Automobilky tlačí na Evropskou komisi, chtějí upravit limity CO2
Světová pandemie koronaviru může automobilkám výrazně zkomplikovat snahu o snížení flotilových emisí, což by mohlo vést k udělování obrovských pokut.
Podle informací britského Auto Express oslovila skupina automobilek Evropskou komisi se žádostí, zda by kvůli komplikacím spojeným se světovou pandemií koronaviru nemohla být upravena „určitá pravidla“. Britové přitom předpokládají, že těmito pravidly jsou míněny především limity flotilových emisí.
Podle v současnosti platných nařízení by se totiž průměrné flotilové emise značky, tedy průměrné emise všech prodaných modelů, neměly od konce tohoto roku pohybovat nad hranicí 95 g/km. V opačném případě by totiž automobilky čelily obrovským sankcím.
Kvůli koronaviru je však v současnosti zavřená řada dealerství napříč Evropou a lidé ani nemají příliš velký zájem do těch otevřených v současnosti chodit. Automobilky tak mají celkem pochopitelné obavy, zda se jim podaří prodat dostatek čistých modelů a dostat tak průměrné flotilové emise pod vytyčenou hranici.
Automobilkám by přitom nemuselo jít o posouvání hranice emisí, jako spíš o možnost prodloužení platnosti speciálního bonusu za každý automobil s emisemi pod 50 g/km. Systém totiž počítá s možností započítávat každé takové auto, prodané do konce roku 2020, za dvě.
V roce 2021 se však tento bonus bude upravovat a každé prodané auto s emisemi pod 50 g/km se bude počítat jako 1,67 (prodaného auta) a v roce 2022 jako 1,33. Kvůli v současnosti uzavřeným dealerstvím ale automobilky zřejmě přijdou o několik měsíců, kdy by mohly uplatňovat maximální bonus za prodané elektromobily či plug-in hybridy, které se do limitu 50 g/km vejdou.
Tiskový mluvčí Evropské komise pro Auto Express uvedl: „Komise přijala dopis od automobilového průmyslu, který žádá o posunutí aplikace některých pravidel. Na tento dopis včas odpovíme.“ Komise chce přitom využít všechny dostupné nástroje, aby podpořila členské státy a zmírnila závažné negativní sociálně-ekonomické důsledky nákazy koronavirem.
Přijatá opatření ovšem musí být „pečlivě cílená, aby přiměřeně a účinně zmírnila sociálně-ekonomické důsledky a současné krize tam, kde je to naléhavě nutné.“