Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Automobilky tlačí na Evropskou komisi, chtějí upravit limity CO2

Ondřej Mára Ondřej Mára 3. 4. 2020 • 06:45
13
61
Zobrazit náhledy (13)
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Světová pandemie koronaviru může automobilkám výrazně zkomplikovat snahu o snížení flotilových emisí, což by mohlo vést k udělování obrovských pokut.

Podle informací britského Auto Express oslovila skupina automobilek Evropskou komisi se žádostí, zda by kvůli komplikacím spojeným se světovou pandemií koronaviru nemohla být upravena „určitá pravidla“. Britové přitom předpokládají, že těmito pravidly jsou míněny především limity flotilových emisí.

Podle v současnosti platných nařízení by se totiž průměrné flotilové emise značky, tedy průměrné emise všech prodaných modelů, neměly od konce tohoto roku pohybovat nad hranicí 95 g/km. V opačném případě by totiž automobilky čelily obrovským sankcím.

Kvůli koronaviru je však v současnosti zavřená řada dealerství napříč Evropou a lidé ani nemají příliš velký zájem do těch otevřených v současnosti chodit. Automobilky tak mají celkem pochopitelné obavy, zda se jim podaří prodat dostatek čistých modelů a dostat tak průměrné flotilové emise pod vytyčenou hranici.

Automobilkám by přitom nemuselo jít o posouvání hranice emisí, jako spíš o možnost prodloužení platnosti speciálního bonusu za každý automobil s emisemi pod 50 g/km. Systém totiž počítá s možností započítávat každé takové auto, prodané do konce roku 2020, za dvě.

V roce 2021 se však tento bonus bude upravovat a každé prodané auto s emisemi pod 50 g/km se bude počítat jako 1,67 (prodaného auta) a v roce 2022 jako 1,33. Kvůli v současnosti uzavřeným dealerstvím ale automobilky zřejmě přijdou o několik měsíců, kdy by mohly uplatňovat maximální bonus za prodané elektromobily či plug-in hybridy, které se do limitu 50 g/km vejdou.

Tiskový mluvčí Evropské komise pro Auto Express uvedl: „Komise přijala dopis od automobilového průmyslu, který žádá o posunutí aplikace některých pravidel. Na tento dopis včas odpovíme.“ Komise chce přitom využít všechny dostupné nástroje, aby podpořila členské státy a zmírnila závažné negativní sociálně-ekonomické důsledky nákazy koronavirem.

Přijatá opatření ovšem musí být „pečlivě cílená, aby přiměřeně a účinně zmírnila sociálně-ekonomické důsledky a současné krize tam, kde je to naléhavě nutné.

Související články

Témata
6. 4. 2020 12:06
Re: přitom by stačilo
Zajimave, ze zmerime-li spotrebu realisticky - tj kolik energie do motoru tece, misto nesmyslneho mereni objemu paliva - tak moderni inkarnace tech "muzealnich motoru" maji velice podobnou spotrebu jako diesely, pricemz dosahuji lepsich emisi, litroveho vykonu i tociveho momentu a kultury chodu a zaroven jsou levnejsi na vyrobu... Proc tedy patri do muzea?
5. 4. 2020 15:08
Re: automobilkam by nejvic pomohlo
Tak tady máš ten tvůj "pokrok"! :-[]
https://zpravy.aktualne.cz/…d74ac1f6b220ee8/
4. 4. 2020 22:35
Re: Zrušit podvod ze zákona
Myslis ze splni tech 95g? To by me dost prekvapilo. Takova Skodovka snad nema jediny auto krom citigo ktery by se do limitu veslo. Ze by na tom Honda byla tak vyrazne lip se mi nechce verit.
4. 4. 2020 22:32
Re: Zrušit podvod ze zákona
Hnusny spinavy EV a cisty moderni benzin. Koukam ze nejses vubec zaujatej :D
Nicmene realny pohled je takovy ze oboji poskozuje zivotni prostredi trochu jinak ale poskozovani zivotniho prostredi je holt spjaty s civilizaci. Musime se jen snazit o to at ho poskozujeme v ramci moznosti co nejmin. Zakazovat spalovaci auta a protlacovat misto nich EV je nesmysl. To je fakt ktery je potreba si uvedomit.
4. 4. 2020 20:41
Re: Zrušit podvod ze zákona
Urcite poznas aj takych ludi.
Kazdy z nas zo svojho okolia pozna aj fanatickych ultra praviciarov aj ultra laviciarov.
Uz je to len na nas ku ktorej strane viacej ci menej inklinujeme a akou mierou ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku