Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Carlos Ghosn už není v japonském vězení. Bývalý šéf Renaultu nečekaně unikl do rodného Libanonu

ČTK ČTK 31. 12. 2019 • 14:38
11
54
Zobrazit náhledy (11)
Carlos Ghosn Carlos Ghosn Carlos Ghosn Carlos Ghosn Carlos Ghosn Carlos Ghosn

Někdejší šéf automobilky Renault byl měsíce držen v drsných podmínkách japonské vazby. Tvrdí, že neutekl před spravedlností, ale nespravedlností.

Bývalý předseda správní rady japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn uprchl z Japonska do Libanonu. V prohlášení, které dnes zveřejnil, uvedl, že neutekl před spravedlností, ale před nespravedlností a politickou perzekucí. Ghosn měl v Japonsku stanout před soudem kvůli obvinění z finančních deliktů, včetně podhodnocování příjmů ve finančních výkazech.

"Neuprchl jsem před spravedlností, unikl jsem před nespravedlností a politickým pronásledováním," uvedl Ghosn v prohlášení, v němž potvrdil, že se nachází v Libanonu. V Japonsku mu podle něj byla upírána základní lidská práva. Justiční systém asijské země, ze které uprchl, bývalý šéf Nissanu označil za "zmanipulovaný" a odmítl být dál jeho "rukojmím". "Konečně mohu svobodně komunikovat s médii a těšit se na začátek dalšího týdne," dodal Ghosn.

Ghosn má podle agentury Reuters francouzské, brazilské a libanonské občanství. Jak se mu podařilo opustit Japonsko, není jasné. Do Bejrútu podle některých médií dorazil již v neděli, podle listu The Wall Street Journal ale až v pondělí. Francouzský list Les Echos napsal, že Ghosn přiletěl soukromým letadlem z Turecka. Libanon nemá s Japonskem uzavřenou dohodu o vydávání svých občanů.

Kvůli obviněním z finančních deliktů byl v Japonsku Ghosn zadržen loni v listopadu. Později byl propuštěn na kauci, jejíž součástí ale byla podmínka, že nesmí Japonsko opustit. Měl rovněž zakázáno používat bez dozoru internet či kontaktovat manželku. Začátek soudu s ním je naplánován na duben příštího roku. Ghosn všechna obvinění odmítá.

Ghosn je architektem dlouholeté francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. Po loňském zatčení byl postupně odvolán z čela správních rad všech tří členských podniků aliance.

Ghosn začátkem roku uvedl, že obvinění z finančních deliktů jsou důsledkem "komplotu a zrady" části vedení Nissanu, které se stavělo proti jeho plánu hlubší integrace s francouzským partnerem Renault.

Související články

Témata
3. 1. 2020 14:42
Re: Vcera som na neho myslel
:D Tak tohle je fakt dobrý. Věděli o tom, tak šli za Carlem a Carl řekl : " Nechte to tak, však ve východní Evropě se najde dost ***ů, co to koupí a pak jim neuznáme reklamaci. "
Jestli by pro tebe nebylo lepší toho Scenika prodat a koupit zas něco jinýho, aby si mohl hledat závady zase u jiný značky a nebo konečně najdeš nějaký ideální auto bez závad a konstrukčních vad a budeš konečně šťastnej.
I když ty seš asi ten typ, co hledá problémy všude a na všem a vadí mu, že mouchy bzučí, což je jejich konstrukční vada a příroda to taky odmítá uznat.
Avatar - xxc
2. 1. 2020 08:21
Re: Vcera som na neho myslel
nevolim kotlebu urcite :-)
1. 1. 2020 16:00
Re: Vcera som na neho myslel
Myslel som si, že si kus, ale bol to omyl. Ty si celý.
Avatar - xxc
1. 1. 2020 14:40
Re: Konec příběhu....
Ja uz to tiez nesledujem, v zaciatkoch sa o tom popisalo celkom dost.
Avatar - xxc
1. 1. 2020 14:38
Re: Vcera som na neho myslel
Reklamoval som aj Citroen, ale tam to porisili v pohode a zatial auto funguje nad ocakavania. BMW tak isto, nic nevrzga, nic neklepe, aj ked par veci na reklamaciu by sa naslo, ale na rozdiel od Renaultu to nie su nebezpecne veci. Zatial uplne mimo auto mi predal iba Renault na cele s Ghosnom.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku