezervní kolo, kliky dveří v barvě vozu, boční lišty v barvě vozu, vnější zpětná zrcátka v barvě vozu, automatická dvouzónová klimatizace s vnitřní recirkulací, AQS - systém kvality vzduchu v interiéru se senzorem, protipylový filtr, výdechy větrání v B-sloupcích, elektrické ovládání předních a zadních oken (přední s funkcí auto-up/auto-down), výškově nastavitelná přední sedadla s bederní opěrkou, sklopné opěradlo sedadla spolujezdce, věšák na šaty na opěrce hlavy sedadla spolujezdce, středová loketní opěrka vpředu, držáky nápojů vpředu, otáčkoměr, digitální hodiny, palubní počítač, tempomat, ovládání audiosytému na volantu, AUX vstup (3,5 mm jack) pro připojení externího zdroje hudby, zásuvka 12 V ve středové konzole, vpředu a v zavazadlovém prostoru, lampičky na čtení vpředu a vzadu, osvětlení nástupního prostoru u řidiče a spolujezdce, osvětlení interiéru se zpožděným zhasínáním, osvětlená toaletní zrcátka vpředu, osvětlená a uzamykatelná přihrádka v palubní desce, držák na CD, kůží potažený volant, kůží potažená hlavice řadicí páky, hliníkové obložení, textilní koberečky, síť k oddělení zavazadlového prostoru, elektricky sklopná vnější zpětná zrcátka s osvětlením nástupního prostoru, kožené čalounění, vyhřívaná přední sedadla, audiosystém High Performance (rádio, přehrávač CD/MP3, zesilovač 4x40W, 8 reproduktorů), zásuvka na sluchátka vzadu, vnitřní zpětné zrcátko s automatickou změnou odrazivosti, dešťový senzor, přední boční okna s vodoodpudivým povrchem, roleta zavazadlového prostoru, systém pro uchycení nákupních tašek v zavazadlovém prostoru, lemy blatníků v barvě vozu, kola z lehkých slitin 7.0x17" ANTAEUS (pneu 235/65 R17), elektricky nastavitelné sedadlo řidiče s pamětí pro sedadlo a vnější zpětná zrcátka,speciální kožené čalounění se sportovními sedadly vpředu, sportovní koberečky R-Design, sportovní volant R-Design, kůží potažená hlavice řadící páky Sport, hliníkové obložení R-Design, chronografické přístroje (Watch-dial), čelní maska R-Design, boční ozdobné prahové lišty, kola z lehkých slitin 8.0x19" VULCANIS, dvojitá koncovka výfuku R-Design, sportovní podvozek, posilovač řízení s proměnlivou účinností, ostřikovače světlometů, aktivní Dual-xenonové světlomety

Výbava testovaného vozu:Zábavní systém pro zadní sedadla (+58.000,-), digitální TV v hlavových opěrkách (+18.000,-).

Česko má po Estonsku největší platové rozdíly mezi muži a ženami v Evropě Česko má po Estonsku největší platové rozdíly mezi muži a ženami v Evropě

Ženy v Evropské unii vydělávají na hodinu méně než muži,…

Prazdroj chce vyrábět o třetinu více piva Pilsner Urquell, investuje téměř 300 milionů Prazdroj chce vyrábět o třetinu více piva Pilsner Urquell, investuje téměř 300 milionů

Plzeňský Prazdroj rozšíří za více než 280 milionů korun…

Glosa Adély Čabanové: Budoucnost v ambulancích Glosa Adély Čabanové: Budoucnost v ambulancích

Úhradová vyhláška, která byla jedním ze spouštěčů…

Koruna už je silnější než před intervencemi ČNB Koruna už je silnější než před intervencemi ČNB

Česká měna k euru zpevnila na silnější úroveň, než měla…

 

