Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Hyundai Nexo stanovil nový rekord v dojezdu vodíkových automobilů

Ondřej Mára Ondřej Mára 2. 12. 2019 • 22:22
26
21
Zobrazit náhledy (26)
Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo

Vodíkové Hyundai Nexo si připsalo působivý rekord v dálkové jízdě na jednu nádrž vodíku, za volantem přitom seděl vzduchoplavec.

Zatímco většina světových automobilek sází především na rozvoj elektromobilů s klasickými akumulátory, značky jako Hyundai, Toyota nebo BMW pracují i na vývoji elektromobilů s palivovými články, které si umí vyrobit elektrickou energii z vodíku v nádržích. A pokud bychom měli zmínit jedinou obří výhodu, pak je to bezesporu možnost doplnit nádrž během pouhých pěti minut.

O tom jsme se ostatně přesvědčili již před pár měsíci, kdy jsme z Belgie přivezli do Česka vůbec první vodíkové Hyundai Nexo. A i když jsme zprvu byli opatrní a nedůvěřivý, brzy jsme zjistili, že udávaný dojezd 660 kilometrů nebude zas tak daleko od pravdy. Jen kdybychom se nenechali unést na německých dálnicích.

Známý švýcarský psychiatr a „vzduchoplavec“ Bertrand Piccard však dokázal, že udávaný dojezd se dá i vysoce překonat. Za volantem Hyundai Nexo totiž na jednu nádrž pokořil vzdálenost 778 kilometrů, čímž stanovil nový světový rekord v dojezdu vodíkových automobilů.

Pro Piccarda se však nejednalo o první světový rekord. Koncem devadesátých let se mu totiž podařilo obletět svět v horkovzdušném balónu Bertling Orbiter3, zatímco před pár lety obletěl svět v solárním letounu Solar Impulse. Zpátky ale k jeho cestě s vodíkovým Hyundai Nexo.

Ta začala ráno 25. listopadu u vodíkové plnicí stanice ve francouzském městě Sarreguemines, a skončila dalšího dne ve francouzském Muzeu letectví a vesmíru ve městě Le Bourget. Během cesty navíc Piccard vyzvedl několik pasažérů, včetně řady francouzských politiků nebo monackého knížete Alberta II., se kterými diskutoval především na téma „udržitelného vývoje a mobility.“

Když dorazilo vodíkové Nexo do cíle, objevilo se na jeho palubním počítači několik působivých hodnot. Tou nejdůležitější byl samozřejmě nájezd 778 kilometrů, kromě toho však stojí za zmínku i zbývající dojezd 48 km, nebo vyčistění 404,6 kL vzduchu, což je podle Hyundai denní spotřeba cca 23 dospělých lidí.

Doporučujeme

Témata
Avatar - pradeda777
4. 12. 2019 11:29
Re: Vodík nedáva zmysel
Jasný.....žádný vodík. Jak by k tomu přišli výrobci elektřiny a Číňané, že? Nakonec by ještě požadovali náhradu za zmařené investice a ušlé zisky.... :-[]
Avatar - Fickroc
3. 12. 2019 19:12
no toto
No a kdy se ty miliony, tunu až dvě těžkých aut s jedním člověkem, začnou plnit tim plynem, co nejni ani bezpečnej, ani dobře skladovatelnej ? Zejtra? A kdo na to začne jezdit ? Ty jednoautový davy???
Vodík vyrobenej z ropy pomocí elektriky. No to sem zvědavej, co Gréta.... :D ...
3. 12. 2019 14:46
Re: a zpátky na první stupeň prosím
No je celkem smutný jak západ zaostává. V Rusku a Číně holt nemá každý ortodoxní radikalizovaný ekoterorista právo žvanit do záležitostí přesahující jeho chápání, takže tam výstavba a vývoj frčí. V Evropě jsme ustrnuli na větrnících a papírových brčkách.
3. 12. 2019 14:43
Re: Vodík nedáva zmysel
Měl jsem na mysli v plenkách jako běžný pohon v autech. Jasně, že idea samotná je už hodně fousatá, ale zatím se to drobnýma krůčkama začíná dostávat do sériových aut. Elektrolýza vody mi nepřijde jako úplně nesmysl. Z ropy a zemního plynu je to samozřejmě ptákovina.
Avatar - Barrichello
3. 12. 2019 11:13
Re: Vodík nedáva zmysel
Vodík se zkoumá už 60 let v autech, říct že je to po 60 letech v plenkách znamená že bud je to nesmysl, nebo že ti to tvrzení nesedí :-) :-)

Vodík vyráběný z ropy, zemního plynu a nebo elektrolýzou vody je nesmysl. Můžem rovnou jezdit na LPG a CNG nebo ropu.

A jinou cestou ho zatím nikdo neumí vyrobit.