Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Cupra Formentor s pětiválcem ukazuje, jak ochotně jezdí bokem. Prohlédněte si fotky i video

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 9. 7. 2021 • 00:37
46
Zobrazit náhledy (46)
Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5 Cupra Formentor VZ5

Osamostatněná značka Cupra má v nabídce konečně produkt s puncem prémie. Crossover Formentor VZ5 se dočkal 390koňového pětiválce, který se představuje na řadě snímků i videu. Jízda dveřmi napřed mu není cizí!

Ze sportovní divize automobilky Seat se před třemi lety stala samostatná automobilka Cupra se zaměřením na výkonné vozy. Rozjezd měla pozvolný, vždyť z počátku představovala jen přeznačkované seaty s ostřejšími motory. Zlom přišel až s modelem Formentor, který v mainstreamové produkci koncernu Volkswagen nemá srovnatelný ekvivalent. Jde o první samostatný model Cupry a zároveň první její vůz, který „umí“ více než čtyři válce.

Formentor VZ5 si totiž propůjčil 2,5litrový pětiválec Audi, jenž je v jeho útrobách naladěn na 287 kW (390 k) a 480 newtonmetrů točivého momentu. Agregát tady sice má o deset koníků méně než v Audi RS Q3, i tak ale zvládá zrychlení z klidu na stovku za 4,2 sekundy a maximální rychlost 250 km/h.

Kromě skvělé strojovny pod kapotou se verze VZ5 chlubí i dalšími úpravami. Dostala například specifická dvacetipalcová kola, šestipístkové brzdy Akebono, širší pneumatiky či o 10 milimetrů snížený podvozek. Nechybí ani adaptivní podvozek s 15 úrovněmi nastavení či svébytný výfukový systém se čtyřmi koncovkami výfuku v měděné barvě po stranách karbonového difuzoru.

Stále čekáme na český ceník a první jízdní dojmy. Někteří kolegové z jiných koutů světa už ale měli tu čest se s Formentorem VZ5 projet a zdá se, že půjde nejen o výkonné, ale i zábavné náčiní. Auto sice dostává pohon všech kol, je však vybaveno driftovacím režimem, se kterým se k jízdě bokem nenechá dvakrát přemlouvat. Jen se podívejte na video přiložené výše a hlavně obrovskou galerii, kterou Cupra z dovádění na okruhu připravila. Pokud vás fotografie k pořízení vozu nahlodaly, neváhejte. Značka plánuje postavit pouze 7000 exemplářů.

Doporučujeme

Témata