Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Cestování autem po Evropě letos zdraží. Známe ceny dálničních známek

ČTK
Diskuze (8)

Kolik stojí dálniční známky v různých evropských zemích, kam Češi jezdí na dovolenou? Podívejte se na nejnovější přehled cen.

Letní cestování autem do zahraničí se letos řidičům osobních aut v některých případech oproti loňsku prodraží. V Maďarsku a Rakousku se ceny stejně jako v Česku výrazněji upravovaly se zavedením jednodenní dálniční známky. Ceny některých známek vzrostly, jiné mírně klesly. Vyplývá to z informací na webech oficiálních prodejců vinět. V dalších evropských zemích musí řidiči za použití dálnic platit mýtné, které například Chorvatsko na léto oproti celoroční úrovni zdražuje o 15 procent.

V Rakousku dálniční známka zdražuje každoročně, většinou o jednotky procent. Letos ale země ceník kvůli nové jednodenní známce upravovala více. Desetidenní elektronickou známku lze koupit na oficiálním e-shopu za 11,50 eura (zhruba 284 korun), meziročně je přibližně o 16 procent dražší. Dvouměsíční známka naopak meziročně zlevnila o jedno euro na 28,90 eura (zhruba 714 korun). Roční vychází stejně jako loni na 96,40 eura (zhruba 2383 korun). V Rakousku také stále platí vedle elektronické viněty také nalepovací známka na okno. Nová jednodenní známka je dostupná pouze digitálně a stojí 8,6 eura (zhruba 213 korun). Zvlášť jsou v Rakousku zpoplatněny některé tunely nebo Brennerská dálnice A13.

Jednodenní dálniční známka přibyla také v Maďarsku, řidiči za ni podle ceníku v přepočtu zaplatí přibližně 320 korun. Desetidenní známka letos v přepočtu vyjde zhruba na 398 korun, meziročně je téměř o 50 korun dražší. Za měsíční řidiči letos zaplatí zhruba 644 korun, téměř o 80 korun méně než loni. Roční v přepočtu stojí zhruba 3560 korun, meziročně o téměř 400 korun více.

Video se připravuje ...

Ceny slovenských dálničních známek letos cenu nemění. Loni Slovensko po 12 letech cenu zvýšilo zhruba o 20 procent. Podle oficiálního webu vyjde cena desetidenní viněty na 12 eur (zhruba 297 korun), 30denní na 17 eur (zhruba 420 korun) a roční na 60 eur (zhruba 1483 korun), tedy stejně jako loni.

Stejně jako na Slovensku loni zdražily dálnice také ve Slovinsku, letos zůstaly na stejné úrovni. Týdenní známka stojí 16 eur (zhruba 396 korun), měsíční vyjde na 32 eur (zhruba 792 korun), roční viněta je za 117,50 eura (zhruba 2909 korun). Slovinsko od roku 2022 nabízí pouze elektronické dálniční známky. Řidiči si je mohou koupit na oficiálním e-shopu.

Zadarmo naopak stále jezdí řidiči osobních aut na dálnicích v Německu. Řidiči si ale musí dávat pozor při cestě do větších německých, ale také francouzských a rakouských měst. V centrech některých těchto měst fungují takzvané ekologické zóny, kam mohou pouze auta s ekologickou známkou. Ta se prodává ve třech barvách, v zelené, žluté a červené, v závislosti na ekologičnosti vozu. Emisní viněty musí řidiči zakoupit předem, nelze je koupit na místě. Podle oficiálního webu ekologické známky řidičům při absenci známky v těchto zónách hrozí v závislosti na konkrétní zemi pokuty ve výši až 2180 eur (zhruba 54.000 korun).

V dalších vyhledávaných evropských zemích, například ve Francii, Itálii, Španělsku, Chorvatsku, Řecku nebo Polsku, se průjezd dálnicí hradí prostřednictvím mýtných bran. Řidiči tak platí podle skutečně ujeté vzdálenosti. Mýtné systémy snímají i průjezd v případě zpoplatněných tunelů.

V Itálii, Španělsku nebo Chorvatsku si řidiči podle webu Ústředního automotoklubu ČR (ÚAMK), mohou u dálničních společností, v bankách nebo na benzinkách pořídit vysílač, který si nainstalují na čelní sklo a mohou díky tomu projíždět brány bez nutnosti zastavování a okamžité platby.

V Chorvatsku jsou ceny mýtného s vysílačem podle ÚAMK o deset procent levnější, vysílač ale musí být registrovaný u chorvatského úřadu pro dálnice. Více informací řidiči najdou na oficiálním webu chorvatského elektronického systému mýtného. Ceny mýtných poplatků v Chorvatsku v létě oproti běžné celoroční úrovni rostou o 15 procent. Mýtné se v Chorvatsku mimo dálnice vybírá také na několika dalších silnicích, mostech a tunelech.

V Polsku jsou zpoplatněné jen části dálnic A1 mezi Toruní a Gdaňskem, A2 mezi státní hranicí s Německem a městem Konin, a A4 mezi Katovicemi a Krakovem. Na všech třech jsou klasické mýtné brány, kde je možné platit hotově či kartou.

ČTK
Diskuze (8)

Doporučujeme

Avatar - KANKUNEN
18. 6. 2024 12:43
Re: Paštikáři
Já kráva, jsem tě zase nahlásila.
Avatar - KANKUNEN
18. 6. 2024 11:49
Tak to je neobyčejná drzost redakce
Multinick ČÍŽKOPLZEŃ jim tady dělá bordel a když na ten bordel někdo upozorní, tak ho smáznou jako Absolona. Asi do toho bordelu chodíte společně, vlastně cirkusu. Zamyslete se nad tím koho mazat.
Avatar - Lenka Čížková
18. 6. 2024 11:11
Re: Paštikáři
🙊🫶😘
Avatar - KANKUNEN
18. 6. 2024 10:37
Re: Paštikáři
To víš, žebrota se nechá vyblít v oploceném resortu se žrádlem a levným chlastem.
Avatar - Lenka Čížková
18. 6. 2024 10:25
Re: Paštikáři
……….. …………