Štítky SUV Volvo Testy

Technické údaje
Motor Volvo XC90 V8 R-DESIGN
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 8 / 4
Zdvihový objem (ccm): 4414
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 232 / 5850
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 440 / 3900
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 210
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 7.3
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 19.8 / 9.6 / 13.3
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 483 / 1837
Objem nádrže (l):80
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 2111 / -
Rozměr pneu:225/50 R20
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4807
b) šířka (mm): 1898
c) výška (mm): 1784
d) rozvor (mm): 2857
e) rozchod vpředu (mm): 1634
f) rozchod vzadu (mm): 1624
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 900 / 1170
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 600 / 870
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 990
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):940
k) šířka vpředu (mm): 1380
l) šířka vzadu (mm): 1360
délka sedáku vpředu (mm): 520
délka sedáku vzadu (mm): 500
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 610
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Volvo XC90 V8 R-DESIGN
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 7
Odkládací plochy: 9
Dojem z řízení: 9
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 9
Hlučnost v nižších otáčkách: 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 7
Spotřeba: 5
Odstupňování převodovky: 9
Snadnost řazení: 7
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 5
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 10
Přenos hnací síly na vozovku: 9
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 7
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 9
Variabilita zavazadlového prostoru: 9
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 6
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,00
 Doporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Hyundai uvádí na trh další nový model: SUV Kona ale vůbec není levné Hyundai uvádí na trh další nový model: SUV Kona ale vůbec není levné

Vůz s designově velmi komplikovanou přídí se stává…

Mazda vrátí na trh wankelův motor už za dva roky. Ne ovšem tak, jak si myslíte... Mazda vrátí na trh wankelův motor už za dva roky. Ne ovšem tak, jak si myslíte...

Motor s rotačním pístem bude nyní plnit jinou roli.

 Ojeté Volvo XC90 (2002-2015): Takhle si představujeme SUV Ojeté Volvo XC90 (2002-2015): Takhle si představujeme SUV

Dlouhých 13 let se vyráběla původní řada XC90. Za jejím…

Volvo XC Classic: První generace XC90 žije dál Volvo XC Classic: První generace XC90 žije dál

Stařičké SUV se na čínském trhu bude nadále prodávat s…

  
Tohle jsou ta nejlepší MPV na českém trhu

Tohle jsou ta nejlepší MPV na českém trhu

Včera

Jaká jsou ta nejlepší MPV na trhu? Podle českých zákazníků Hyundai ix20, Opel Meriva nebo VW Touran. Hodně se daří i osobním dodávkám.
Blesk.cz

Plechoví titáni se rvou se světelnými meči a obřími kanony. Gundam Versus je zběsilá řežba s roboty

Plechoví titáni se rvou se světelnými meči a obřími…

Souboje obřích robotů nejsou oblíbeností výhradně Japonců. Filmy jako Pacific Rim ukázaly, že toto téma mají…

Brambory z Česka, nebo z dovozu? Pěstitelé řekli, jaké by si určitě nekoupili

Brambory z Česka, nebo z dovozu? Pěstitelé řekli,…

Brambory jsou nedílnou součástí jídelníčku většiny Čechů. Jíme je vařené, pečené a nejen o Vánocích je přidáváme…

 

iSport.cz

Se Sadílkem v PSV počítají. Podepsal lukrativní smlouvu do roku 2020

Se Sadílkem v PSV počítají. Podepsal lukrativní…

Český fotbalový talent Michal Sadílek podepsal v PSV Eindhoven novou smlouvu až do roku 2020. Původní kontrakt…

Jak v lize naplňují potenciál? Plzeň a Olomouc na 100%, nejhorší Sparta

Jak v lize naplňují potenciál? Plzeň a Olomouc na…

Liga je ve své třetině, přesto už vykrystalizoval jeden obrovský favorit na zisk titulu. Překvapivě se nejedná o…

 

Reflex.cz

55 tisíc lidí žádá změnu tvrdého protikuřáckého zákona. Stát přece není biřic, politici nejsou vrchnost

55 tisíc lidí žádá změnu tvrdého protikuřáckého…

Hloučky kuřáků před hospodami, cigaretový dým a hluk pod okny bytů, štamgasti, kteří se dívají na fotbal přes…

Ztracený svět: Tajemství hlubokých jeskyní zachycena na působivých fotografiích

Ztracený svět: Tajemství hlubokých jeskyní zachycena…

Visel na tenkém laně 200 metrů nad zemí v nejhlubší přírodní šachtě na světě, prozkoumal nejtemnější zákoutí…