Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ceny vodíkových elektromobilů mohou být do 5 let na úrovni běžných aut, zní z BMW

Ondřej Mára Ondřej Mára 29. 1. 2020 • 20:45
13
31
Zobrazit náhledy (13)
BMW i Hydrogen Next BMW i Hydrogen Next BMW i Hydrogen Next BMW i Hydrogen Next BMW i Hydrogen Next BMW i Hydrogen Next BMW i Hydrogen Next BMW i Hydrogen Next

Vodíkové elektromobily, často označované jako FCEV, jsou zatím spíše raritou. Jeden z vrcholných představitelů mnichovské automobilky však věří, že do budoucna by se mohla situace výrazně změnit.

O klesání cen elektromobilů slýcháme již dlouhé roky, realita je však mnohdy spíše opačná. Dosud jsme se však bavili pouze o tzv. bateriových elektromobilech, které se často prodraží právě kvůli rostoucímu počtu článků v bateriích s neustále rostoucí kapacitou.

Vodíkové elektromobily, které si generují elektrickou energii pomocí palivových článků z vodíku, by však skutečně mohl čekat cenový pád. Minimálně v to věří Dr. Jürgen Guldner, který v BMW zastává pozici viceprezidenta pro vodík, technologii palivových článků a projekty těchto vozidel.

Guldner v rozhovoru pro The Telegraph uvedl, že cena modelů poháněných palivovými články by mohla zhruba od roku 2025 klesnout na cenu modelů s tradičními spalovacími motory. „Pokud se podíváte na plány, které zveřejnilo Japonsko, Korea a další, pak všechny naznačují okno příležitosti ke srovnání cen s konvenční technologií mezi lety 2025 a 2030,“ uvedl Guldner.

Část úspor by mohla plynout například z úspory platiny, využívané na stovkách malých článků, ze kterých se skládá samotný palivový článek. „V minulosti bylo odvedeno mnoho práce, přesto je potřeba udělat více při snižování počtu článků potřebných k získání přiměřeného množství energie.

Automobilka přitom již v roce 2015 spojila síly na vývoji palivových článků s automobilkou Toyota. Výsledkem této spolupráce se stala malá flotila modelů řady 5 GT konvertovaných právě na vodíkový pohon. Nyní však automobilka pracuje již na třetí generaci technologie palivových článků a na automobilu ve Frankfurtu představila koncept BMW i Hydrogen Next FCEV.

Koncept představoval budoucí variantu vodíkového modelu X5, který by se mohl představit okolo roku 2022. Jeho technika přitom částečně kopírovala bateriový elektromobil BMW iNext EV, který by měl dorazit již v příštím roce.

Koncept byl osazen pouze jedním elektromotorem, který poháněl zadní kola. Elektromotor navíc fungoval i jako generátor, který dokázal rekuperovat energii při brzdění. Pod zadními sedadly pak byla instalována menší (ale výkonná) li-ion baterie, která fungovala k vyrovnávání energie mezi elektromotorem a palivovými články a současně mohla pomoci při prudké akceleraci.

Palivový článek byl společně s další elektronikou umístěn pod kapotou, kde bývá standardně uložen motor. Dvojice palivových nádrží je umístěna pod vozem. Jedna podélně uprostřed vozu, zatímco druhá příčně pod lavicí zadních cestujících. Nádrže jsou vyrobeny z kevlarových vláken s plastovou vložkou a společně pojmou až 6 kilogramů paliva při tlaku 700 barů.

Současné prototypy by měly být schopny zvládnout vzdálenost v rozmezí 250 až 300 mil, což je cca 402 až 483 kilometrů. Guldner však věří, že s dalším vývojem se bude možné dostat na dojezd až 350 mil (cca 563 km). Dotankování vodíkových nádrží je přitom otázkou zhruba pěti minut, problémem však zůstává zatím poněkud řídká síť plnících stanic.

V Japonsku, Koreji, Německu nebo i Kalifornii počty stoupají, a my očekáváme, že to bude pokračovat,“ dodává Guldner. „V zemích této velikosti potřebujeme alespoň 800 až 1000 plnících stanic, aby ji měl každý uživatel zhruba 3 až 5 mil (4,8 až 8 km) od domu. V Německu jich zatím máme 80 a podle plánů jich má být do roku 2025 cca 250 až 400.

BMW si však uvědomuje, že poptávka zatím ani zdaleka není tak velká, jak by měla být. Přesto chtějí být mnichovští připraveni. Ani s rozvojem vodíkových technologií však BMW neopustí bateriové vozy. „(S) palivovými články se rozroste naše spektrum pohonných jednotek pro budoucnost. Nevnímáme je jako konkurenci pro bateriové vozy, ale jako další nabídku pro naše zákazníky.

Související články

Témata
30. 1. 2020 12:56
Re: 700 barů, a to se vyplatí!
Mě to vysvětlovat nemusíš. O reaktoru chlazeným olovem jsem teda netušil. Vím jen o množivých reaktorech chlazených sodíkem, kde tuším Rusko je jediný kdo má takový reaktor v komernčním provozu, že dodává proud do sítě a další výkonější staví. Svět je proti nim celkem pozadu.
30. 1. 2020 12:53
Re: dfhb
Vím ale měl jsem potřebu to napsat, aby si toho všimnul třeba i ten, který to do teď nevěděl ;-)

Aby bylo jasný mě osobně je CO2 vypouštěný v rámci automobilový dopravy celkem fuk. Je to totiž takový objem asi jako když prdneš do varhan. Čili jestli teď vypouští automobilová doprava asi 2% celkový objem produkce CO2 vyprodukovaný člověkem, tak není nic proti ničemu vypouštět ten CO2 ne z výfuku ale při výrobě vodíku. Ten je alespoň bez exhalací z výfuku.
Avatar - Barrichello
30. 1. 2020 12:51
Re: Cena vodiku
Ty pokroky v bateriích jsou nám slibovány 35 let :-) :-) A zatím vám lithium vykupují baterky do mobilů a notasů. Kolega z jiné firmy nedávno nakupoval pro firmu - 50 baterií do mobilů, 60 do notasů a 5 000 knoflíkových baterií 2032, 2016 atd.
A další známý zadal do číny poptávku na 30 000 baterií do aku nářadí. :-)

Zas vám ubyly zdroje pro teslu, hehe :-)
Avatar - Barrichello
30. 1. 2020 12:48
Re: 700 barů, a to se vyplatí!
Protože v tom mají tradici a investují do toho. Těch reaktorů staví po celém světě hafo. Ted se spouští běloruská jaderná elektrárna a pořád se staví další bloky a pracuje se na vývoji. Ve vývoji je třeba množivý reaktor chlazený olovem atd, jenže hammuna o tom nemá páru.
V rusku se přeci nic nevyrábí a nic nevyváží.

Jo hammuno dovezla se sem Lada Vesta Sport, už je na CZ značkách a borec s ní jezdí :-)
Avatar - Barrichello
30. 1. 2020 12:46
Re: dfhb
účelově ohýbá fakta jak se mu to hodí, to nevíš?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud