Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Bentley Continental GT slaví 80.000 vyrobených kusů. Jak se za tu dobu změnil?

David Bureš David Bureš 28. 1. 2021 • 04:41
68
9
Zobrazit náhledy (68)
Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Aktuálně nás nenapadá auto s hezčím interiérem. Digitální přístroje působí díky 3D grafi ce luxusně. Novinkou je možnost zkombinovat v obložení dva typy materiálu. Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Chloubou continentalu je takzvaný rotující displej. Trojhranný blok, který má na jedné straně pouze dekor, na druhé displej multimediálního systému a na třetí krásné analogové ukazatele. Příplatkový prvek za skoro 150 000 Kč chce každý, auto bez něj se prý snad ještě ani nevyrobilo. Jedno takové „levnější“ si ale jistý český klient objednal. Nápisy na tlačítkové liště jsou voleny tak, aby měly symetricky od středového kolečka vždy stejný počet písmen. Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Kosočtvercům na dveřích a sedadlech říká Darren diamanty. Každý je tvořen 712 stehy, celkem byste jich v interiéru napočítali 310 675. Padne na ně 2,8 km nití! Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Že má strojovna 6.0 W12 s dvěma turby sílu lokomotivy, je každému jasné. Že ale dokáže cestovat i za 8,5 l/100 km, nás vážně překvapilo. Běžně počítač hlásil spotřebu kolem 12 litrů. Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT Bentley Continental GT

Luxusní gran turismo Continental GT se vyrábí už 18 let. Za tu dobu se změnilo mnohé, a přestože už dvanáctiválec není jedinou volbou, pořídit ho lze pořád.

Automobilka Bentley je součástí koncernu VW Group už od roku 1998. Prvním vozem vzniklým kompletně za vedení nového majitele se však stalo až kupé Continental GT, jehož sériová výroba odstartovala v roce 2003. Takto nazvaný model je v nabídce stále, přičemž názorně ukazuje, jak se britský výrobce luxusních aut za tu dobu proměnil.

Continental GT byl vlastně první velkosériový automobil značky, díky čemuž už za 18 let produkce překonal hranici 80.000 vyrobených exemplářů. Jubilejní kousek má oranžový lak Orange Flame a volant napravo, přičemž na jeho montáži se podíleli i mnozí pracovníci, kteří tvořili již vůbec první kousek Continentalu GT v roce 2003.

Luxusní gran turismo tehdy zahajovalo moderní éru značky. Převzalo jméno kupé R-Type Continental z roku 1952, které karosoval Mulliner a které ve své době bylo s maximální rychlostí bezmála 193 km/h nejrychlejším čtyřmístným automobilem na světě.

Na obdobný charakter vsadil právě i novodobý Continental GT, jehož první generace využila šestilitrový dvanáctiválec do W s dvěma turbodmychadly o výkonu 412 kW (560 koní). Právě tento agregát se v nabídce objevuje i dnes, v druhé generaci z roku 2011 jej však doplnil i slabší čtyřlitrový vidlicový osmiválec twin-turbo. U třetí generace nabízené od roku 2018 se navíc do budoucna očekává také rozšíření nabídky o plug-in hybridy.

Právě třetí generace se proti svým předchůdcům výrazně změnila. Vsadila na novou koncernovou architekturu MSB, která snížila její hmotnost a klasický automat nahradila dvouspojkovou převodovkou. Spolu s tím se změnil i vnější styl, který se stal atletičtějším než kdy dříve.

„Při uvedení na trh v roce 2003 společnost Bentley předefinovala moderní grand tourer revolučním modelem Continental GT. Nyní, v roce 2021, je GT nadále dokonalým luxusním grand tourerem, který zahrnuje nejnovější technologie, výkon a styl,“ říká generální ředitel Bentley Adrian Hallmark.

S překonáním historického milníku navíc automobilka připomíná nejvýznamnější exempláře historie Continentalu GT. Prvním je samozřejmě vůbec první sériový kousek s VIN 0001, který sloužil v testovací flotile značky. Následuje Continental Supersports, který je považován za vrchol první generace. Nabídku doplnil v roce 2009, jakožto limitovaná edice s výkonem navýšeným na 463 kW (630 k), která uměla jezdit i na etanol.

Druhou generaci pak zastupuje kupé Continental GT V8 S, zatímco tu současnou Continental GT Convertible z aktuální flotily značky novinářských automobilů.

Bentley ale Continentalem GT oživilo také svůj charakter výrobce nejen luxusních, ale také hodně rychlých automobilů. Automobilka tak připomíná také exemplář, s nímž slavný Juha Kankkunen překonal rychlostní rekord v jízdě na ledu. V roce 2007 s ním ve Finsku překonal rychlost 321,65 km/h. V roce 2019 zase Bentley získalo titul nejrychlejšího sériového auta na slavném Pikes Peaku, když trojnásobný šampion závod Rhys Millen překonal 156 zatáček za pouhých 10 minut a 18,4 sekundy.

V případě druhé generace se zase značka vrátila do světa motorsportu, když v sezoně 2014 uvedla na okruhovou scénu závodní Continental GT3. Stala se úspěšnou, když nejnovější Continental GT3 třeba loni zvítězil ve dvanáctihodinovém závodu Bathurst v Austrálii.

Doporučujeme

Témata
Avatar - Barrichello
29. 1. 2021 21:22
Re: Contík
Souhlas, tahle generace se hodně povedla a to i uvnitř, ty předchozí sou ohyzdné.
Ze starších jedině Mulsanne a pak až do hloubky k Arnage
Avatar - Barrichello
29. 1. 2021 21:21
Re: Elektrika
prorotže to nikdo nechce a lidi v tom chtěj W12 a V8?

80% kupujících ja Asie, Arábie, bývalé SSSR, Japonsko a USA, tam ti na lektriku se*e bílej tesák.
29. 1. 2021 09:41
Elektrika
Upřímně ale nechápu proč zrovna tohle auto už není dlouhá leta elektrický. Všechny nevýhody EV v tomto typu auta vadí míň (cena, kapacita potažmo dojezd) a výhody by se šikly (vysoce výkonný eleketromotory, nízký těžiště). Kdyby contík byl s baterií 150kWH a výkony přes 1000k tak by všichni slintali. To že by stál 6 nebo 8 mega by zas tolik nevadilo.
29. 1. 2021 09:35
Contík
Trvalo to dlouhé tři generace než z toho udělali hezký, koukatelný auto. První byla vysloveně fuj a druhá nic moc. Obecně platí že design bentleye byl dlouhá léta děsný,ale v posledních letech se to změnilo. Vrcholem byl původní prototyp bentaygy, to bylo zvracecí auto.
29. 1. 2021 09:20
Re: Každýho Bentleje VW dotuje 20 000 $!!!
rozmyslam, ktory je toto zo "svedkov elonovych" ... a preco si zalozil novy profil :)